odszkodowanie ac oc zasady wnoszenia sprawy do sądu
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Drzewo zniszczyło Ci samochód? Co dalej?

Drzewo zniszczyło Ci samochód? Co dalej?

Naprawa samochodu po uszkodzeniu przez upadające drzewo może być bardzo kosztowna, jednak nie zawsze właściciel samochodu będzie ją musiał pokryć z własnej kieszeni.

Gdy samochód został uszkodzony przez spadającą gałąź, drzewo lub element elewacji budynku lub dachówkę, albo w wyniku zalania z powodu źle funkcjonującej studzienki kanalizacyjnej można dochodzić odszkodowania od zarządców zieleni miejskiej, budynków lub dróg miejskich. W przypadku, gdy nie uda się uzyskać odszkodowania polubownie, można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Proces sądowy może być dość długotrwały, jednak warto jest walczyć o swoje prawa.

Odszkodowanie takie jednak nie zawsze będzie możliwe do uzyskania. Odszkodowanie od wyżej wymienionych osób można uzyskać jedynie w przypadku udowodnienia winy osoby, która miała zarządzać danym terenem. Czyli jeśli przykładowo gałąź, która spadła na samochód powinna być usunięta, dachówka nie była należycie zabezpieczona albo studzienka kanalizacyjna nie była należycie konserwowana opłaca się dochodzić odszkodowania od zarządcy nieruchomości.

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu samochodu. Zawierając umowę ubezpieczenia należy zwrócić uwagę, czy nie ma w niej wyłączeń dotyczących zdarzeń pogodowych. Jeśli nie, takie ubezpieczenie będzie na pewno najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie pieniędzy za zniszczenie samochodu w wyniku burzy.

Oczywiście o odpowiednim ubezpieczeniu Auto Casco należy pomyśleć zawczasu. Często zawierając umowę z ubezpieczycielem zakładamy, że pewne sytuacje nas na pewno nie spotkają. Warto jest jednak pomyśleć o jak najszerszym ubezpieczeniu, aby w przyszłości uniknąć znacznych kosztów oraz stresu.

Jeśli już mamy wykupioną polisę Auto Casco, która chroni nasz samochód przed uszkodzeniem w wyniku burzy i dojdzie do takiego uszkodzenia należy pamiętać o kilku rzeczach.

Zaraz po zdarzeniu zapoznaj się z fragmentem polisy ubezpieczeniowej dotyczącej zgłoszenia szkody, aby dopilnować wszystkich formalności i przede wszystkim zgłosić szkodę w terminie.

Zabezpiecz samochód przed dalszymi zniszczeniami. Gdy o to nie zadbasz ubezpieczyciel może pomniejszyć należne Ci odszkodowanie lub nawet odmówić jego wypłaty stwierdzając, że doszło do rażącego niedbalstwa z Twojej strony.

Zbierz jak najwięcej dowodów na przebieg całego zdarzenia. Jeśli na przykład samochód przygniotło drzewo, zrób dokumentację fotograficzną całego zdarzenia. Wezwij również policję na miejsce zdarzenia, aby został spisany protokół.

Często może się zdarzyć, że ubezpieczyciel pomimo dopełnienia przez ubezpieczonego wszelkich obowiązków nie będzie chciał wypłacić należnego odszkodowania. W takim wypadku również można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Małgorzata Durlej-Piotrowska
Adwokat. Specjalista prawa nowych technologii. Miłośniczka puzzli, łamigłówek i gotowania. Opiekun działu pomocy prawnej Papug.pl