500 plus a niż demograficzny
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / 500 zł kontra niż demograficzny

500 zł kontra niż demograficzny

W 2016 roku (prawdopodobnie w pierwszej połowie) ma wejść w życie zapowiadana przez PiS ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. W związku z nią rodzice dwójki, trójki dzieci… itd. będą otrzymywały miesięczne dofinansowanie w wysokości 500 zł na dziecko (odpowiednio 1000 zł przy trójce potomstwa, 1500 na czworo dzieci…). W przypadku najbiedniejszych rodzin dofinansowanie zaczyna się już przy pierwszym dziecku.

Najbiedniejsze rodziny to w myśl projektu takie, w których dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym – 1200 zł.

Świadczenia będą przyznawane przez gminy. Dlatego właśnie do urzędu gminy/miasta należy kierować wnioski o otrzymanie dodatku finansowego. Wniosek kierują rodzice (rodzic) lub opiekunowie dzieci (prawni bądź faktyczni). Do gminy należy złożyć również zaświadczenie od dochodzie (z urzędu skarbowego).   Spełnienie kryterium wysokości dochodu będzie weryfikowane co 2 lata.

Pieniądze mają być wypłacane aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Niestety nie będzie można połączyć tego dofinansowania ze świadczeniami otrzymywanymi z innego kraju.

Co z rodzinami, których rodzice nie będą chcieli przeznaczać otrzymanych pieniędzy na potrzeby dziecka? Autorzy projektu zabezpieczyli się przed taką ewentualnością – gmina będzie mogła w takich sytuacjach wstrzymać wypłatę świadczeń lub wydawać rzeczy zamiast gotówki.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.