Katastrofa walutowa Japonii
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Kiedy umiera pieniądz. Katastrofa walutowa Japonii.

Kiedy umiera pieniądz. Katastrofa walutowa Japonii.

Ważnym wydarzeniem w świecie finansów jest decyzja władz Japonii dotycząca kryptowalut:

http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-polityka/1208-japonia-bitcoin-oficjalnie-uznany-za-pieniadz

Japończycy zdecydowali się na taki krok bowiem doskonale wiedzą, że w 2009 roku wydali wyrok śmierci na jena.

bilans banku centralnego Japonii wykres

źródło: tradingeconomics

Z wykresu wprost wynika, że na przestrzeni ostatnich 7 lat ma miejsce bezprecedensowa podaż pustego pieniądza dokonywana na wzór niektórych banków centralnych krajów afrykańskich.

Przybliżoną datę ‚Game Over’ może obliczyć finalista olimpiady matematycznej więc zrobili to także eksperci z Bank of Japan. Rząd Japonii oraz zarząd Banku Japonii doskonale zdają sobie sprawę z nadciągającej katastrofy walutowej. Jednakowoż w kraju tym kwitnie między innymi demokracja a więc opinia publiczna jest okłamywana. Toczy się gra o przesunięcie katastrofy na czas po upływie kadencji. W historii systemów walutowych nie jest znany przypadek bezpiecznego zawrócenia z drogi nadmiernej inflacji montetarnej. Katastrofa jest zatem nieunikniona bowiem przyrost podaży pieniądza jest wykładniczy.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w międzyczasie może upaść €uro lub załamania może doświadczyć gospodarka chińska co teoretycznie powinno dać kilka lat życia więcej jenowi japońskiemu.

Tak czy inaczej Japończycy profilaktycznie przygotowują koło ratunkowe w postaci upowszechnienia w kraju kryptowalut. Alternatywną opcją jest wojna z Chinami. Konflikt taki mógłby szybko stać się konfliktem atomowym co raczej nie rozwiąże japońskich trudności gospodarczych. W wojnie konwencjonalnej prezydent Trump może kazać płacić za wsparcie udzielone przez Army&Navy. Płacić aktami własności firm, infrastruktury, nieruchomości. Czarowanych z powietrza jenów akceptował nie będzie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przyszłość USA, Chin, Rosji i UE w 8 punktach

Kiedy umiera pieniądz w kraju takim jak Ukraina, Wenezuela, Argentyna czy Zimbabwe jest bardzo ciężko, ale ludzie są przyzwyczajeni oraz zabezpieczeni. Nie posiadają zbyt dużo krajowej waluty i aktywów wyrażonych w tej walucie. Przezorniejsi posiadają złoto, srebro oraz twarde waluty w gotówce. Ponadto mają praktyczne – manualne umiejętności zarobkowania. Produkcja żywności oraz handel dokonują się w takich krajach w dużej mierze lokalnie (NIE-PRZEZ-KORPORACJE) a małe, lokalne podmioty mogą elastycznie reagować na zmiany i przyjmować tymczasowo w rozliczeniu dowolne płacidła lub pracę. I przede wszystkim mieszkańcy tych krain nie są rozpieszczeni więc gdy zabraknie pomidorków koktajlowych nie dokonują na drugi dzień przewrotu politycznego.

Skorporatyzowany świat Japonii stanie dęba kiedy JPY upadnie.

Niewykluczone, że prezydent Trump zaproponuje wtedy zmianę waluty krajowej na dolara amerykańskiego.

Niewykluczone, że prezydent Xi Jinping zasugeruje stanowczo, że znacznie lepszym wyborem jest juan chiński.

Mogą to być oferty godne rozważenia o ile wyżej wymienione waluty będą oparte o blockchain.


Aktualizacja 10 stycznia 2017:

Japonia – za dwa miesiące Bitcoin stanie się pełnoprawnym środkiem płatniczym

http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-polityka/1360-japonia-za-dwa-miesiace-bitcoin-stanie-sie-pelnoprawnym-srodkiem-platniczym

 

Aktualizacja 10 maja 2017:

Gwałtowny wzrost zainteresowania Bitcoinem w Japonii

http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/1402-gwaltowny-wzrost-zainteresowania-bitcoinem-w-japonii

 

Aktualizacja 19 stycznia 2018:

Największy bank w Japonii i czwarty największy bank świata planuje uruchomić swoją własną giełdę kryptowalutową i stworzyć własną kryptowalutę

http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/1522-japonski-bank-mufg-uruchamia-swoja-wlasna-gielde-wymiany-kryptowalut-2

Cezary Graf
Prawnik specjalizujący się w nieruchomościach, inwestycjach oraz kryptowalutach. Miłośnik sportu i dobrego kina.