Child Alert Jak To Działa Funkcjonuje w Polsce
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Child Alert – co to takiego?

Child Alert – co to takiego?

To największy system nagłośnienia sprawy zaginionego dziecka. Łącząc w sobie kilka skutecznych narzędzi, ma pomóc w jego szybkim odnalezieniu. Narzędzia te to m.in. nieustanne medialne komunikaty o sprawie, czy otwarcie specjalnej infolinii dla informatorów. Wszyscy mogliśmy obserwować jego działanie, gdy w listopadzie 2015 r. zgłoszono zaginięcie 3-letniego chłopca z Radomia.

Najczęstszą przyczyną zaginięć osób małoletnich to ucieczka z domu. Porwania i uprowadzenia zdarzają się rzadko, dlatego jest o nich tak głośno i dlatego komunikaty w ramach child alert wyraźnie przebijają się wśród codziennych informacji powodując wzmożenie czujności wszystkich odbiorców.

Specjalna linia, pod którą można zgłosić informacje to 995. Informacja w systemie Policyjnym o zaginionej osobie pozostaje tam przez 25 lat.

W Polsce z roku na rok wzrasta liczba zaginionych. W 2014 odnotowano już ponad 20 tysięcy takich przypadków. Liczba przeraża, ale imponujący jest fakt prawie 100-% skuteczności Policji w odnajdywaniu poszukiwanych. To m.in. dzięki zmianie ustawy o Policji, która pozwoliła np. na pobieranie materiału DNA osób zaginionych przez funkcjonariuszy.

W odnajdywaniu osób zaginionych czas ma kluczowe znaczenie. Jedna trzecia poszukiwanych odnajduje się w ciągu pierwszej doby.  Dlatego nie zawsze trzeba czekać aż 24 godziny ze zgłoszeniem na Policję. Jeśli mamy uzasadnione obawy, to trzeba zgłosić zaginięcie natychmiast.

Child alert działa w Polsce dopiero od 2013 roku. Jest uruchamiany wobec osób zaginionych, które nie ukończyły 18 roku życia. W poszukiwania angażuje się wszystkie dostępne środki komunikacji. Oprócz rozpowszechnienia wizerunku dziecka, upublicznia się też np. dane na temat potencjalnego porywacza, środka transportu przez niego wykorzystywanego itd.

Osób dorosłych Policja przestaje szukać po 10 latach od momentu zgłoszenia (chyba że zaginiony miał ukończone 70 lat w momencie zgłoszenia – wtedy przerwa się poszukiwania po 5 latach). Dzieci nie przestaje się szukać. W momencie uzyskania pełnoletności przez zaginione dziecko musi minąć dekada, by zakończyć poszukiwania.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.