Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Dziurawy system podatkowy – czyli czemu pieniądze znikają

Dziurawy system podatkowy – czyli czemu pieniądze znikają

Czterdzieści dwa miliardy złotych – tyle szara strefa zabrała polskiemu fiskusowi w 2013 roku. Stawia to nas na 7 miejscu w Europie pod względem luki w zobowiązaniach z tytułu VAT. W tej niechlubnej konkurencji wyżej od nas są: Rumunia (zdecydowany lider), Litwa, Słowacja, Grecja, Włochy i Łotwa. Póki co statystyki nie wskazują na to, żeby sytuacja miała się poprawić.

W skali świata łącznie 200 mld dolarów omija fiskusy różnych państw. Pieniądze firm trafiają do rajów podatkowych – Szwajcarii, na Kajmany, do Luksemburga, Hong-Kongu, Bahrajnu, Singapuru, Malezji, Panamy, Holandii i USA.

Ogromną szarą strefę podatkową zasilają nieuczciwe zagrywki przedsiębiorstw, na przykład zaniżanie wartości sprzedaży lub nieujawnianie swojego importu. Ostatnio modne stały się również tzw. karuzele podatkowe, w ramach których firmy omijają płacenie podatku przez wcześniejszą likwidację swojej działalności.

Remedium na patową sytuację może być wprowadzony niedawno odwrócony podatek VAT, który ma ograniczyć wyłudzenia. Wkrótce opublikowane zostaną raporty pokazujące, czy zabieg ten okazał się skuteczny. Tak czy inaczej dalsze zmiany w systemie podatkowym wydają się nieuniknione.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.