bogata biedna Afryka
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Bogata biedna Afryka

Bogata biedna Afryka

Określana jako najuboższy kontynent świata, o najniższych dochodach narodowych. Powszechny głód i brak wody pitnej, epidemie chorób, wojny, brak dostatecznej opieki medycznej, zadłużenie państw, korupcja, analfabetyzm…

Kolonizacja, dekolonizacja i neokolonializm zbierają swoje żniwo . Bogactwo surowców naturalnych jest nazywane przez rdzennych mieszkańców kontynentu przekleństwem. Wydobycia ropy naftowej, przez niesprawiedliwy podział zysków, nie sprzyjają rozwojowi regionu, dokładają się za to do zanieczyszczenia środowiska.

Na przekór temu wszystkiemu Afryka przeżywa dziś rozkwit gospodarczy. Potencjał kontynentu zaczynającego gospodarczo od zera przyciąga rzesze inwestorów, zwłaszcza z Chin, Indii, Brazylii i Rosji.

Z powodu braku rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej (drogi, koleje, telekomunikacja itd.) rozkwit świata urządzeń mobilnych następuje tu szybciej niż w innych rejonach świata. 90% ludzi żyjących w Afryce łączy się z internetem przy pomocy właśnie urządzeń mobilnych i dokonuje płatności przy użyciu telefonu. Bezprzewodowa komunikacja jest tu zjawiskiem dużo powszechniejszym niż w Europie i Ameryce Północnej.

Afryka stała się istną wylęgarnią przedsiębiorców. Już nastolatkowie rozkręcają własne biznesy, startując ze śmiałymi pomysłami. Wspiera ich m.in. Africa Enterprise Challenge Fund, który inwestuje w małe i średnie firmy afrykańskie, utrzymujące lokalne społeczności.

Ogromne luki infrastrukturalne i edukacyjne sprawiają, że zagranicznym inwestorom zwyczajnie bardzo opłaca się skierować swoje wysiłki w stronę rozwoju ziemi afrykańskiej. Przedsiębiorcy muszą uważać, żeby nie uchodzić wśród tubylców za powtórnych kolonizatorów. Mieszkańcy obawiają się nieszczerych i nieuczciwych obietnic biznesowych. Każdy, kto nie bierze tego pod uwagę i  nie ma na celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb regionu, musi się liczyć z niepowodzeniem.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.