Luka Podatkowa Ranking Raport
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Jak tracimy miliardy na podatkach

Jak tracimy miliardy na podatkach

Według najbardziej pesymistycznych szacunków – co roku żegnamy się nawet z ok. 100 miliardami złotych, które wypływają za granicę z powodu unikania płacenia podatków przez różne podmioty. To ponad 1/3 potencjalnych dochodów podatkowych państwa.

Ostatnie komentarze na ten temat podkreślają, że gro pieniędzy wycieka z powodu unikania opodatkowania przez zagraniczne korporacje. W latach 2004-2013 straciliśmy z tego powodu łącznie 90 mld dolarów (najwięcej w 2013 r).

Najnowsze dane raportu Global Financial Integrity (GFI – międzynarodowa organizacja badająca nielegalne przepływy finansowe) sytuują Polskę na 20. miejscu pod względem wielkości nielegalnego transferu pieniędzy z kraju. Uwaga: raport zestawia sytuacje tylko 149 krajów rozwijających się (więc nie wszystkich państw świata).

Na szczycie listy są Chiny, dalej – Rosja, Meksyk i Indie. Przed nami są głównie państwa Azji i Afryki, z wyjątkiem Ukrainy, która znalazła się na 14 miejscu. Białoruś jest jedno miejsce niżej niż Polska.

Specjaliści jako główne przyczyny wycieków (unikania opodatkowania) rozpoznają: wyłudzenia VAT, CIT (m.in. misinvoicing, czyli celowe popełnianie błędów w fakturowaniu) i cła oraz rozkwit działalności przestępczej (np. przemytu) i korupcji. Wielu wskazuje też na złe funkcjonowanie instytucji nadzoru finansowego.

Plany ministerstwa finansów, obiecującego zająć się tą sprawą, zakładają m.in. utworzenie rady ds. unikania opodatkowania. Więcej szczegółowych informacji możemy spodziwać się w najbliższych miesiącach.

Raport dostępny jest tu:

Źródło: http://iff.gfintegrity.org/iff2013/Illicit_Financial_Flows_from_Developing_Countries_2002-2011-HighRes.pdf

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Fruit

  Zgadzam się. To powinno być również naszym obowiązkiem wobec samych siebie oraz państwa, bo to odbija się bezpośrednio na nas oraz na naszych pieniądzach, które po prostu ,,znikają”. Tylko jak zawalczyć żeby coś wskórać…

 • Norek

  Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób rząd, chce uszczelnić system podatkowy? Bo powołanie rady ekspertów to trochę mało…

  • szym

   Jednym z pomysłów, który ma wejść już od nowego roku są elektroniczne paragony – zdecydowanie ograniczy on szarą strefę, a wpływy do budżetu, mają wzrosnąć o 2-3 mld złotych rocznie.

   • Norek

    Brzmi intrygująco, ale przede wszystkim bardzo optymistycznie. Zobaczymy czy rzeczywistość pokryje się z życzeniami rządzących.

  • Anubis

   Moim zdaniem rząd tylko potrafi rozszczelniać system podatkowy, a do jakiegokolwiek uszczelnienia możemy doczekać się tylko w spotach wyborczych. ,,Uszczelnienie” tylko kosztem obywateli, z resztą, jak zwykle.

   • Tomi

    Wybacz, ale to takie narzekanie bez żadnego pokrycia. Niby w jaki sposób rząd rozszczelnia system podatkowy? Jakiś przykład?

 • AAluniaa86

  Przynajmniej w jednym rankingu jesteśmy wysoko…

  • Kris

   Aaluniaa, niepotrzebna ironia. To poważny problem, które tak naprawdę dotyka każdego z nas, bo każdy z nas cierpi na tym, że podatki nie są płacone tak jak powinny.

   • Fruit

    Ja doskonalę rozumię AAlunię, bowiem w takiej sytuacji pozostają nam dwa wyjścia – śmiać się, albo płakać…Ewentualnie opleść wszystko w ironię, bo ona jednak nam pomaga.

   • AAluniaa86

    Nie ma się co oburzać Kris, trochę ironii, jeszcze nikomu nie zaszkodziło. A jeśli Cię to pocieszy, to mam nadzieję, że dzięki przedsięwziętym krokom, uda nam spać w tym mało chlubnym rankingu.

 • szym

  Mam nadzieję, że w końcu zostanie uszczelniony ten system podatkowy, bo aż dziwne, że przez tyle lat, żaden rząd nic z tym nie zrobił.

  • Fruit

   W temacie podatków państwo robi bardzo dużo…nowych podatków lub nowe, rewolucje podatkowe i zmiany. Niestety, na niekorzyść płacących.

   • szym

    Uszczelnienie systemu, po warunkiem, że będzie skuteczne, powinno zwiększyć wpływy do budżetu państwa, a tym samym zapobiec podwyżką podatków. Więc nie ma co narzekać.

    • Kris

     Ja również nie rozumiem ludzi, którzy narzekają na to, że rząd chce uszczelnić system podatkowy. Przecież to niemal jakby się przyznawali do przestępstwa. Bo uczciwy nic na tym nie straci, a wręcz przeciwnie – zyska.

     • szym

      Wychodzi na to, że korzystają oni na nieszczelnym systemie i boją się, że rząd im to ukróci. Tylko dziwię się, że tak otwarcie to przyznają na forum.

     • AAluniaa86

      Chyba się trochę zagalopowałeś Szym w swoich przypuszczeniach. Ludzie się po prostu boją, że kolejna szumnie zapowiadana zmiana, przyniesie niewiele dobrego, a na koniec oberwie się jeszcze zwykłym ludziom, co niestety u nas w kraju dość często się zdarza.

     • szym

      Masz rację Aaluniaa – trochę mnie poniosło, ale denerwuje mnie, że wszyscy zawsze wszystko krytykują i szukają dziury w całym.

     • Gość

      Czy zyskamy, to wyjdzie w praniu. Już nieraz rząd miał genialne pomysły, które okazywały się jednym wielkim niewypałem i tylko utrudniały życie zwykłym obywatelom, a przestępcy nadal dobrze funkcjonowali.

   • Lukas

    A my odczuwamy te wszystkie rewolucje na wlasnej skorze. Szkoda tylko że zazwyczaj bardzo boleśnie. Ale co to obchodzi naszych posłow oni żyją w innym świecie i maja za nic problemy zwykłych ludzi.

 • Amanda

  Prawo w Polsce umozliwia unikanie opodatkowania więc się nie dziwie że ludzie z tego korzystają.

  • Fruit

   Umożliwia,to fakt, ale raz: nie każdy o tym wie i jest świadomy, że istnieją ulgi podatkowe, dwa: nie każdy może taką ulgę otrzymać.

   • Tomi

    Nie mylmy pojęć, co innego ulgi podatkowe, a co innego oszustwa. A to zdecydowanie o uniemożliwienie oszustów podatkowych chodzi w uszczelnianiu systemu.

  • Kris

   To nie jest, tak że prawo pozwala, tak samo mógłby powiedzieć morderca. Policja mi nie zabroniła, to zabiłem. Unikanie płacenie podatków to przestępstwo.

   • Norek

    Tu się muszę zgodzić. Unikanie płacenia podatków to przestępstwo, ale jest to przestępstwo na które w społeczeństwie jest duże przyzwolenie. Przecież, jak nie pokombinujesz, to się nie dorobisz – takie myślenie dominuje wśród Polaków.

 • Norek

  Kolejna rada, kolejny eksperci, kolejne wydatki na ich pensje. A efekt pewnie będzie, delikatnie mówiąc, mizerny.

  • Tomi

   Oby się Twoje czarnowidztwo nie sprawdziło. W końcu tu naprawdę jest spore pole do popisu, bo dziury w systemie podatkowym widać gołym okiem. Więc może tym razem uda się osiągnąć pozytywne efekty.

   • szym

    Cieszę, się że chociaż Ty Tomi dostrzegasz pozytywne aspekty tej sprawy. Bo patrząc na pozostałe komentarze, ma się wrażenie, że uszczelnienie systemu podatkowego to najgorsze zło, jakie może nas spotkać.

  • szym

   Czyli wychodzi na to, że lepiej by było jakby rząd nic nie robił. A przecież, mimo że będzie to trochę kosztowało, to jeśli działania rady okażą się skuteczne, to zwrócić się ten koszt wielokrotnie.

   • Norek

    Daleki jestem od namawiania rząd do „nic nie robienia”, jednak, żyję na tym świecie już kilkadziesiąt lat, i niestety rzadko kiedy te rady i eksperci są w stanie zmienić coś na lepsze. Ileż to już było komisji, nadzwyczajnych posiedzeń, zebrań ekspertów, a efektów ich „ciężkiej” pracy brak. Ale płacić im trzeba.