Program Zatrudniania Młodych Osób do 30 w 2016 roku
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Będzie praca?

Będzie praca?

Nowy Rok 2016 to początek obiecującego programu „Praca dla młodych” przygotowanego przez resort pracy. O co chodzi?

Program skierowany jest do osób poniżej 30. roku życia i do przedsiębiorstw, które zdecydują się je zatrudnić. Ma w zamierzeniu wyjść naprzeciw jednemu z przeklinanych w obecnej sytuacji gospodarczej zjawisku – problemowi z wejściem na rynek pracy młodych i ambitnych. Jest to element szerszej strategii, znanej pod nazwą „Dobry start dla młodych”.

Na czym dokładnie polega? Na zachęcie dla potencjalnych pracodawców otrzymywanej od państwa – w postaci refundacji kosztów w zamian za zatrudnienie na pełen etat osoby bezrobotnej przed jej trzydziestymi urodzinami. Pieniądze z refundacji zostaną z pracodawcą przez pierwszy rok zatrudnienia młodego pracownika.

A co jeśli po tym opłacalnym dla obu stron roku pracy, pracodawca dojdzie do wniosku, że młody pracownik nie jest mu koniecznie potrzebny? Program przewiduje zabezpieczenie pracownika na tę okoliczność. Jeśli pracodawca korzystał z dobrodziejstw refundacji, ma obowiązek przez następny rok (12 miesięcy) przedłużyć zatrudnienie pracownika (na własny koszt). Na jakich warunkach? Przy co najmniej minimalnej pensji.

Taki układ daje młodemu pracownikowi dwa lata zyskanego doświadczenia i świetny start na rynku pracy.

Planowany zysk z całego przedsięwzięcia obejmuje utworzenie – w trzy lata, czyli do końca 2018 r. – ok. 100 tys. nowych miejsc pracy. Ma to kosztować 3 mld zł (wzięte z Funduszu Pracy).

Żeby dołączyć do programu – pracodawca musi skierować się do urzędu pracy odpowiedniego dla miejsca jego działalności, uzyskać potrzebne informacje, a następnie zawrzeć ze starostą umowę, która daje podstawę do uzyskania refundacji.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.