Powody poparcia PiS w Polsce 2017. Ekonomia, gospodarka.
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Ciepła Woda : część 2 na 7

Ciepła Woda : część 2 na 7

7 nieoczywistych powodów, dla których ludzie popierają PiS

Powód drugi: Ciepła woda

Józef Amiens

Poprzedni powód nieoczywistego popierania PiSu dotyczył umiejętnego zarządzania przez tę partię poczuciem patriotyzmu Polaków. Drugi powód związany jest z pozornie słabą stroną pisowskiej wizji państwa, a mianowicie z gospodarką. Tutaj bowiem PiS od początku rządów całkowicie się obnaża swoją ignorancję, pokazując, jak wielkie szczęście miała Polska, że w poprzednim rozdaniu PiSu duży wpływ na tę sferę miała śp. Zyta Gilowska. Dziś partia władzy prezentuje całkowity analfabetyzm ekonomiczny, którego kwintesencją są słowa Jarosława Kaczyńskiego, że byłby w stanie poświęcić wzrost PKB, aby zrealizować swoją wizję państwa. Mimo tak jawnej aberracji, PiS nie musi odpierać praktycznie żadnych sensownych ataków opozycji na polu ekonomii. Podwód drugi nazywa się: CIEPŁA WODA.

Ciepła woda w kranie, zdaniem ekonomicznych liberałów, to coś, co było największą bolączką rządu Donalda Tuska. Pojęcie to odnosi się głównie do działań poprzedniego rządu w kwestii gospodarki, a może raczej do braku takich działań. Od lat wiadomo, co trzeba zrobić (uprościć podatki, odbiurokratyzować państwo, zlikwidować przywileje emerytalne, wprowadzić emerytury obywatelskie, usprawnić działanie administracji i wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować przywileje branżowe, zderegulować gospodarkę itd.). Nawet słuszne działania Platformy, jak podniesienie wieku emerytalnego były przeprowadzone tak, żeby z góry skazać się na porażkę (bo czemu niby nie ujednolicono tego wieku dla różnych grup zawodowych?). Przez 8 lat zaprzepaszczono tyle szans, że jeśli dziś Platforma mówi, że wie, co zrobić dla gospodarki, to brzmi po prostu niewiarygodnie. Rozsądną alternatywą w tej kwestii wydawała się być Nowoczesna na początku swojego istnienia, dopóki nie wygrała wyborów. Wtedy dopiero okazało się, że Ryszard Petru ma elementarne braki wiedzy, posłanki i posłowie Nowoczesnej prezentują w większości żenujący poziom, a o gospodarce teraz już nie wspominamy ani słowem, bo przecież jest Trybunał i zagrożona demokracja.

Pojawia się więc pytanie, co gorszego może dla gospodarki zrobić PiS, czego nie byliby w stanie zrobić jego poprzednicy? Jeszcze bardziej zadłużyć Polskę? Jeszcze bardziej okraść OFE? Jeszcze bardziej nie znieść przywilejów emerytalnych? Zatrudnić jeszcze więcej urzędników? Uczynić wiceministrem kogoś jeszcze bardziej nieprzyjaznego przedsiębiorcom niż Jacek Kapica? I co ma zrobić zwolennik gospodarki wolnorynkowej przy kompletnym braku rozsądnej alternatywy ze strony opozycji? Ma głosować po raz kolejny za ciepłą wodą w kranie i żeby było tak jak było? To może już lepiej po prostu dać szansę Morawieckiemu, skoro i tak ma się to wszystko zawalić, to niech przynajmniej nie doprowadzają do tego ludzie, z którymi chcielibyśmy się utożsamiać.

Żeby było jasne: działania gospodarcze obecnego rządu wołają o pomstę do nieba. Podatek bankowy sprawia, że płacimy więcej za usługi bankowe i mniej zarabiamy na lokatach. Podatek handlowy, choć na razie nie wszedł w życie, co chwila wzbudza niepokój na rynku. Koniec prywatyzacji (ostatnie ustawodawstwo wręcz znosi to pojęcie), roszady kadrowe w spółkach skarbu państwa i planowana likwidacja OFE powodują, że dziś na polskiej giełdzie inwestują tylko ludzie o mocnych nerwach. Kwestią czasu jest kara dla Polski za niewdrożenie którejś z unijnych dyrektyw. Plusy są nieliczne: zachowanie niezależności banku centralnego czy zwiększenie ściągalności VAT.

Ale gdzie w tym momencie jest opozycja? Jakie są jej pomysły na gospodarkę po odsunięciu PiS od władzy? Weźmy sztandarowy projekt PiSu, czyli sławne 500+. Wiadomym jest, że żadna partia głośno nie powie, że po dojściu do władzy program ten zlikwiduje, bo inaczej nie ma szans na wygraną w wyborach. Mogę się jednak założyć, że pomysł opozycji będzie następujący: zachować 500+ tylko dla rodzin najbiedniejszych. Pomysł najbardziej oczywisty, ale jednocześnie… najgłupszy! Dlaczego? Największą szkodą, jaką wyrządza Program 500+ (oprócz nieuchronnego sprowadzenia na Polskę procedury nadmiernego deficytu) jest odsuwanie kobiet od rynku pracy. Sprawia on bowiem, że niektórym kobietom po prostu nie opłaca się pracować. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że skutki długofalowe takiego podejścia będą opłakane. Redukcja 500+ do wsparcia jedynie najbiedniejszych tylko utrwali ten trend. Najrozsądniejszym wyjściem byłoby więc zostawienie 500+, ale tylko dla kobiet, które podejmą pracę np. w formie bonu na przedszkole. Czy jednak opozycja odważy się na przedstawienie takiego rozwiązania?

I na zakończenie kwestii ekonomicznych symbol całkowitego braku debaty o gospodarce: wszyscy pamiętamy, jakie larum podniosła opozycja, gdy próbowano zaostrzyć ustawę antyaborcyjną. Pamiętamy awantury w Sejmie i czarne marsze. Zaostrzenie ustawy, choć szkodliwe, dotyczyło tak naprawdę garstki osób (ok. 1000 rocznie). Jednocześnie do Sejmu wpłynął projekt zakazu handlu w niedzielę – zakazu, który wpłynie realnie na nas wszystkich, bo przecież każdemu przynajmniej raz w roku zdarza się robić zakupy w niedziele, czy to planowo czy w nagłych wypadkach. Badania opinii publicznej pokazują, że większość Polaków nie chce zakazu handlu w niedziele. Ile protestów w tej sprawie opozycja do tej pory zorganizowała?

Józef Amiens
Zawodowo kontroler projektów unijnych i ekspert oceniający wnioski. Naukowo wieloletni doktorant nauk ekonomicznych. Z zamiłowania historyk i obserwator życia publicznego.
 • Agata Neblo

  Właśnie – kredytu SPOŁECZNEGO! Tylko że społeczeństwo nie wyraziło na niego, a zwłaszcza jego konsekwencje zgody! Inna rzecz, że między innymi dlatego, że nie rozumie jak ten SYSTEM w całości funkcjonuje.
  Dlatego trzeba je uświadamiać: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook) (papug, to nie jest reklama!)

 • Eliza

  Może i większość ludzi myśli w podobny sposób, czyli że gorzej już być nie może. Jednak patrząc na działania tego rządu, może być i jest coraz gorzej. I to, że opozycja nie ma super planu (ani w ogóle żadnego planu) nie zmienia faktu, że jednak poparcie dla obecnego rządu będzie spadać i ludzie jednak będą chcieli go zmienić. I nawet ciepła woda wtedy nie pomoże.

 • Agata Neblo

  „co z reżyserem?” – to proste, obudźmy go w sobie! Wtedy każdy zacznie WŁAŚCIWĄ Zmianę od najlepszego punktu – siebie samego! Wtedy reszta potoczy się sama i bez wysiłku – tym bardziej, że zaczną każdego napędzać jego własne, dotąd uśpione energie! Wystarczy się TYLKO na to NASTAWIĆ!

 • Agata Neblo

  „A samoświadomość i wolność to także wiedza o sobie i krytyczne spojrzenie na siebie, bez oszukiwania się.” – czyli widzisz teraz, że sam to wybrałeś? Że „Nie zawsze chcieć to móc i nie wszystkie ograniczenia są wyłącznie w naszych głowach” to tylko rezultat TWOJEGO NASTAWIENIA które Cię w takiej RZECZYWISTOŚCI w tej chwili umieściło?

 • Agata Neblo

  Jeżeli Cię zemdliło, to czy nie tylko dlatego, że taką reakcję wybrałeś?
  Oczywiście nieświadomie, więc nawet z tej przykrej przypadłości nie odniesiesz korzyści (poza poczuciem posiadania racji) 🙂
  Masz tyle odwagi, żeby stanąć z tą prawdą w twarz? Zamiast chować się za użytkownikami forum?

 • Agata Neblo

  …….. w ten sposób stając się gotowymi na WŁAŚCIWĄ Zmianę!
  Która po prostu przyjdzie…..

 • Agata Neblo

  „warto pomilczeć bo to sprzyja myśleniu” – a z czasem pozwoli zbliżyć się do prawdy. Ale o ile przyjemniej jest gadać lub ulegać wszystkim innym iluzjom. Jednak ilość wybierających właściwie stale rośnie – WŁAŚCIWA Zmiana po prostu przyjdzie, nie ma innego wyjścia 😉
  Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

  • MagdaLenka

   W pani przypadku akurat bardzo by się przydało trochę pomilczeć. Znowu zasypała nas pani komentarzami pod tytułem „właściwą zmianę zacznij od przeczytania darmowego ebooka”.

   • Agata Neblo

    Dziękuję! Takie wypowiedzi bardzo mi pomagają!
    Jednak chciałabym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że istnieją różne przyczyny milczenia. Jeżeli nie jest ono wytłumaczeniem siedzenia tylko na kanapie, to może być np. okazją zbliżenia do PRAWDY. Wtedy pojawia się „przymus” działania. (jeżeli komuś to przeszkadza, to czy nie otrzymuje ode mnie w tym momencie „okazji d.p.c.”? 😉
    Dlatego proszę WSZYSTKICH którzy to rozumieją, o pomoc w propagowaniu materiałów, które choć niektórym mogłyby pomóc w zrozumieniu ( bit.ly/1XiSi1W ).
    A każdemu kto chce poznać fakty na temat tego, gdzie się naprawdę znajdujemy (i co nie pozwala raczej siedzieć cicho), polecam posłuchać i poczytać Wojciecha Sumlinskiego. Wtedy i to poniżej będzie bardziej zrozumiałe! TO jest po prostu Horror!!!
    https://youtu.be/22P4jddQEZU
    https://www.youtube.com/watch?v=Rka_KYlJKJM

  • Papug prosi Agatę Neblo o umiarkowanie z reklamami! .

 • Agata Neblo

  Dziękuję Emka43! Mam nadzieję na Twoją pomoc w tym wsparciu, wystarczy tylko dalej rzucać tymi śnieżkami, a lawina ruszy sama!
  I zostawi po sobie czystą powierzchnię! A wtedy i wiosna przyjdzie sama – jak to ma w zwyczaju 🙂

 • Agata Neblo

  Kiedy zobaczysz, że NASTAWIENIE funkcjonuje, nie będziesz już stawiał pytań, za którymi kryje się pewność, że to nieprawda. Pewność, która sprawia, że masz rację! Wejdź w to głębiej, dojdziesz do wspanialszych racji……….
  „całym moim sercem” – jesteś na dobrej drodze! Powodzenia!

 • Agata Neblo

  Naprawdę Cię przekonałam? Przyjrzyj się dokładniej nastawieniu, które miałeś pisząc to. Ono stworzyło Ci RZECZYWISTOŚĆ, w której czułeś, że masz rację! Jest Ci z nią teraz dobrze? Cóż, sam wybrałeś, jesteś wolnym człowiekiem. Widzisz jakie to łatwe? Ale może teraz zechcesz podejmować lepsze wybory? Powodzenia!

 • Jasminum.J.

  Nie jestem pewna, czy wielu zniosło by tę świadomość;)

  • Lukas

   Ja tam wole przezyc szok i przynajmniej wiedziec co sie wokol mnie dzieje niz zyc jak kon z klapkami na oczach.

   • Jasminum.J.

    Też wolę wiedzieć. Tyle, że bez szoku. Z różnych przyczyn od bardzo dawna wiem, gdzie jesteśmy. Jako cywilizacja wręcz… Ale chętnie uzupełniam ten obraz o nowe elementy.
    Nic nie poradzę, lubię wiedzieć:)

 • Agata Neblo

  a dokładniej powiedziawszy, o swoją „urojoną” „wolność”!
  I o to chodzi, żeby dać motłochowi tematy zastępcze, żeby nawet nie próbował zrozumieć o co chodzi. Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Agata Neblo

  masz rację Lideczko! Działajmy, róbmy nawet takie małe kroczki, ale to się zmieni już niedługo w lawinę. A jej podstawą i przyczyną będzie (coraz większe) zrozumienie.
  a poza tym polecam wszystkim: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

  • Lidia

   Pani Agato, bardzo dziękuję za poparcie. To wiele dla mnie znaczy w tym tak ważnym temacie.
   Zapoznałam się z PDF’em. Zdecydowanie warty polecenia. 🙂

 • Agata Neblo

  a mnie boli świadomość tego SKĄD się te pieniądze biorą!
  I dlaczego nie jest wielkim „wydatkiem” 500+, bo błyskawicznie mają 450 z powrotem!
  Polecam dobrze się krzesła trzymać! bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

  • Lu

   Wyciągają z naszych kieszeni, gdzie to my będziemy musieli się zadłużać i spłacać kila krotność tego co mam ukradziono.

   • Agata Neblo

    …….. budźmy siebie i innych – WŁAŚCIWA Zmiana nadejdzie wtedy szybciej!

  • Papug prosi Agatę Neblo o umiarkowanie z reklamami . .

 • szym

  Nie ma i nie będzie za mało znaczą jako elektorat więc szkoda na nich kasy.

  • Olaf

   Na wszystkich, którzy nie należą do sprecyzowanej (wiadomo jakiej) partii politycznej po prostu ,,szkoda” pieniędzy.

 • Jasminum.J.

  Brak mi w tekście informacji fundamentalnej. Otóż każda partia idącą po władzę, a także tę władzę już sprawiająca, działa w konkretnym, uformowanym społeczeństwie. Mechanizmy myślenia socjalnego, by nie rzec socjalistycznego, zdążyły się już od wielu dziesięcioleci zakorzenić w umysłach ludzi. Bez względu na to na jaką partię głosują.
  Tych którzy chcieli by gwałtownie przestawić tryby funkcjonowania gospodarki, bardzo szybko ‚coś’ by zmiotło.
  Z rozmów z prywatnymi, drobnymi przedsiębiorcami, widzę jak oni są uzależnieni od zleceń budżetowych. Nie są gotowi z tego zrezygnować.
  Jeszcze – polityka historyczna pokazuje chwile straszne w naszych dziejach, tak aby każdy, przerażony przypomnieniem, trzymał się kurczowo tej ciepłej wody w kranie.
  Ludzie mają poczucie bezalternatywności. Ciepła woda, albo rzeź.
  Uważam, że tak to jest ustawiane celowo.

  • Lukas

   Ale to chyba zalezy do tego w jakiej dziedzinie działaja ci drobni przedsiebiorcy. Ja tez mam sporo znajomych którzy prowadza własne nieduze firmy i raczej nie mają zleceń z budżetu. Wiec wydaje mi sie ze to jest tak naprawde niewielki problem. Co do reszty faktycznie nie ma za bardzo alternatywy dla obecnych rządów.

   • Jasminum.J.

    Też mam różnych. Jednak jeśli patrzę dalej, ci nie działający bezpośrednio na budżetowe zlecenia mają odbiorców i idąc tym tropem częściej trafiamy na koniec na państwowy budżet, samorządowy, itp.
    Nie chcę generalizować, tylko pokazać rzecz od kilku stron.
    O braku uregulowań finansowych jest w samym artykule:).
    Wychodzę w rozważaniach dalej…

    • Amanda

     Racja budżetówka to ogrom zlecen i to pewnych. Wszystkie firmy lubia zlecenia z budzetowki i gdyby nie one niejedna firma juz dawno by padła.

     • normalny

      Idąc tym tokiem myślenia, powinniśmy się cieszyć, że tyle jest urzędników. Bo gdyby nie zatrudnienie w budżetówce, to gdzie by biedaczki pracę znaleźli? W ten sposób można nawet całe bezrobocie zlikwidować. Wystarczy więcej stanowisk w urzędach stworzyć.

     • Jasminum.J.

      No! Przecież się tworzy:)

     • Lukas

      Czyli mozemy byc spokojni o nasza gospodarek. Niedlugo rzad oglosi wielki spadek bezrobocia. Normalnie brak słow.

     • Jasminum.J.

      Czemu brak? Właśnie trzeba szukać słów, nawet jak na chwilę ‚zatka’… Wszystko już było.

     • Jasminum.J.

      To znaczy, nie takich pewnych. Upadłości przy budowie autostrad… Ale i tak wielu lubi takie zlecenia.

  • Pogromca plagiatorów

   Owszem, celowo. To zresztą jest tylko atrapa państwa.

   • Jasminum.J.

    Zawsze żyłam w pewnej atrapi. Nic nowego. Coś jednak można przeciw atrapizacji robić:) . W swoim życiu i otoczeniu.
    A większość państw to atrapy. Nie wszystkie tak duże i potencjalnie bogate jak my. Łatwo o wnioski.

    • Agata Neblo

     zamiast tylko „coś” lepiej zacząć od zrozumienia o co tu naprawdę! chodzi. A potem dzielić się tym z innymi – wtedy wiosna przyjdzie sama!
     Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

     • Papug prosi Agatę Neblo o umiarkowanie z reklamami!

     • Agata Neblo

      Agata prosi Papug o czytanie ze zrozumieniem!

 • MagdaLenka

  A mało to było przypadków, że dziecko po urodzeniu miało umrzeć, a okazywało się, że dziecko dzięki rehabilitacji może normalnie funkcjonować, albo w drugą stronę, że na wszystkich badaniach dziecko zdrowe, a po urodzeniu dramat. Taka to współczesna medycyna jest, niby wielka ale jednak nie wolna od błędów.

  • Kornelia

   A ile dzieci rodzi się i umiera w męczarniach lub od razu po porodzie kiedy ma wykształcony cały system nerwowo-bólowy?

   • MagdaLenka

    Codziennie umiera wiele dzieci i wiele osób, w różnym wieku, i codziennie są tacy co walczą o ich życie. Czy to, że ludzie umierają i cierpią upoważnia nas do ich zabijania w imię humanitaryzmu? A może to już jest eugenika?

 • Jadwiga

  No właśnie w tym problem, że to nie był faktyczny powód, a powód wymyślony, a ludzie dali się zmanipulować i jeszcze są dumni, że tak super o swoje prawa walczyli i wywalczyli.

 • Polak

  Uszczelni system podatkowy, ograniczą wypływ gotówki z kraju, 500+ już przynosi efekty w postaci mniejsze liczby głodnych dzieci, są tanie leki dla seniorów. A przede wszystkim rozliczy w końcu czerwoną hołotę. Ale wam pewnie to wszystko mało.

  • Gość

   A ja jeszcze wierzę w św. Mikołaja. Tylko moja wiara nijak się ma do rzeczywistości.

   • Agata Neblo

    może mimo wszystko za krótko! I za słabo!
    A może tak naprawdę, najważniejsze jest Twoje NASTAWIENIE, że Twoja wiara ma się nijak? I dlatego taką masz RZECZYWISTOŚĆ?

  • Henry

   Uszczelnienie systemu dodatkowymi podatkami, które my musimy płacić jest dobrym rozwiązaniem? 500+ dla rodzin, które stać na dziecko (pomijam skrajne przypadki) za które ja i Ty musimy płacić i powiększać dziurę jest dobre dla gospodarki? A co z samotnymi rodzicami? Gdzie dla nich pieniądze? No tak, samotna matka/ojciec nie tworzą wszak rodziny.
   Emerytem jest również osoba mająca 65 lat. Leki są od 75. Czyli emeryt mający problemy zdrowotne i cudowną ,,pensję emeryturalną” nie może wykupić lekarstw. Podwyżka emerytury o 3.17 wcale starszym ludziom nie pomoże.
   Idąc tematem leków – leki na przeziębienie w ilości 1. Wszak emeryt ma tyle siły aby biegać po aptekach i robić zakupy w dwóch aby mieć na zapas. Nie każdy ma blisko siebie rodzinę.
   Boli gardło? W wiosce nie ma blisko apteki? Leku nie będzie można kupić w supermarkecie. Ból? Środki przeciwbólowe również mają być niedostępne.

   • Agata Neblo

    Właśnie!
    Dlatego trzeba zrozumieć jak naprawdę funkcjonuje system podatkowy!
    Wtedy zrozumiemy, w jaki sposób jesteśmy oszukiwani! bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)
    Polecam dobrze się krzesła trzymać!

    • katarzyna_n

     Obawiam się, że większość ludzi i tak nie przeczyta. Większość niestety jest z olewczym stosunkiem z lenistwem w bonusie…

     • Agata Neblo

      Najważniejsze jest NASTAWIENIE! Również Twoje! Ono stwarza WSZYSTKO!
      Dlatego wybieraj dobrze! To czego się obawiasz, stanie przed Tobą – jako RZECZYWISTOŚĆ! Żeby Ci udowodnić, że masz rację!
      Naprawdę Ci na tym zależy?

   • Mila

    Tak, jeśli w wiosce nie ma apteki to na pewno jest supermarket. A poza tym, kupowanie w markecie leków na receptę? Naprawdę to byłoby dobre rozwiązanie? Zazwyczaj jedno opakowanie leku wystarczy na wyleczenie się. Kupowanie leków na receptę na zapas? Chyba się zagalopowałeś. Ja rozumiem krytykę, ale niech ona będzie sensowna.

  • Agata Neblo

   gdybyś rozumiał, jak działa system podatkowy, to byś tego 500+ nie chwalił.
   A przede wszystkim kto go finansuje.
   Dlatego trzeba zrozumieć jak naprawdę funkcjonuje system podatkowy!
   Wtedy zrozumiemy, w jaki sposób jesteśmy oszukiwani! bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)
   Polecam dobrze się krzesła trzymać!

   • kamiszko88

    Zgadzam się. Z punktu widzenia osoby, która nie wie jak działa system podatkowy i gospodarczy 500+ brzmi cudownie. Państwo daje ludziom pieniążki. Państwo pomaga swoim ludziom.
    Ale nie myśli się, że skądś te pieniądze się bierze i że ktoś będzie musiał je oddać państwu.

    • Agata Neblo

     niestety – nie ktoś, tylko Ty!
     Obojętnie, kim jest ten, co to właśnie czyta 😉

     • Jasminum.J.

      Ludzie czemuś nie wiedzą, że nie ma darmowych obiadów.
      Do tego nie trzeba znać klasyka, tylko być przytomnym w życiu.

     • Agata Neblo

      najgorsze, że są darmowe obiady! Tyle, że finansuje je wielu, a spożywa je niewielu…… „wybranych”
      I to jest dobre, bo stwarza to warunki ułatwiające tym wielu wejście w zrozumienie, jak ten SYSTEM funkcjonuje.

     • Jasminum.J.

      🙂 Jednak nie. Ci wybrani zapłacili wcześniej i stale muszą płacić. Nie koniecznie płaci się pieniędzmi.

     • Agata Neblo

      Tak, dlatego tych wielu ma powód, żeby tym wybranym być wdzięcznym za tworzenie możliwości.
      Ale wybierają coś innego…. nierozumiejąc. 🙂

     • Kris

      Dobrze powiedziane. Pieniądze to tylko jeden z środków płatniczych i powiedziałbym, że najmniej bolesny. Ale coraz mniej ludzi to rozumie.

     • Jasminum.J.

      Bardzo dobrze pan to ujął. Dokładnie. Najmniej bolesny!
      Zrozumieją, jak sądzę.

     • Agata Neblo

      pieniądz tylko tak długo jest mało bolesny, dopóki się go ma. Ale jego brak boli nie tych co powinien! Chociaż może jest to jedyny sposób na to, żeby zaczęli dążyć do zrozumienia?
      Dlatego polecam im polecać: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

     • Daranei

      Pytanie tylko – JAK tych ludzi uświadomić, że w życiu nigdy nie ma nic za darmo? (chodzi mi głównie o politykę)

     • Agata Neblo

      to bardzo proste! Wystarczy dać im materiał, który ich we WŁAŚCIWĄ stronę skieruje 🙂
      Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

     • Papug prosi Agatę Neblo o umiarkowanie z reklamami. ..

     • Lukas

      Chyba jest to niewykonalne. Dla wiekszosci ludzi pieniądze „państwowe” to pieniadze niczyje lub wszystkich i nawet nie warto się zastanawiac skad sie biora i gdzie sa uzytkowane.

 • Pogromca plagiatorów

  Absolutnie słuszna krytyka. Bezspornie. napisana na najlepszych wzorach słusznej krytyki partyjnej. Szkoda, że nie pisał Pan takich tekstów, gdy działała jeszcze cenzura przy Mysiej i tak gdzieś w okolicach roku ’89. Z pewnością cenzor wyszedłby z siebie i napisał list pochwalny i polecający zarazem do redakcji Życia Warszawy albo nawet Trybuny Ludu. Niech Pan trzyma w tym duchu, żywe skamieliny są najcenniejsze.

  • cyrulik

   Widać, że Pogromca plagiatorów, intelektualnie dorównuje cenzorom z dawnych lat. Tylko obawiam się, że akurat to nie jest powód do dumy.

   • Pogromca plagiatorów

    Jakieś dowody? Na to intelektualne równanie cenzorom.

 • Kris

  Otóż, jak się okazuje, jednak PiS jest w stanie przebić PO. Faktycznie zatrudnia więcej urzędników, więcej wydaje na biura poselskie, daje większe nagrody swoim ludziom, no i w efekcie jeszcze bardziej zadłużają Polskę. Tyle tylko, że ludziom powoli obojętnieją te fakty, bo co to za różnica, kto doprowadzi nas do ostatecznego upadku?

 • Eliza

  W tym przypadku zgadzam się z Bobim. Kobiety zostały podpuszczone i wykorzystane do zatuszowania innych spraw. I nie chodzi tu tylko o ustawę zakazującą handlu w niedziele, ale przede wszystkim o ustawę dotyczącą CETA i TTIP.

  • Pogromca plagiatorów

   Bo kobietom wyznaczono rolę proletariatu zastępczego.

  • Agata Neblo

   Chodzi o dużo, dużo więcej!
   Dokładniej tutaj: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Bobi

  To nie tak, że głupie baby, bo każdy ma prawo walczyć o swoje przekonania. Z tym, że od początku dla niektórych było jasne, że ustawa i tak nie przejdzie, a w jej cieniu wpłynęły do Sejmu ustawy o dużo większym znaczeniu dla całego społeczeństwa. Jak dla mnie, to po prostu szkoda tego całego zrywu i zaangażowania w sprawę, która od początku była wygrana.

 • Bobi

  I dlatego myślę, że te wszystkie czarne marsze były rządowi na rękę. Inne,ważniejsze dla niego ustawy wpłynęły do Sejmu i nikt na to nie zareagował. I tak to większość osób dała się po prostu oszukać i nabrać na plewy.

 • Karl

  Przyznam szczerze, ze jestem pod wrażeniem artykułu. Omawia on bardzo wyczerpująco zagadnienia, otwiera oczy i przede wszystkim bardzo dobrze się go czyta. Nie posiadam dobrej znajomości ekonomiczno-gospodarczej, ale pokazane w artykule pokazał mi faktyczne funkcjonowanie popełnionych przez partie błędów i określił w zarysie odbicie w gospodarce oraz ekonomii. Tylko raczej na maturze prawdy by mi na WOS’ie nie zaliczono.

  • Pogromca plagiatorów

   Ale też sam artykuł jest jak najbardziej na poziomie WOSu.

 • Gabriel Maciejewski

  Wieloletni doktorant to brzmi nieco prowokująco. Wręcz jak symbol niespełnienia. Myślę poza tym, że skoro umowa gazowa z Rosją podpisana przez drewnianego Waldka nie zabiła naszej gospodarki, to i od 500+ nic się jej nie stanie…Cieszę się jednak, że wreszcie ludzie sympatyzujący z PO dostrzegli, że to co wydawało się siłą tej partii jest w istocie gwoździem do jej trumny. Mam na myśli przekonanie, że Polacy to banda, dłubiących w nosach, zadowolonych z siebie durniów, latających do piętnaście minut do kranu w kuchni celem sprawdzenia, czy jeszcze jest ta ciepła woda, czy ją może już Kaczyński zakręcił.

  • Bobi

   W końcu coś tę gospodarkę nam zabije, bo jest już tak osłabiona, że dużo słabszy cios niż 500+ może ją dobić.

   • Gabriel Maciejewski

    Ale co ją tak osłabiło? Rok rządów PiS czy 8 lat rządów PO? Może pan doprecyzować?

    • Bobi

     To, że osłabiły ją rządy PO, nie zmienia faktu, że dobije ją, zamiast uratować polityka PiS-u .

     • Gabriel Maciejewski

      Pan jest w kraju czy na emigracji?

     • Bobi

      Jestem w kraju, a czy to gdzie jestem coś zmienia?

    • Agata Neblo

     to tylko narzędzia w rękach SYSTEMu.
     Polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)
     A najlepiej pełną wersję.