podatek bankowy polska 2016
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Banki opodatkowane – czemu tak późno?

Banki opodatkowane – czemu tak późno?

Do komisji trafił projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Nowa danina zacznie działać od lutego 2016 r.

W ramach buntu przeciwko niewygodnej opłacie niektóre banki zareagowały podniesieniem opłat dla klientów i zapowiadają, że to dopiero początek. Sektor bankowy straszy również zmniejszeniem dostępności kredytów. Sam Marek Belka wieszczy, że podatek spowoduje zmianę sił na rynku finansowym, a ustawa uderzy w słabsze banki.

Ustawy broni Premier stwierdzając, że gdyby banki wiedziały, że w Polsce można podwyższyć opłaty za usługi, już dawno by to zrobiły. Przypomina, że od lat w Polsce za obsługę konta płacimy przeciętnie dużo więcej niż na Zachodzie Europy. A nie jesteśmy bogatsi od zachodnich sąsiadów.

Posłanka Barbara Bidula (PiS, reprezentuje wnioskodawców) przestrzega przed uleganiu naciskom instytucji finansowych i przypomina, że znacząca część przychodów banków jest wyprowadzana za granicę. Niechęć do „straty” Polski jako jednego z ostatnich krajów Europy, który jeszcze takiego podatku nie ma, powoduje opór zainteresowanych. Podatek taki ma Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Węgry, Portugalia.

Bardziej umiarkowane głosy są za modyfikacją części przepisów – według nich byłoby lepiej, gdyby np. podmioty w trybie naprawczym nie podlegały podatkowi.

O jakich kwotach rozmawiamy? Podatek wyniesie 0,6% dla ubezpieczycieli (0,05 proc. miesięcznie) oraz 0,39% rocznie podatku na aktywa bankowe powyżej 4 mld zł (czyli 0,0325 proc. podstawy opodatkowania miesięcznie). Wpływy do budżetu z tego tytułu w przyszłym roku mają wynieść od 5,5 do 7 mld zł.

Premier Beata Szydło przypomina, że dochody sektora bankowego to 16 mld zł (dane na 2014 r.), co czyni go jednym z najbardziej dochodowych sektorów w Polsce. Aż 65% branży jest kontrolowana przez zagranicznych przedsiębiorców. Dla porównania – w Wielkiej Brytanii tylko 30%, Niemcy – 5%, Francja – 4%. Premier przypomina też, że w innych państwach europejskich, po wprowadzeniu takiego podatku banki wcale nie przerzuciły odpowiedzialności na klientów.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.