Dlaczego PiS ma tak wysokie poparcie? Duma z Polski 2017
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Duma z Polski : część 1 na 7

Duma z Polski : część 1 na 7

7 nieoczywistych powodów, dla których ludzie popierają PiS

Powód pierwszy: Duma z Polski

Józef Amiens

Tekst ten nie jest wyrazem poparcia dla PiSu. Nie jest też twardą krytyką opozycji. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze obecnie utrzymujące się wysokie poparcie dla PiSu, które wykracza daleko poza sektę smoleńską i beneficjentów 500+. I to pomimo poważnych nadużyć, jakich się obecna władza dopuszcza, łącznie z łamaniem konstytucji. Tekst powinien być raczej pewną instrukcją dla opozycji, czemu straciła władze i czemu w kolejnych wyborach zapewne jej nie odzyska. Oto pierwszy z powodów, dla których PiS jest dla większości dobrą zmianą.

Powód ten, żeby nie szermować górnolotnym i nieco wypaczonym pojęciem patriotyzmu, nazwijmy DUMĄ Z POLSKI . Czy to się komuś podoba, czy nie, Polacy chcą być dumni ze swojego kraju. I, niestety dla opozycji, chodzi tu o coś więcej niż ogromny stos wywalczonych pieniędzy z Unii Europejskiej i stanowisko w tychże unijnych strukturach dla tego czy innego Polaka. Ani też wmawianie, że ostatnie 25 lat to pasmo samych sukcesów. Polska przez wieki była wielkim, wręcz imperialnym krajem i jej niemal całkowita zagłada w XX wieku nie zmienia faktu, że Polacy tę wielkość i dumę mają gdzieś tam w swoich genach zapisaną. To jest coś, co łączy nobliwego pana w średnim wieku, uwielbiającego Sienkiewicza, kibica drużyny piłkarskiej czy rodzinę z dziećmi, która przychodzi na uroczystości 11 listopada mimo nieciekawej pogody. Nie jesteśmy jak Czesi czy Słowacy potulnymi narodami, które zawsze chętnie przykleją się do większego. Wzorem dla nas powinny być Francja, Wielka Brytania czy Niemcy, które nawet gdy już dzisiaj daleko odeszły od formuły państw narodowych, to jednak są potęgami gospodarczymi i potrafią twardo realizować swoje interesy. I my też byśmy tacy byli, gdyby nie nasze fatalne położenie geopolityczne. Gdybyśmy mieli chociaż silną gospodarkę, znane polskie marki, albo przynajmniej ponadprzeciętne sukcesy sportowe… A tak, przynajmniej na tę chwilę została nam duma z naszej historii, z barw narodowych, z naszej tożsamości, nawet jeśli budowanej w dużej mierze na mitach, to jednak potrzebnej ogromnej większości Polaków. Jeśli ktoś uważa, że to miraż i anachronizm, to czym nazwać złudne oczekiwanie, że w Unii Europejskiej nie będzie żadnych interesów narodowych czy państwowych i że wkrótce wszyscy zintegrujemy się w jednej europejskiej masie pod niebieską flagą z gwiazdami? Jeśli jeszcze ktoś na to czeka, to informuję, że w ciągu najbliższych 50 lat to nie nastąpi. A co dalej, to się jeszcze okaże.

I właśnie tego apetytu Polaków na dumę nie potrafią zrozumieć opozycyjne elity i naczelne autorytety medialne, dla których istnienie tego kraju sprowadza się tylko do bycia trybikiem w wielkiej europejskiej maszynie i dla których patriotyzm sprowadza się do płacenia podatków (ale już nie abonamentu RTV!), sprzątania psich kup i ogólnego bycia miłym i uśmiechniętym. A tymczasem trzeba tak niewiele, żeby zaspokoić poczucie dumy Polaków. Patriotyzm gospodarczy, budowanie niezależnej pozycji w kluczowych sprawach, przywracanie pamięci żołnierzom wyklętym… PiS to rozumie. Opozycja tego nie potrafi zrozumieć, a gdy nawet próbuje, to wychodzi koszmarnie (przykład Kijowskiego na pogrzebie Inki). Krótko mówiąc: razi Cię patriotyczna koszulka u młodego człowieka? To czemu chcesz rządzić krajem, którego tożsamość Cię tak denerwuje?

Józef Amiens
Zawodowo kontroler projektów unijnych i ekspert oceniający wnioski. Naukowo wieloletni doktorant nauk ekonomicznych. Z zamiłowania historyk i obserwator życia publicznego.
 • Agata Neblo

  Jest jeszcze gorzej, liczą się tylko złudzenia, że się jakieś zyski ma!
  Wystarczy zrozumieć jak działa np. system podatkowy albo finansowy, żeby się tego złudzenia pozbyć. Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Anubis

  Rozumiem Twoje stanowisko i wcale nie go nie neguję. Zdaję sobie sprawę, że każdy rodzic chce dla pociechy dobrze. Tylko na dzieci ŚWIADOMIE powinni decydować się ludzie, którzy mają warunki na zapewnienie dzieciom tego, czego dzieci potrzebują.

  • Norek

   Masz rację, ale też trzeba brać pod uwagę, że życie czasami płata figle. I ktoś kiedy decydował się na dzieci miał dobra pracę, a z czasem w wyniku choroby lub innych sytuacji, których nie jest się w stanie przewidzieć jego sytuacja życiowa i finansowa się zmieniła. I co teraz? Ma oddać dzieci do domu dziecka? Nie wszystko jest takie czarno-białe jakbyśmy chcieli.

   • Amanda

    Jak kto jest zaradny to sobie poradzi i nie musi do panstwa wycigaga reki po pieniadze. A teraz jest 500 + i nie trzeba byc zaradny tylko wystarczy dzieciakow narobic i mozna zycz na koszt innych.

    • Kris

     Nawet zaradna osoba potrzebuje czasami trochę czasu i wsparcia by wyjść z dołka. Ale przede wszystkim potrzebuje takiego państwa, które będzie przyjazne jego poczynaniom (posiadania pracy i dzieci). I tu się muszę zgodzić z Amandą, że nasze państwo póki co nie jest nikomu przyjazne i 500+ tego nie zmieniło.

 • Anubis

  Gdyby nie wielki font na pół strony: ,,KUP WŁAŚNIE TERAZ !
  Bo nie wiadomo, jak długo będzie to w ogóle jeszcze dostępne!
  Zwłaszcza w tym miejscu i za tak niską cenę!”
  To bym się nie zraził do tego e-booka.

  • Agata Neblo

   Tylko tyle w nim znalazłeś? Kilka zdań (w tym właśnie miejscu całkiem na miejscu) ustawiło Twoje NASTAWIENIE w taki sposób, że masz tylko taką RZECZYWISTOŚĆ jaką masz. Winisz kogoś, kto dał Ci coś (co dla wielu było wartością) za darmo, za RZECZYWISTOŚĆ której doświadczasz? Przecież to tylko wynik Twojego wyboru takiego rodzaju NASTAWIENIA!

 • Max von Stirlitz
  • Luise

   Jaka jest tego merytoryczna wypowiedź?

 • Max von Stirlitz
  • Omena

   Nie karmcie dalej trola, bo go przekarmicie i dalej będzie się z niego ulewać jad, który nie ma w sobie żadnej klasy, moralności oraz stosowności. Jedynie będzie się brudzić. Szkoda nerwów i czasu.

 • Max von Stirlitz

  – Sluchajcie glonajdy , göwnojady i reszta ofiar przemarszu Red Army und Bundeswehrmacht ” wte i nazad ” po Akwarium czytaj POLSKA .
  Jözio Chujens IV – autor wysranej notki intelektu robi Wam pulp fiction w pustych jak kontrabas po koncercie czaszkach . Niech lysy modern chujek napisze wyjasnienie dla Was jest przeciez doktorantem nauk ekonomicznych (…) dlaczego stawka za godzine pracy Polaka jest 3zl/godz albo jak dziala system zydowski wyborczy w POLSCE .
  ?
  – I nie dajcie az tak robic z siebie idiotöw .O ile jest to w ogöle mozliwe .
  Bez urazy .
  Nic osobistego .

  Uklony ze slomy .

  • Luise

   Proszę o zgłoszenie tego do moderacji. Jest to portal o wysokich standardach oraz kulturze osobistej. Papug nie jest odpowiednim portalem dla postów z wyzwiskami, obrażaniem innych użytkowników oraz wylewania wiadra wulgarnych pomyj.

   • Max von Stirlitz

    Luise ,
    Oooo…kapus …tak z potrzeby serca czy zawodowo bo nie wiem .
    8-)))))))

   • Lukas

    Luise dobrze zrobiłas. Ja rozumiem wolnosc slowa ale gosciu juz zupelnie przegial.

 • Kolumb

  A dlaczego dali się ludzie przekupić 500+? Bo w Polsce jest taka bieda, że za te 500 dodatkowych złotych to człowiek jest w stanie zmienić poglądy.

  • szym

   Obwiniasz za to biedę? Dziwnę… ja bym obwiniał za takie postępowanie brak kręgosłupa moralnego. Takim tłumaczeniem to można i TW Bolka bronić. Biedę miał, tamci płacili to i donosił.

  • Agata Neblo

   Ludzie! zrozumcie jak naprawdę funkcjonuje system podatkowy!
   Wtedy zrozumiecie, w jaki sposób jesteście oszukiwani!
   Polecam dobrze się krzesła trzymać! bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Max von Stirlitz

  W sedno tarczy trafiaja naturalnie……..
  8-)))))

 • polaczkaa

  A ja wstydzę tego, że w Polsce jest tyle nienawiści i zawiści. Internetowy hejt jest tego najlepszym przykładem. Polakom sprawia wbijanie szpili w inne osoby, robienie przykrości innym lub obrażanie innych, bo przecież ,,jest wolność słowa” która wszystko według nich usprawiedliwia.

  • Max von Stirlitz

   Nie umiesz serce kapusty po polsku pisac ?

   • Kris

    A ty chyba z PiS-u? Wszystkim naubliżałeś, słowa mądrego nie powiedziałeś, a na koniec zniknąłeś jak kamfora.

    • Tomi

     Chyba tego kolesia to trzeba olewać. Bo nic mądrego nie dowiemy się od niego, prócz nowych wyzwisk.

     • Max von Stirlitz

      Mr. Tomi ,
      a co chcialbys wiedziec nie placac za informacje .
      – Jak dziala Akwarium czytaj POLSKA .
      ?
      Yeahhhh… wgraj TOR-a i zaplac za wiedze . Stawki od 10k w göre .
      A co do fragmentu notki Josepha Chujensa IV puhhhh cyt. :
      „….Wzorem dla nas powinny być (…) Wielka Brytania czy Niemcy, które nawet gdy już dzisiaj daleko odeszły od formuły państw narodowych (…)….”
      8-)))))
      – Nagroda Tombakowy Oskard w Potylice im. Leo Trockiego za mistrzostwo swiata dialektycznej socjotechniki erystycznej .
      Ahojjj przygodo !

     • Omena

      Po jakiemu to? Ten bełkot nawet nie przypomina naszego pięknego, języka polskiego.

     • Max von Stirlitz
    • Max von Stirlitz

     Herrn Kris ,
     nie naleze do zadnej stajni a tym bardziej do kanapowej , kawiorowej partyjki w Piß-zdu z kurduplem Jar w roli glöwnej . Zydowski system wyborczy w POLSCE ….uhhhh sam doczytaj, i pomysl -jak mozesz .
     Nie zapomnij o dotacjach z budzetu na ten teatrzyk partyjnych kukielek sejmowych a stanie sie swiatlosc oby nie wiekuista jak dla sp. Profesora Urbanowicza .
     Akwarium czytaj POLSKA ” rulez „

     • Amanda

      Taki ogier i do zadnej stajni nie nalezy. Chyba w takim razie czas najwyzszy przerobic go na karme dla kotow.

     • Patrycja

      Nic dodać, nic ująć. 🙂 Podoba mi się. Tylko wydaje mi się, że w tym przypadku jak się odpisze takiej osobie to burza dalej będzie się kręcić i grzmić po postach.

  • Lukas

   Ale tzw hejt wcale nie jest tylko w Polsce. Na calym swiecie ludzie ktorzy korzystaja z anonimowosci internetu i obrazaja bez zastanowienie i bez zadnych oporow. Wiec nie ma co mowiec ze to tylko w Polakach jest tyle nienawiści i zawisci.

 • Gość

  Śmiac mi sie chce z was polaczki i z waszej dumy narodowej. Zascianek i sredniowiecze w jednym ten nasz grajdołek a wam sie marzy nie wieadomo jakie mocarstwo…

  • Krzysztof Janyst

   I po co się tu kręcisz?

  • zxc

   Dużo tutaj jadu, ale po części jest w nim sporo racji. Nie mogę się nie zgodzić.

   • Max von Stirlitz

    po czesci ??? duzo tutaj jadu ? a z chujem sie na leb nie zamieniles przypadkiem ?

    • Anka849

     Sam ten jad sączysz na prawo i lewo. Można kogoś skrytykować konstruktywnie, a można tak jak ty – zwyzywać i tak naprawdę nic nie wnieść do dyskusji.

     • Max von Stirlitz

      Anka849
      – paniusiu z magla merytorycznej , ludowokoreanskiej dyskusji czyli Pierre d’Olenia o Chopinie jak Szopen juz w piachu . Franz Fiszer w krwawej riposcie na panci rzygowiny IQ :
      – Fiszer: Nie będzie porządku w Polsce, jeśli się nie rozstrzela 750000 szubrawców.
      Na to ktoś zauważa sceptycznie: Czy myślisz, że jest aż 750000 szubrawców?
      Fiszer: Nic nie szkodzi. W razie czego dobierzemy z uczciwych.

    • Amanda

     A co to za buractwo i prostactwo sie tu pojawilo? Uwazaj bo ci mamusia zamknie komputer w szafie jak bedziesz wciaz takie brzydkie slowa wypisywal.

     • Max von Stirlitz

      Pan Amanda ,

      ladnie sie tak przebierac w damskie fatalaszki kolezko .
      Okey-donkey , masz prawo .
      Aaaaa po dobroci radze obejrzec Wielkiego Szu by zrozumiec (…) co dzieje sie w Awarium czytaj POLSKA . Scena z lekcji szulerstwa Szu dla taksöwkarza z Lutynia .
      I znowu Franz Fiszer :
      „…No dobrze, proszę pana, ale czy chaotyczne kombinacje efemerycznych pryncypów są w stanie zdeterminować neutralną cywitatywę absolutu dobrego i złego, czy nie są w stanie? Bo od tego ostatecznie wszystko zależy…”

     • Amanda

      Czytajac twoje wypowiedzi to chyba ty masz problem z poczuciem własnej tożsamosci. Ale moze jeszcze z tego wyrosnies – chlopocze.

     • Harley

      Amando, nic dodać, nic ująć. Poza tym riposta tak mi się podoba, że doprowadziła mnie do śmiechu. 🙂

  • Max von Stirlitz

   Spierdalaj Koles ale juuuuz…..

  • AAluniaa86

   Zero wiedzy, zero kultury, komentarz godny bezmyślnego gimbusa lub osoby z jakimiś wielkimi kompleksami.

  • Kris

   A ty kim jesteś – Marsjaninem? Wróć do szkoły jeszcze chłopcze, dużo książek czytaj. Może zmądrzejesz.

 • test

  test

  • Max von Stirlitz

   jedyny merytoryczny komentarz ! co za ciolki -rewelacja jakie matolki .
   Japierdolekurwafaszystowska bladz .

   • Lukas

    Szkoda ze po tobie nie mozna sie spodziewac merytorycznego komentarza a tylko steku wyzwisk.

   • Anubis

    Ulżyło kiedy ulałeś tony żółci żołądkowej? W takim razie wszyscy się cieszymy. Ach, byłbym zapomniał. Warto po swoim kontrolnym posprzątać, bo bardzo tu nabrudził.

    • Max von Stirlitz

     Herrn Anubis ,

     – jakies anse ?

     • Anubis

      Owszem. Nie zamierzam wdawać się z Tobą w dyskusje. Jeżeli tykasz g. to jeszcze bardziej je czuć i jeszcze bardziej denerwuje.
      Także ja skończyłem.

 • Eliza

  Szkoda tylko, że ta duma z Polski oparta jest w gruncie rzeczy tylko na hasłach i symbolach. Rząd natomiast nic nie robi, by Polskę wzmacniać i by była szansa na dumę z silnej i niezależnej Polski.

  • Luise

   Wielka szkoda. Ale jak widać to działa. Może ma to swój początek gdzieś głęboko w naszym narodzie, że zaszyta jest duma głównie z przeszłości historycznej (owszem, możemy i powinniśmy być z niej dumni), a większość nie chce (?), nie umie (?) tworzyć nowych wartości.

   • Pawełek09

    Niech w końcu totalnie(głupia)opozycja przestanie przeszkadzać rządowi to i będziemy mieć powody do dumy. A póki demokratycznie wybrany rząd musi się szarpać z pieniaczami, to ciężko cokolwiek dobrego wypracować.

   • Max von Stirlitz

    Bzdury jak kot bury – skad sie biora takie ciolki jak ty bo nie wiem .

    • Luise

     Dało to coś Tobie, że mnie obraziłeś? Poczułeś się dowartościowany? Cieszę się, że mogłam pomóc komuś z zaniżoną samooceną. 🙂

     • Max von Stirlitz

      Luise ,
      ohhhh nie dosc , ze jestes kapusiem to jeszcze blondynka .
      – Wiesz dlaczego möwie szeptem do ucha blondynki ?
      – By echo jej czachy nie rozjebalo ….

     • Aron

      A ja bym wolał mieć blond włosy niżeli poziom myślenia poniżej gimnazjalny, który w swojej wypowiedzi zalatuje patologią. 🙂 Chamstwo powinno się tępić i w tym wypadku popieram Luise. Jak widać, nie tylko ja.

     • Max von Stirlitz
     • Luise

      Jeżeli uważasz, że farba na włosach wpływa na stan osobowości to gratuluję ograniczenia. 🙂

     • Max von Stirlitz
   • Eliza

    I jeszcze jedno – choćby największa narodowo duma nikogo nie nakarmi i nie wyleczy. Owszem, póki co takie odwoływania się do naszych narodowych instynktów przynoszą skutek, ale wszystko się posypie, jak się okaże, że podatki rosną, dług państwa rośnie, a służba zdrowa dogorywa.

    • Max von Stirlitz

     Paniusia Eiza

     Polak to stan umyslu

     https://www.youtube.com/watch?v=yy5THitqPBw

    • Agata Neblo

     o to właśnie chodzi, żeby motłoch nie zwrócił się we właściwą stronę.
     Ludzie! zrozumcie jak naprawdę funkcjonuje system podatkowy!
     Wtedy zrozumiecie, w jaki sposób jesteście oszukiwani!
     Polecam dobrze się krzesła trzymać! bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

  • Max von Stirlitz

   Oooo…interesujace
   8-)))))

  • Agata Neblo

   bo rząd nie jest od tego, rząd jest tylko od stwarzania coraz to nowych problemów. A po co? Bo jest to potrzebne Globalnej Mafii. Polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • szym

  Sporo racji jest w tym artykule. Faktycznie mamy w genach zapisaną potrzebę bycia dumny z naszego kraju. Chociaż, mam wrażenie, że jednak gdzieś się to powoli rozmywa w poprawności politycznej i wygodnictwie. Nie liczy się dla nich nic poza wysokimi zarobkami i wygodnym życiem.

  • Max von Stirlitz

   Napawde ? nie wiedzialem ….

   • Max von Stirlitz

    Naprawde ? *

  • AAluniaa86

   Są różni ludzie. Ale mimo wszystko uważam, że teraz raczej odnawiają się ruchy narodowościowe, a nie przeciwnie.

   • Tomi

    Mam podobne odczucie. Ludziom tak jakby znudziła się idea multi-kulti, trochę nastraszyli uchodźcy i ruchy narodowe rosną w siłę.