Szczegóły Podatku od Sklepów
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Jak to w końcu będzie z nowym podatkiem dla sklepów

Jak to w końcu będzie z nowym podatkiem dla sklepów

Projekt Ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej Ministerstwo Finansów wypracowało na początku 2016 r. Wpływy do budżetu państwa z tego tytułu mają wynosić ok. 2mld zł.

Najpierw – kogo nowy podatek nie obowiązuje? Nie muszą go płacić właściciele sklepów o przychodach mniejszych niż 1,5 mln zł miesięcznie. Pozostałych przedsiębiorców dotyczą trzy stawki podatkowe: 0,7% 1,3%  i 1,9%.

Najniższy podatek (0,7%) zapłacą  właściciele sklepów o przychodach do 300 mln zł miesięcznie. Średnia stawka przewidziana jest sklepów o przychodach powyżej 300 mln zł – oni zapłacą podatek, ale tylko od przychodu przekraczającego wymienioną kwotę. Od przychodu poniżej tej kwoty płacą  podatek 0,7%.

Największy – prawie dwu-procentowy podatek (tzw. podatek weekendowy) nałożony jest na przychody uzyskane ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w weekendy (sobota i niedziela) i ustawowo wolne od pracy dni.

Optymistyczne prognozy przedstawiają wizję, w której nowa danina sprzyja rozwojowi konkurencji. Pesymistyczne – kierują uwagę na wzrost cen w sklepach obciążonych dodatkową opłatą.

Największe kontrowersje wywołuje podatek weekendowy. Ma to być bodziec zmniejszający aktywność handlowców w weekend. Według statystyk krajów, w których handel weekendowy jest ograniczony (np. Dania), więcej konsumentów – niezależnie od religijności tych społeczeństw – przeznacza czas na odpoczynek, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia Duńczyków.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.