zmiana limitu transakcji gotówkowych dla firm do 15000zł 15tys złotych
© Can Stock Photo / jamesstar

Strona główna / 15 tysięcy złotych w gotówce

15 tysięcy złotych w gotówce

Od 1 stycznia 2017 r. płatności firmowe przekraczające kwotę 15 tyś. złotych będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku bankowego. Do tej pory limit ten wynosił również 15 tysięcy, ale nie złotych, a euro. Obniżenie progu transakcji gotówkowych przyjęto w czasie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na wstępie warto wspomnieć, że przepisy te dotyczą jedynie przedsiębiorców, czyli nie są nim objęte osoby fizyczne. Niemniej jednak w sytuacji gdy transakcja jest pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną płatność musi przejść przez rachunek bankowy.

Zgodnie ze zmianami ograniczającymi dokonywanie przez przedsiębiorców transakcji w formie gotówkowej, od początku 2017 roku wszystkie płatności (zarówno ich dokonywanie, jak i otrzymywanie) w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, będą musiały być wykonywane za pomocą rachunku płatniczego, gdy ich wartość przekroczy 15 tysięcy złotych. Transakcje w walutach obcych, będą przeliczane na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Zmiany dotyczyć będą płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r., jednakże nie będą miały zastosowania do płatności wynikających z transakcji zawartych przed dniem 1 stycznia 2017 r. (oczywiście pod warunkiem, że wartość tychże transakcji nie będzie przekraczała dotychczasowego limitu 15 tys. euro.) Dodano także, że nowe zasady związane z korektą nie będą obowiązywały w stosunku do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejście w życie niniejszej ustawy.

Celem zmian jest powiązanie dokonywania określonych rozliczeń firmowych za pośrednictwem konta bankowego ze strefą rozliczeń podatkowych. Przedsiębiorstwa naruszające nowe przepisy nie będą mogły zaliczyć płatności (przekraczających 15 tyś zł i dokonywanych z pominięciem rachunku bankowego) do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto będzie można łatwiej monitorować płatności VAT i jeżeli Ministerstwo połączy to razem z plikami JPK oraz zbuduje odpowiedni algorytm, dużo łatwiej „wytropi” potencjalnego oszusta.

Według Ministerstwa Finansów, aktualny, bardzo wysoki limit 15 tysięcy euro jest nagminnie wykorzystywany do wykonywania płatności gotówkowych. W związku z tym jego ograniczenie do 15 tys. złotych, będzie miało znaczącą funkcję prewencyjną.

Jak utrzymują zwolennicy nowelizacji, spowoduje ona uszczelnienie systemu podatkowego, pozytywnie wpłynie na wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami oraz ograniczy szarą strefę, a co za tym idzie spowoduje przypływ gotówki do budżetu oraz zmniejszy ilość fikcyjnych transakcji, w tym wyłudzeń VAT oraz prania brudnych pieniędzy.

Warto wspomnieć, że Polska nie jest pierwszym krajem obniżającym limit transakcji. W państwach Członkowski Unii Europejskiej na przełomie kilku ostatnich lat wprowadzano podobne zmiany, co spowodowało spadek szarej strefy o 1 do 2 punktów procentowych PKB. Analogicznie, rząd ma nadzieję na podobny efekt przyjętych zmian w Polsce.

Michał Malesa
Doradca Podatkowy. Uprzednio związany z PricewaterhouseCoopers oraz Deloitte. Prywatnie pasjonat sztuk walki i sportów zespołowych. Opiekun działu pomocy podatkowej Papug.pl
 • Justyna Czerwinska

  A czy usługa powyżej 15 tyś wykonana dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej może być zapłacona gotówką jakieś konsekwencje dla wystawcy faktury

 • Agata Neblo

  A potem dojść do WŁAŚCIWYCH wniosków!
  Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Agata Neblo

  Jeżeli uznają, ze jest im to do czegoś potrzebne, to bez problemu! Pieniądz powstaje przecież z NICZEGO!

 • Luise

  Z dziurawych już kieszeni podatników. Wszystko wydzierają właśnie stąd.

  • Agata Neblo

   Właśnie tak, ale najlepiej jak najszybciej zrozumieć, kto naprawdę jest tym podatnikiem! Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Norek

  Ale trzeba jasno powiedzieć. Można płacić powyżej 15 tysięcy złotych gotówką, tylko taki zakup nie będzie można traktować jako koszt uzyskania przychodu.

 • Eliza

  Z tym, że domy będą „dawać” jest spora przesada. Więc nie ma się co tak ekscytować. A faktem jest, że problem braku mieszkań w Polsce od lat jest bagatlizowany przez władze i dobrze by było w końcu go w jakiś sposób rozwiązać.

  • Agata Neblo

   dlaczego w „jakiś”? Lepiej po prostu zlikwidować podatki i system tworzenia pieniędzy z NICZEGO!
   Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Kris

  Nawet nad balkonem nie możesz sobie dachu dobudować – bo to już jest samowola budowlana i jak się wykryje to zapłacić musisz tyle, że z możesz pójść z torbami. Ja rozumiem regulacje i obowiązki, ale myślę, że trochę w tym wszystkim się zapętliliśmy.

  • Luise

   Może wyjdę na czarną wizjonerkę, ale obawiam się, że z biegiem czasu w tym temacie może wejść zdecydowanie więcej ograniczeń. I tak już jesteśmy zależni od decyzji innych ludzi, pieczątek, papierów, zezwoleń, zakazów…

   • Agata Neblo

    Właśnie, a wszystko po to, żeby nikt nie miał czasu zrozumieć, w jaki prosty sposób ten SYSTEM funkcjonuje!
    Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Marsell

  Nasza wolność – jak to dumnie brzmi. Tyle, że ta nasza wolność już jest zwykłą iluzją. Jesteśmy obserwowani, inwigilowani, na własnej działce, żeby cokolwiek zrobić musimy mieć pozwolenia, nasze telefony są na podsłuchu, nasze dochody udokumentowane co do złotówki. Jesteśmy stadem baranów, które dają się posłusznie strzyc swoim „opiekunom”.

 • Lukas

  No raczej ci co maja bilet to sie nie maja o co kłocić. To chyba oczywiste.

 • Lukas

  Ale dzis malo kto mysli. Łatwiej jest ludziom nawymyslac. Ty jestes zly i glupi ja jestem madry i dobry. Jak to przyjemnie czuc ze sie ma patent na prawde.

 • Tomi

  Co wy z tymi domami? już tu się raz coś na ten temat przewinęło, a ja za bardzo nie wiem o co chodzi. Niech ktoś rozwinie temat.

 • Anubis

  Skoro nazywasz mnie oszołomem to spotkajmy się i powiedz mi to prosto w twarz. Lubię szczere rozmowy w cztery oczy. 😉

 • Angel

  Oszołomy to sejm okupują. Ale Ty jak widzę, jestes taki jak oni.

 • Zośka

  Paranoję da się leczyć. Proponuję udać się do najbliższego psychiatry zamiast wypowiadać się na forum.

  • Eliza

   Łatwo ośmieszać ludzi, że mają paranoję. Trudniej samodzielnie pomyśleć, czy faktycznie to wszystko nie zmierza właśnie w tym kierunku. We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek – także w inwigilacji obywatela.

  • AAluniaa86

   W latach 30. ubiegłego wieku, też wielu się śmiało z obaw innych, że wojna wybuchnie. Niestety, jak się okazało, racje mieli ci drudzy. Jeśli chodzi o politykę, to tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jakie będą konsekwencje różnych działań i wydarzeń. I dlatego lepiej dmuchać na zimne.

   • Agata Neblo

    Jeżeli jednak przyjmie się za pewnik, że istnieje od wieków Globalna Mafia to od razu wiadomo, jakie będą konsekwencje

  • zuch

   Paranoje tak. Gorzej z głupotą. Jesteś więc na przegranej pozycji.

 • AAluniaa86

  Szkoda, że nie mamy tak jak Czechy – nadwyżki budżetowej. Ale przecież można by się przyjrzeć ich gospodarce i podpatrzeć co oni takiego robią, że im się ta sztuka udała.

 • Bobi

  Zgadzam się. To tak jakby mieć pretensje do policji, że kogoś wylegitymuje. Jak nic złego nie zrobiłem, to nie jest to dla mnie żadne problem. Mogę poświęcić tę chwilę na rozmowę z policją. Jak mam coś na sumieniu to będę wrzeszczał, że to ograniczanie wolności.

 • Anubis

  Zapewne sprawdzałby ich zaglądając do łóżek oraz rozliczał sprawy z księdzem z najbliższej parafii czy aby na pewno dana osoba nie tylko chodzi do kościoła, co daje na kościół.

 • Tomi

  Miejmy nadzieję, że jak już uszczelnią system, to i podatki obniżą. Byłoby to nawet logiczne.

  • werderl

   W jakim świecie ty żyjesz? Akurat ci złodzieje podatki obniża? A z czego by sobie premie wypłacali, z czego żaluzje kupowali i bandzie urzędasów podwyżki dawali?

   • Bobi

    Też by na to bardzo nie liczył. Przecież im większe wypływy do budżetu tym lepiej. To się nie opłaca zmniejszać podatków, skoro już wszyscy się pogodzili się, że są takie jakie są.

    • Eliza

     Chyba jednak nie wszyscy i raczej każde społeczeństwo dąży do obniżenia obciążeń. Więc jest szansa, że się, jako społeczeństwo właśnie, zaczniemy upominać o obniżenie podatków, szczególnie w przypadku, gdy uszczelnianie systemu zacznie przynosić efekty.

     • Luise

      Społeczeństwo – tak. Rząd – nie.

     • Bobi

      Może jakby górnicy wyszli na ulicę i żądali obniżenia podatków to by się rząd ugiął? W końcu rząd zawsze górnikom ustępuje. Bo jak wyjdą zwykli ludzie to tyle tylko, że sobie pochodzą i pokrzyczą, a rząd i tak będzie ich mieć w nosie.

  • Conor

   Niestety ja nie widzę żadnej opcji (ani tym bardziej szansy) na możliwość obniżenia podatków.

 • szym

  Brzmi całkiem rozsądnie. Jednak z tymi wszystkim uszczelnieniami powinno iść w parze zmniejszenie kosztów pracy i obciążeń jakie firma ponosi. Bo inaczej to ludzie i tak będą kombinować jak ominąć te przepisy.

  • Eliza

   Zgadzam się. Obciążenia powinny być niższe ale równocześnie niemożliwe do uniknięcia, wtedy do budżetu wpływało by najwięcej pieniędzy. W innym przypadku może dojść do tego, że firmy będą się z Polski wyprowadzać.

   • Amanda

    Ja juz od dawna sie nad tym zastanawiam ale strasza ze i firmy ktore sa np. zalozone w Czechach beda scigac wiec sie troch obawiam.

  • Agata Neblo

   przede wszystkim trzeba zrozumieć jak ten system funkcjonuje, bo całkiem inaczej, niż to się do wierzenia podaje! Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Bobi

  No widzę, że faktycznie wzięli za uszczelnianie systemu podatkowego. Jak dla mnie zmiana in plus. Uczciwemu nie robi to różnicy, a ten co kombinuje, będzie musiał z kombinacji zrezygnować.

  • jagienka08

   Jak takiś uczciwy to nie zrobi ci różnicy jak cie zaczna traktowac jak złodzieja i na wszystkie strony sprawdzac a papierkow do wypelninia bedziesz miec wiecej niz pani na poczcie. Durni ludzie jesteście. Wszystko sobie dacie wmówić. Aż się obudzicie z ręką w nocniku.

   • Amanda

    Kto nie prowadzi firmy ten nie ma pojecia jak to wyglada. W Polsce kazdego kto prowadzi firme traktuje sie jak złodzieja i ta nowa ustatwa to kolejny na to dowód. Tony papierów ciagle kontrole i nie wiadomo co jeszcze. Czlowiekowi zaczyna brakowac czasu na prowadzenie firmy bo tonie w tych wszystkich przepisach.