zakaz jedzenia w pracy
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Czy pracodawca może nam zakazać spożywania posiłków i picia napojów przy biurku?

Czy pracodawca może nam zakazać spożywania posiłków i picia napojów przy biurku?

Często pijesz w pracy przy biurku? W końcu, po co tracić cenny czas. Czasem zdarzyło Ci nawet zjeść przy swoim stanowisku pracy. Zbliżał się termin ukończenia ważnego projektu i nie było czasu na normalny obiad, trzeba było szybko przekąsić coś przed komputerem. Pewnie mało kto wie, ale pracodawca może zakazać takich praktyk.

Osoby, które pracują przy komputerze, powinny szczególnie dbać o sprzęt. W końcu słyszeliśmy historie, że ktoś niechcący potrącił kubek i wylał jego zawartość. Dopóki napój ląduje na biurku czy podłodze, nie ma żadnego problemu – wystarczy to posprzątać i po sprawie. Oblaną klawiaturę też można przeżyć, ale to już wiąże się z pewnymi kosztami. Gorzej, gdy zalejemy laptopa lub ważne dokumenty, wtedy mogą być problemy. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, pracodawca ma prawo zabronić jedzenia i picia przy biurku. Zakaz może nawet wprowadzić w regulaminie pracy i właściwych dokumentach.

Pracujesz w pełnym wymiarze godzin i obawiasz się, że nie wytrzymasz tyle czasu bez jedzenia? Nie martw się, pracodawca nie może całkowicie zakazać spożywania posiłków i picia w czasie pracy. Można to zrobić w czasie przerwy, którą gwarantuje nam ustawodawca. Pracodawca powinien przygotować do tego odpowiednie pomieszczenia, np. pomieszczenie socjalne. Jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 osób na jednej zmianie, ma obowiązek przygotowania jadalni dla pracowników. Pracodawca musi też zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.
 • Łuki

  Wszystko pięknie ładnie w teorii…tylko gorzej w praktyce:)zwłaszcza z tymi pomieszczeniami socjalnymi. Żona przez chwile (z naciskiem na chwile:) pracowała w biurze…gdzie za plecami miała umywalkę, czajnik na biurku…a posiłek spożywała w locie między komputerem a telefonem. Temu pracodawcy bardziej niż zniszczony sprzęt, przeszkadzała kilkuminutowa przerwa na posiłek. A zatrudniał dużo więcej niż 20 osób…o jadalni to chyba nie słyszał;)

 • Jul

  Zrobiłabym wyjątek dla osób (z zaświadczeniem) o cukrzycy, które wręcz muszą dostarczać sobie pożywienia o tych samych porach i w tych samych odstępach czasowych. Tu nie chodzi o ,,widzimisię”, ale o zdrowie pracownika.

 • Paweł

  Biurko to nie miejsce na spożywanie posiłków.

 • Marek Błazenkowski

  Oczywiście że może przecież po to są zasady BHP w miejscu pracy no i wyznaczone do spożywania miejsce.