Nowelizacja ustawy VAT 2016 i 2017 Polska Poland
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Kolejna nowelizacja ustawy o VAT

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt (z dnia 22 września 2016 r.) kolejnej już nowelizacji przepisów VAT. Celem jest jak zwykle uszczelnienie systemu, jednak pojawiają się także korzystne rozwiązania dla niektórych przedsiębiorców.

Przechodząc do omówienia korzystnych propozycji, których jest zdecydowanie mniej, warto zacząć od podwyższenia progu zwolnienia podmiotowego z VAT. Obecnie zwolnienie podmiotowe z VAT obowiązuje dla podatników osiągających przychody do 150 tys. zł. Planowane jest zwiększenie tego progu do 200 tys. zł. Jest to zmiana korzystna szczególnie dla małych przedsiębiorców, którzy będą zwolnieni z obowiązku rejestracji i rozliczania VAT.

Zdecydowana większość przepisów opisanych w projekcie ma na celu zwiększenie kontroli nad podatnikami i poprawienie wykrywania oszustw podatkowych. W tym celu rozszerzony zostanie zakres odwrotnego obciążenia o dodatkowe towary:

– określone towary z kategorii złota i srebra,

– procesory,

– niektóre usługi budowlane .

Rozszerzanie mechanizmu odwróconego obciążenia ma za zadanie wyeliminować oszustwa w sektorach najbardziej na nie narażonych, jednak to rozwiązanie wydaje się mało efektywne, ponieważ przedmiotem oszustw będą inne towary, nieobjęte tym mechanizmem. W konsekwencji Ministerstwo powinno rozważyć wprowadzenie takiego mechanizmu w stosunku do wszystkich towarów i usług, jednak taka zmiana wymaga kompleksowej zmiany ustawy o VAT.

Projekt odnosi się także do problematycznej kwestii zwrotów VAT. Głównym założeniem projektu jest umożliwienie przedłużenia naczelnikowi urzędu skarbowego terminu do zwrotu VAT oraz ograniczenie możliwości skorzystania przez podatnika z przyspieszonej procedury. 25 – dniowy termin zwrotu będzie możliwy, jednak warunki będą zaostrzone np. wszystkie płatności będą musiały być uregulowane za pośrednictwem rachunku bankowego oraz podatnik był przez dwa lata czynnym podatnikiem. Ponadto ograniczona zostanie możliwość składania kwartalnych deklaracji, które wcześniej były wykorzystywane w procedurze oszustw podatkowych. Projekt przewiduje, że z rozliczeń kwartalnych VAT będą mogli korzystać wyłącznie mali podatnicy (czyli z przychodami poniżej 1,2 mln euro), o ile działają jako podatnicy VAT dłużej niż 12 miesięcy.

Ponadto projekt przewiduje m.in.:

– Wydłużenie do końca 2018 r. stosowania podwyższonych stawek VAT tzn. 23% i 8% zamiast powrotu do 22% i 7%,

– Elektroniczne deklaracje VAT,

– Problemy przy rejestracji dla podmiotów ze złą historią.

Wszystkie te zmiany mają jeden główny cel – uszczelnienie systemu i w konsekwencji wzrost dochodów budżetowych z VAT, który obecnie stanowi główne źródło podatkowych dochodów państwa.

Szczegóły dotyczące projektu dostępne na:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290205

Michał Malesa
Doradca Podatkowy. Uprzednio związany z PricewaterhouseCoopers oraz Deloitte. Prywatnie pasjonat sztuk walki i sportów zespołowych. Opiekun działu pomocy podatkowej Papug.pl
 • Gość

  Metoda mniejszego zła to najgorsza metoda na wybory, bo zgadzamy się na bylejakość, na to żeby rząd robił z nami co mu się żywnie podoba. Ludzie w ogóle nie powinni chodzić na wybory, a nie zgadzać się by to polskie bagno polityczne cały czas miało się dobrze.

  • Anubis

   Ja uważam, że metoda mniejszego zła jest jednak lepsza, bo zgodą na bylejakość właśnie jest nie pójście na wybory.

 • Gość

  Najbardziej śmieszy mnie zapis, że mali podatnicy to ci z przychodami poniżej 1,2 mln euro. Przecież to ogromne pieniądze.

  • AAluniaa86

   Dla przeciętnego człowieka są to faktycznie duże pieniądze, ale w skali gospodarki krajowej, to już te 1,2 mln euro nie robi wrażenia. A to rozdzielenie na małego i dużego podatnika to ułatwienie nie tylko dla podatników ale także i urzędników.

   • Gość

    Może i tak jest, ale te 1,2 mln to jednak daje duże pole do popisu dla małych podatników, które mają wiele rzeczy ułatwionych, m.in. także możliwość oszustw.

 • spokojnie

  Widocznie jeszcze nam to aż tak bardzo nie przeszkadza, skoro nie protestujemy. Ale protestować umiemy i nas coś naprawdę wkurzy to pokażemy na co nas stać. Przypomnijcie sobie tylko protesty w sprawie ACTA, czy ostatnie czarne marsze.

 • Tomi

  A czy naprawdę muszę być albo za albo przeciw? Robi coś rząd, moim zdaniem dobrze, to go chwalę, robi źle to narzekam. Patrzę, oceniam i myślę samodzielnie, nie jestem wyznawcą jednej słusznej prawdy.

 • Tomasz

  Myślisz, że jest to efekt braku wejścia podatku handlowego?

  • Kris

   Nie wydaje mi się. W końcu o tym uszczelnianiu systemu mówiono od początku objęcia rządów. Więc myślę, że już nie ma co na siłę doszukiwać się dziwnych teorii.

 • szym

  Zadanie niełatwe, ale jeśli się uda, chociaż po części uzyskać zamierzony efekt, to będzie duży sukces. I to podwójny, bo to i wpływu do budżetu będą większe i ci którzy najwięcej zarabiali na oszustwach podatkowych być może wypadną z rynku.

  • Kris

   Podobnie myślę, że niektóre firmy to utrzymują się tylko dzięki przekrętom. Skończy się kombinowanie, skończy się kasa i będzie trzeba biznes zamknąć.

   • Lukas

    Niestety to prawda i jest to całkiem duża liczba firm. Dlatego to uszczelnienie systemu jest takie wazne i moze przynieś naprawde duze wpływy do budżetu. Nie rozumiem ludzi ktorzy ten krok rzadu krytykują.

    • Amanda

     Ja nie rozumiem skąd do przekonanie że polscy przedsiebiorcy nic innego nie robia tylko oszukuja państwo na grube pieniadze. Przeciez to jakaś paranoja w każdym biznesie widzieć złodzieja.

     • Bobi

      Jeśli szacuje się, że kosz wyłudzeń na VAT sięga do 2% PKB, to chyba jednak tych przestępstw jest całkiem sporo. Z pewnością nie każdy przedsiębiorca oszukuje, ale jednak jest to zdecydowanie zbyt często stosowany proceder.

     • AAluniaa86

      PKB Polski w roku 2015 wynosiło około 593 mld dolarów, to 2% to niemal 12 mld dolarów. Jest o co walczyć.

     • Kris

      No to ja już rozumiem czemu wszystkim tak na tym uszczelnieniu zależy. Gdyby się to udało, chociaż w połowie to już by było na pokrycie kosztów wszelkich rządowych darowizn. W takim razie nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za powodzenie tego programu.

     • Tomi

      A dlaczego tak się dzieje? Bo prowadzenie firmy u nas to ogromny koszt – podatki i zus zżerają w dużym stopniu zysk. Gdyby te koszty były mniejsze ludziom by się nie chciał kombinować i w sumie do budżetu państwa trafiało by pewnie tyle samo, a może nawet trochę więcej kasy.

     • Amanda

      W końcu Tomi napisałeś coś madrego. Prowadzenie firmy w Polsce jest trudne bo nie dośc ze wszyscy cie maja za przestepce to jeszcze państwo w imieniu prawa odbiera ci w znacznym stopniu cięzko wypracowany zysk. A gdyby nie odbierało to można by te pieniadze zaintewestować albo nawet wiecej zapłacić pracownikom.

     • Lukas

      No fakt. Obciązenie firm roznymi podatkami i daninami w Polsce jest ogromne. Ale czy to usprawiedliwa to że szefowie oszukuja i pracowników i państwo?

     • Anonimek

      Niby nie a jednak ludzie czują się mniej winni, bo traktują to jak jakąś rywalizację. Państwo chce ode mnie „wyciągnąć” kasę, a ja się nie dam, będę cwańszy. Polacy mają to chyba w genach – działanie na szkodę państwa.

     • Polak

      To jest spuścizna naszej historii – kiedy to państwo przez wieki nie było nasze, bo to albo zaborcy, albo okupanta i oszukiwanie państwa było czymś dobrym i słusznym. Czasy się zmieniły. W końcu państwo jest nasze ale mentalność społeczeństwa ciężko zmienić.

     • Anubis

      Nic nie usprawiedliwia oszustwa i fałszerstwa. Tym bardziej chęć zysku i ,,nachapania się” dodatkowej puli pieniędzy.

     • Anubis

      Fakt. I czysto teoretycznie: zamiast jednej bułki kupowałoby się dwie bułki. Wszystkim by to wyszło na zdrowie i na plus w finansach.

    • Tomi

     Tylko też trzeba odróżnić firmy, które faktycznie tylko dzięki oszustwom działają i po to zostały utworzone, od firm, które „trochę” kombinują przy przetrwać na rynku przy obciążeniach jakie narzuca na nie państwo.

 • Jacek

  A czy vat 23 i 8% nie miał czasem obowiązywać tylko do roku 2014?

  • Norek

   Podwyższony VAT, miał obowiązywać do końca roku 2013. Poprzedni rząd ustalił, że przedłużą ten okres do końca roku 2016, no a obecny przedłużył ten termin do 2018 roku. Do tego czasu powinien zostać uszczelniony system i dzięki temu mają wzrosnąć wpływy do budżetu państwa, które umożliwią obniżenie podatku.

   • Gość

    A ja się wcale nie zdziwię, jak w roku 2017 znowu zostanie przedłużony termin powrotu do niższego VAT-u i to nawet jak uda się zwiększyć wpływy do budżetu. Bo niby po co obniżać, jak ludzie tak grzecznie płacą wyższy podatek?

    • Kris

     Coś w tym jest. Nikt nie protestuje, nikt się nie dopomina, nie maszeruje pod sejmem, nie ubiera się na czarno, nie pali opon. To po co cokolwiek zmieniać.

     • Norek

      Czy naprawdę my wszystko musimy na naszych rządzących wymuszać? Czy nie mogli by zrobić coś dla obywateli tak po prostu, z troski o ich dobrobyt?

     • Anubis

      Może i to byłby jakiś sposób. Jeżeli w słusznej sprawie to warto wyjść spoza czterech ścian. Najgorsza czasami jest bezczynność. A co do rządu… jestem pewien, że ich uwagi i szczerych chęci raczej się nie doczekamy.

     • Tomi

      Ich dobra wola to obietnice albo bez pokrycia, albo rujnujące nasz budżet i to tylko w okresie przedwyborczym. Jeśli ktoś wierzy, że rządzący robią coś dla dobra obywateli, to jest, mówiąc delikatnie, naiwny.

     • Lukas

      To może powinnismy sie zebrać tak jak ostatnio kobiety i zaczac protestować przeciwko wszystkiemu co rzad wyprawia? Skoro kobietom się udało wywalczyc to co chciały to moze i nam się uda?

 • Eliza

  Trzeba gdzieś szukać funduszy na 500+ i na podwyżki dla rządu. Podatek handlowy nie został wprowadzony to uszczelnienie Vat-u jest chyba ostatnią możliwością.

  • Norek

   Ale czy coś w tym złego, że rząd chce ukrócić oszustwa podatkowe? Przecież nikt na tym nie ucierpi (oprócz nieuczciwych przedsiębiorców), a korzyści są oczywiste.

   • Eliza

    Masz oczywiście rację, z tym, że ze zdobytych w ten sposób pieniędzy można by sfinansować jakiś lepszy program niż akurat to nieszczęsne 500+.

    • Tomasz

     Na przykład domy plus! Już wchodzi kolejny plusowy program… A wszystko na prawo i na lewo będzie miało odciśnięte finansowe piętno. Zgadzam się, można by było zdecydowanie lepiej gospodarować pieniędzmi, ale tu głos ma polityka. Nie jest to robione pod obywateli.

     • Kris

      A najciekawsze jest to, że takie rozdawnictwo stosuje teoretycznie prawicowy rząd. Aż strach pomyśleć, co by były gdyby lewica doszła do władzy skoro prawica ma taki program.

     • Eliza

      Kto wie, może prawem kontrastu lewica zakończyła by to rozdawnictwo.

     • polityk

      I tak oto w Polsce nie wiadomo na kogo głosować, bo zagłosujesz na prawicę, a ona zaczyna rządy od lewicowych posunięć i na odwrót. Strach się bać.

     • Gość

      Dlatego jak się chce wziąć udział w wyborach, to powinno się czytać programy partyjne a nie łapać się na hasła rzucane nie wiadomo przez kogo i nie wiadomo po co, że to prawica, to lewica, to centrum, a to PSL:)

 • Ig

  Ciekawe jest to, że zmiany zapowiadane są dopiero teraz… Nie jestem pozytywnie nastawiony do zmian, które aż tak dużo nie wnoszą.t to, ze

  • Norek

   Nie wiem, czemu twierdzisz, że te zmiany nie wnoszą dużo. Moim zdaniem, są to bardzo znaczące zmiany, które jeśli nie będą tylko martwymi przepisami, to w znacznym stopniu utrudnią przedsiębiorcom oszustwa. Czyli jak dla mnie zmiana na plus.

 • Tomi

  Wiedzę tu kilka naprawdę trafnych zmian, jak chociażby likwidacja możliwości kwartalnego rozliczania. Ten sposób dawał naprawdę duże pole do popisu wszystkim oszustom, teraz im się to ukróci.

  • Amanda

   Ci co oszukiwali bede nadal oszukiwać. Nie da sie całkowicie uszczelnic tego systemu. Przynajmniej nie metodami które proponuje rząd.

   • Tomi

    No nie wydaje mi się, żeby oszustom było w tym przypadku do śmiechu. Elektroniczne deklaracje, brak możliwości rozliczenia kwartalnego to poważna przeszkoda w wyłudzaniu vat-u. Dlatego jeśli ktoś się śmieje z tych zmian, to albo jeszcze sobie nie zdaje sprawy z tego, co go czeka, albo jest uczciwy i się tych zmian nie boi. I mam nadzieję, że ten drugi przypadek dominuje.

    • Amanda

     A mnie sie wydaje że rzad sie mocno przeliczył i to uszczelnienie wcale nie przyniesie takich zysków jak im sie wydaje bo nie ma az tylu oszustów. Ale już tak jest oszust wszędzie widzi oszustów.

     • Norek

      Być może efekty nie będzie od razu spektakularny, co nie zmienia faktu, że jest krok w dobrą stronę i nie ma się tu tak naprawdę do czego przyczepić.

     • Lukas

      Pracowałem w kilku firmach i większych i mniejszych i wiem jedno. Własciwie kazdy szef ma coś na sumieniu. A to koszty zawyzy a to pensje wypłaca pod stołem albo jeszcze coś innego. U nas chyba jednak zdecydowana wiekszość pracodawców kombinuje na różne sposoby.

     • Amanda

      To może zglos to na policje albo do us a nie oczerniaj na forum wszystkie firmy i ich szefów.

     • Kris

      Nie ma co się oburzać na Lukasa. Ja mam podobne doświadczenia. Naprawdę wydaje mi się, że większość firm kombinuje. Może nie oszukuje, ale jednak prowadzi tzw. kreatywną księgowość, by koszty były jak największe, a zyski jak najmniejsze.

     • Lukas

      Pisze tylko o tym co widziałem na własne oczy. Nikogo nie oczerniam. Na pewno sa i uczciwi szefowie firm. A co do policji i us to skąd wiesz że nie zgłosiłem?

     • Anubis

      Pisanie bardzo ogólnikowo, nie wspominając o żadnym elemencie żadnej z firm nie jest jej oczernianiem. Chyba, że ktoś ma zdolności telepatyczne.

   • Lukas

    Moze całkowicie sie nie da uszczelnić ale i tak trzeba cos w tym kierunku robic. Akurat te zmiany nie są głupie bo uczciwym nic nie utrudniają a oszuści mają utrudnione zadanie. A to sie zadko zdarza u nas.

    • AAluniaa86

     Akurat nie jest do końca prawdą, że uczciwym przedsiębiorcom nic ta nowelizacja nie utrudnia. Utrudnia sporo, zwiększa na nich presję i tworzy dodatkowe obowiązki, które muszą wykonać w ramach rozliczeń VAT.

     • Tomi

      Może początkowo faktycznie utrudni, ale z czasem, gdy zdoła się wyeliminować w znacznym stopniu oszustów z rynku, to zacznie przynosić korzyści – m.in. będzie można zmniejszyć liczbę kontroli oraz ich zakres. A to będzie duży plus dla przedsiębiorców.

     • Amanda

      Nawet jeśli tak bedzie to trzeba bedzie na to czekac dlugie lata. Póki co każda kontrola to tłumaczenie sie że sie nie jest wielbładem. Nie jest łatwo prowadzić firme w Polsce.

     • Bobi

      Rzadko które zmiany da się wprowadzić szybko i bezboleśnie. Czasami trzeba właśnie parę lat by odnieść sukces w działaniu. Tak samo jest z zakładaniem firmy – nie od razu ma się zysk, ale warto na ten zysk poczekać.

     • Amanda

      Tylko nie wiem czemu na tych zmianach zawsze najbardziej cierpi ten najmniej winny.

     • Głupi

      Już to widzę jak zmniejsza się liczba kontroli. I co wtedy z tymi wszystkimi kontrolerami – na bruk? Ależ skąd znajdzie im się nowe obszary do kontroli.

 • Kris

  Kolejne zmiany, kolejne nowelizację, a poprawy żadnej nie widać. System był nieszczelny i nadal jest. A zwykły człowiek nadal musi płacić VAT 23% mimo że już dawno miał zostać zmniejszony do 22%.

  • Norek

   Na poprawę trzeba trochę poczekać. Tak z dnia na dzień, to nie przyniesie nie wiadomo jakich efektów. Zobaczymy po roku, jakie będą wpływy do budżetu państwa i wtedy można oceniać, czy system został uszczelniony czy nie.

   • Lukas

    Zgadza sie – rok to mimimum żeby przekonać sie czy ustawa przyniosła efekty. Ale z kolei Kris ma rację z tym vatem że zwykły człowiek znowu został niejako oszukany i musi nadal płacić wyższy vat.

    • Adam

     Znając zycie, rząd już za pół roku ogłosi wielki sukces, a potem, mimo tego wielkiego sukcesu okaże się, że dziura budżetowa jak wielka była, tak jest, jeśli nie jeszcze większa.

     • Lukas

      Dziura budzetowa zalezy nie tylko od wpływów ale i od wydatków. Jak będzie rzad za duzo wydawał to nawet uszczelnienie systemu vat nic nie pomoże.