Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Co nam grozi za kupno recept?

Co nam grozi za kupno recept?

Do lekarza są ogromne kolejki, a nam szkoda czasu. Jednak potrzebujemy zdobyć lekarstwa dostępne tylko na recepty. Jak sobie z tym poradzić?

Pewna studentka potrzebowała tabletek antykoncepcyjnych, ale bała się ginekologów. Z tego powodu wyszukała ogłoszenia w Internecie. Nie chciała kupować tabletek, ponieważ nie była pewna ich pochodzenia i bała się, że otrzyma podróbkę lub niewłaściwy lek w takim samym opakowaniu. Zdecydowała się więc na zakup recepty. Procedura zakupu przebiegła bardzo sprawnie. Dziewczyna dostała receptę wystawioną na inną osobę, którą bez problemu zrealizowała w aptece. Studentka miała szczęście zdobyła potrzebną receptę i zakupiła tabletkę bez problemu. Obyło się bez żadnych przykrych konsekwencji dla kupującej.

Jakie konsekwencje prawne mogła ponieść? Recepta mogła być fałszywa, a wtedy prawdopodobnie farmaceuta zgłosiłby ten fakt policji. Wówczas osobie kupującej groziłoby nawet do 5 lat więzienia. Oczywiście kupujący ponosi odpowiedzialność karną tylko, gdy trafi mu się fałszywa recepta. W pozostałych przypadkach konsekwencje prawne dotyczą tylko sprzedawcy. Jednak policja może zatrzymać osobę, od której kupiliśmy lekarstwa, a wtedy może trafić na nasz trop. Wówczas możemy być wzywani jako świadek, a sprawa może się ciągnąć latami. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej iść do lekarza. To będzie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i obędzie się bez przykrych konsekwencji prawnych.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.