kara za kupienie za drogiego biletu
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Kupiłeś za drogi bilet? Może czekać Cię kara

Kupiłeś za drogi bilet? Może czekać Cię kara

Większość z nas, gdy korzysta transportu publicznego, pamięta o tym, aby mieć skasowany bilet. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za jego brak grozi nam wysoka kara. Wiele osób narzeka, że bilety są za drogie. Dlatego część stara się coś wymyślić, aby mieć prawo do ulgi. Wszyscy pamiętamy historie o studentach, którzy masowo gubili legitymacje tuż przed ukończeniem studiów. Mówiło się też o tym, że niektórzy na lewo podbijali legitymacje, żeby dłużej cieszyć się zniżkami.

Doskonale wiemy, kiedy i jakie zniżki nam przysługują. Zdajemy sobie też sprawę, że za brak dokumentu uprawniającego do ulgi grozi nam kara. Mało kto mógłby przypuszczać, że będziemy musieli płacić, gdy kupimy za drogi bilet. Jednak taka sytuacja jest możliwa. Skarżą się na to pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Zdarzają się przypadki, że kupią bilet ze zniżką 50%, a przysługuje im 51%. Mimo że płacą więcej niż powinni to kontrolerzy często wypisują mandat.

Kontrolerzy swoje zachowanie tłumaczą faktem, że w regulaminie WKD jest mowa o pokazaniu dokumentu uprawniającego nas do ulgi. Przykładowo, studenci mają prawo do zniżki 51%. Gdy podróżują z biletem z ulgą 50%, traktowani są jak pasażerowie bez biletu, ponieważ nie mają dokumentu potwierdzające prawo do takiej zniżki. Nie dość, że osoba zapłaciła więcej za bilet to jeszcze zostaje za to ukarana.

Chociaż to sytuacja wydaje się komiczna to w świetle prawa jest właściwa i  jeszcze bardziej skomplikowana. WKD ma dwa rodzaje ulg: handlowe i ustawowe. W przypadku tych drugich przewoźnik dostaje dotacje z budżetu państwa. Dlatego w sytuacji, gdy pasażer kupi bilet z ulgą 50%, firma nie otrzyma zwrotu od państwa. Mimo że my zapłacimy kilka groszy więcej to WKD ponosi stratę.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.