Czy wchodzą ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach?
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Czy wejdą ograniczenia prędkości na autostradach niemieckich?

Czy wejdą ograniczenia prędkości na autostradach niemieckich?

U nas rozpędzisz się do maksymalnie 140 km/h. Może i daleko nie zajedziesz, ale i tak – szybciej niż we Francji, gdzie obowiązuje granica 130 km/h, czy w Wielkiej Brytanii pilnującej przestrzegania prędkości maksymalnej 113 km/h na autostradach. Największych prędkości można zażyć w Niemczech, a wkrótce może się to zmienić.

Niemieckie nawierzchnie dróg dobrej jakości pozwalają wykorzystać do maksimum możliwości szybkich aut. Cieszą się tym również przewoźnicy transportujący towar przez kontynent – w kraju Goethego mogą nadrobić straty czasowe. Systematycznie jednak wybrane odcinki autostrad w Niemczech otrzymują ograniczenia prędkości. Tak jest już z ok. 40% tras.

Obywatele niemieccy, pytani w ankiecie internetowej o opinię na temat wprowadzenia ograniczeń prędkości na terenie całych Niemiec, w większości popierają ten zabieg. Znacząca część z nich zgadza się na ograniczenie prędkości do 150 km/h. I tak większość osób, użytkujących autostrady, nie osiąga tej granicy, bo zwyczajnie nie opłaca się to pod względem zużycia paliwa.

Po co ograniczenie? Żeby było jeszcze bezpieczniej. Niemców nie wzrusza argument o tym, że tak jest u nich bardzo bezpiecznie na drogach w porównaniu z innymi krajami.

Polskim drogom daleko jeszcze do jakości niemieckiej, ale sytuacja ciągle ulega zmianie. Z najnowszymi zmianami przychodzą wzrosty opłat za korzystanie z autostrad. I tak np. od marca 2016 r. kierowcy samochodów osobowych i motocykli drożej zapłacą za odcinek A2 (podrożeje o 2 gr za kilometr, czyli na całym odcinku między Koninem a Nowym Tomyślem – o 3 zł).

Jeśli ograniczenia zostaną wprowadzone, a nie możesz żyć bez dużych prędkości, to na pewno można jeszcze będzie poszaleć np. w Australii (na odcinku Stuard Highway).

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.