połączenie prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości 2016
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Dwa w jednym: prokurator = minister

Dwa w jednym: prokurator = minister

Projekt ustawy Prawo o prokuraturze jest szeroko komentowany przez przedstawicieli różnych stron sceny politycznej. Obecnie trwają zaawansowane prace nad kształtem ustawy (kolejne czytania w sejmie), której wejście w życie planuje się na marzec 2016 r.

Najgłośniejszym zapisem ustawy jest ten, mówiący o połączeniu stanowiska Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. Argumenty wspierające taki zabieg opierają się na przewidywanej większej przejrzystości działań prokuratury oraz jasno określonej odpowiedzialności za jej poczynania, gdy na czele tego organu będzie stał przedstawiciel rządu.

Połączenie stanowiska szefa resortu sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego funkcjonowało jeszcze nie tak dawno – bo przed 2009 r. Twórcy pomysłu ponownego zjednoczenia dwóch funkcji przywołują na obronę projektu liczne afery i wadliwe działanie prokuratury (np. w sprawie Amber Gold).

Nowelizacja ustawy o prokuraturze wprowadza też nową organizację tego organu. Powołana zostaje prokuratora krajowa (z wydziałami do spraw przestępczości zorganizowanej), która ma zastąpić prokuraturę generalną. Miejsce 11 prokuratur apelacyjnych zajmie 6 prokuratur regionalnych. Likwidacji ulega prokuratura wojskowa.

Przeciwnicy rozwiązań nowelizacji oceniają ją jako kontrowersyjną. Przede wszystkim ze względu na obawy o manipulację ze strony osoby pełniącej obowiązki prokuratora generalnego. Według niektórych członków opozycji jest to próba upolitycznienia prokuratury i przejęcia kontroli nad nią przez rząd. Mimo tej krytyki, wszyscy liczą na reformę prokuratury, bo jej działanie jest oceniane bardzo krytycznie.

Nowa ustawa wprowadza też jawność oświadczeń majątkowych prokuratorów. W związku z niepewną przyszłością wielu prokuratorów już składa wnioski o przejście na emeryturę. Ponad 100 osób korzysta z przepisów o wysłudze lat, by wcześniej zakończyć karierę.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.