Luka Podatkowa Ranking Raport
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Jak tracimy miliardy na podatkach

Jak tracimy miliardy na podatkach

Według najbardziej pesymistycznych szacunków – co roku żegnamy się nawet z ok. 100 miliardami złotych, które wypływają za granicę z powodu unikania płacenia podatków przez różne podmioty. To ponad 1/3 potencjalnych dochodów podatkowych państwa.

Ostatnie komentarze na ten temat podkreślają, że gro pieniędzy wycieka z powodu unikania opodatkowania przez zagraniczne korporacje. W latach 2004-2013 straciliśmy z tego powodu łącznie 90 mld dolarów (najwięcej w 2013 r).

Najnowsze dane raportu Global Financial Integrity (GFI – międzynarodowa organizacja badająca nielegalne przepływy finansowe) sytuują Polskę na 20. miejscu pod względem wielkości nielegalnego transferu pieniędzy z kraju. Uwaga: raport zestawia sytuacje tylko 149 krajów rozwijających się (więc nie wszystkich państw świata).

Na szczycie listy są Chiny, dalej – Rosja, Meksyk i Indie. Przed nami są głównie państwa Azji i Afryki, z wyjątkiem Ukrainy, która znalazła się na 14 miejscu. Białoruś jest jedno miejsce niżej niż Polska.

Specjaliści jako główne przyczyny wycieków (unikania opodatkowania) rozpoznają: wyłudzenia VAT, CIT (m.in. misinvoicing, czyli celowe popełnianie błędów w fakturowaniu) i cła oraz rozkwit działalności przestępczej (np. przemytu) i korupcji. Wielu wskazuje też na złe funkcjonowanie instytucji nadzoru finansowego.

Plany ministerstwa finansów, obiecującego zająć się tą sprawą, zakładają m.in. utworzenie rady ds. unikania opodatkowania. Więcej szczegółowych informacji możemy spodziwać się w najbliższych miesiącach.

Raport dostępny jest tu:

Źródło: http://iff.gfintegrity.org/iff2013/Illicit_Financial_Flows_from_Developing_Countries_2002-2011-HighRes.pdf

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.