Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Bankructwo biura podróży – kto wypłaci odszkodowania

Bankructwo biura podróży – kto wypłaci odszkodowania

Prawie 2 lata na wypłaty odszkodowań musieli czekać klienci biura podróży Sky Club, które ogłosiło upadłość w 2012 roku.

Ogłoszenie upadłości przez biuro podróży jest dziś newsem mało niezwykłym. GTI Travel Poland, Alfa Star, Intertour… – listę można by wydłużać. Szok, jaki przeżywają klienci upadłych biur i agencji turystycznych, szybko musi zamienić się w chłodne kalkulowanie – jak bezpiecznie wrócić do kraju, nie stracić urlopu i pieniędzy.

Oczywiście klienci sami wybierają firmę, z której usług chcą skorzystać i są za ten wybór odpowiedzialni. Mogą przecież sprawdzić dane biuro podróży przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z jego usług. Odpowiedzialność spoczywa jednak również częściowo na władzach państwa, które pozwala na funkcjonowanie konkretnego przedsiębiorstwa na swoim terenie. Państwo ma bowiem możliwość ograniczania ryzyka związanego z taką działalnością.

Bezpieczeństwo korzystania z usług biur podróży w Polsce nie jest jeszcze do końca prawnie chronione. Poszczególne firmy nie mają pieniędzy na zwrot klientom przedpłat, ani na zorganizowanie ich powrotu do kraju. Jeśli nawet znajdują na to środki, to czas ich wypłacenia jest zatrważająco długi.

Niemniej ustawodawstwo Unii Europejskiej reguluje obowiązki organizatora wycieczek. Do takich podstawowych obowiązków należy m.in. posiadanie zabezpieczenia finansowego na wypadek niewypłacalności (dyrektywa Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1990 r). Jeśli dane państwo członkowskie UE nie stosuje tych zasad, klienci nieuczciwych lub niewypłacalnych biur podróży mogą dochodzić swoich praw, pukając do skarbca danego rządu.

To właśnie Skarb Państwa ponosi finansowe konsekwencje upadłości organizatora wycieczki, który nie powinien dostać pozwolenia na działalność gospodarczą. I w praktyce rzeczywiście wywiązuje się z tego, wypłacając podróżnym odszkodowania.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.