Honorowe krwiodawstwo przywileje dla krwiodawców.
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Dzień wolny, kawa i czekolada

Dzień wolny, kawa i czekolada

Marzenie może się ziścić. Wyobraź sobie że leżysz w domu, jest jeszcze przed południem. Pogoda sprzyja a tegoroczny wrzesień zapowiada kolejny upalny dzień, jakby to był sierpień. Popijasz kawkę, w ustach rozpływa się kolejny kawałek czekolady, pachnie jabłkami na twoim ogródku. W dodatku to zwykły dzień tygodnia, wszyscy domownicy w pracy. Dom pusty, dzieciaki w szkole, żona w pracy, a ty leżysz. Sielanka.

Niemożliwe marzenia senne? Ależ skąd, wystarczy zgłosić się do centrum krwiodawstwa i oddać krew. Centrum krwiodawstwa czynne jest od samego rana.

Zgodnie z zaświadczeniem, które wydaje się celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy w myśl paragrafu 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku (Dz.U. Nr 60 z 1966 r. Poz. 281) oraz artykuł 9 ust. 1 pkt. I 2 Ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. nr 106 z 1997 r. Poz. 61 rozdział 2).

W Polsce krew oddaje się honorowo czytaj, bezpłatnie. Po oddaniu krwi przysługują nam jednak przywileje:

– posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (18 840 kJ)
– w dniu oddania krwi usprawiedliwione zwolnienie z pracy oraz zwrot utraconego zarobku na zasadach, wynikających z przepisów prawa pracy i zwrot kosztów przejazdu do punktu krwiodawstwa.

Żeby było zdrowo i honorowo, krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo oddaje — pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostkę krwi).

Jacek Bach
Starszy Inspektor. Biegacz wyznający zasadę, że administracja publiczna to tylko praca a żadna przeciwność nie stanowi przeszkody. Otwarty na świat i jego problemy.