Łatwiej o pracę dla cudzoziemców
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Łatwiej o pracę dla cudzoziemców

Łatwiej o pracę dla cudzoziemców

Emigracja z Polski sprawia, że wciąż utrzymuje się u nas ujemne saldo migracji. Pracodawcy powoli ale coraz głośniej wypominają systemowi szkolnictwa brak specjalistów, ludzi przygotowanych do pracy. Jedną z przyczyn tego, że więcej ludzi od nas wyjeżdża niż do nas przyjeżdża jest postrzeganie Polski jako nie najatrakcyjniejszego kraju docelowego imigracji. Służymy częściej za teren tranzytu dla grup zainteresowanych życiem w Zachodniej Europie.

Mimo ułatwianego ostatnio dostępu do pracy dla obcokrajowców z wybranych krajów, wciąż znaczna część przyjezdnych boryka się ze skomplikowaną procedurą uzyskiwania zezwolenia na pracę w Polsce.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na lata 2008-2013: co roku wydawano ok. 40 000 zezwoleń na pracę dla obcokrajowców. Obecnie – liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców wynosi ok. pół miliona. Urząd ds Cudzoziemców prowadzi statystyki osób, które uzyskały karty pobytu. W 2013 r. było to 121 000 osób, w tym 31% z Ukrainy, 11% z Wietnamu, 10% z Rosji, 9% z Białorusi, 4% z Chin, 4% z Armenii, po 2% z Turcji, Indii i USA oraz 1,5% z Korei Południowej. Natomiast z obszaru UE sprowadziło się do nas aż 60 000 osób (głównie Niemcy, Włosi, Francuzi, Anglicy, Bułgarzy i Hiszpanie). Obcokrajowcy zatrudniani są w modelu uzupełniającym, co znaczy, że pierwszeństwo na dane stanowisko mają Polacy.

Łatwiej mają osoby z kraju pochodzenia należącego do Unii Europejskiej i strefy Schengen, ponieważ omija je problem załatwiania wszystkich formalności związanych z przekraczaniem granic. Mogą oni także korzystać z międzynarodowej siei pośrednictwa pracy – EURES.

Cudzoziemcy spoza granic UE pierwsze swoje starania zaczynają od uzyskania legalizacji pobytu w wybranym państwie, a dopiero potem ubiegają się o zezwolenie na pracę. Procedura uzyskania tego drugiego dokumentu angażuje zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Cudzoziemiec – na podstawie dokumentu o zamiarze zatrudnienia, otrzymanego od pracodawcy – ubiega się o wizę. Po otrzymaniu wizy, może ubiegać się o zezwolenie na pracę w Polsce. Pracodawca występuje do Powiatowego Urzędu Pracy ze zgłoszeniem chęci zatrudnienia pracownika. PUP najpierw poszukuje kandydata lokalnego, a gdy nikogo nie znajdzie, wtedy może zatrudnić cudzoziemca.

Niestety osoby, dla których te formalności okażą się niekorzystnie długie lub nie do przejścia, narażone są na nielegalne zarobkowanie, co otwiera drogę do nadużyć wobec nich ze strony pracodawców.

Z tego względu wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, Białorusinów, Armeńczyków, Rosjan, Gruzinów i mieszkańców Mołdawii. Obcokrajowcy tych narodowości nie muszą posiadać zezwolenia na pracę. Nie muszą się o nie ubiegać także posiadacze Karty Polaka, osoby, którym przyznano status uchodźcy lub zgodę na pobyt tolerowany, a także studenci studiujący w Polsce i członkowie najbliższej rodziny obywateli UE.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Ig

  Naczytałem
  się ostatnio, że ludzie rozglądają się za nuansami prawnymi aby móc zatrudnić
  chociażby na okres wakacyjny cudzoziemca, który będzie po prostu wykorzystywany
  do ciężkiej, wielogodzinnej pracy za psie pieniądze. Tym samym tacy pracodawcy
  strzelają w kolana swoim rodakom i obniżają im statusy zarobkowe. No ale taki
  musi się nachapać pieniędzy. Oczywiście cudzym kosztem.

 • Kris

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania. W artykule, jest wyraźnie napisane, że łatwiej o pracę w Polsce, mają mieszkańcy UE. Pozostali muszą się uzbroić w cierpliwość i przejść wieloetapowy proces zdobywania pozwolenia na pracę.

  • Martini

   Szkoda tylko, że trzeba tyle czekać. Lata mijają, rynek się zmienia. To jakby stanie w miejscu w obecnej sytuacji

 • Tomasz

  Tak jak już raz wspomniałem,miałem przyjemność pracować w kilkoma Ukraińcami na
  magazynie przy skręcaniu rowerów na magazynie. To bardzo pracowici ludzie. Jeżeli chodzi o pomoc dla takich ludzi (nie mówię tu o tych z Syrii), jestem na tak, bo trafiałem na same porządne firmy jeżeli chodzi o pracowników i współpracowników.

 • AAluniaa86

  Można się oburzać, ale niestety, patrząc na ujemny przyrost naturalny, na to ile osób wyjeżdża z Polski jest to słuszny krok. Ktoś w końcu musi pracować na polską gospodarkę. Oczywiście powinno się podjąć działanie, mające na celu zwiększenie dzietności polskich rodzin oraz zatrzymaniu w kraju wykształconej kadry, ale ponieważ są to działania długofalowe, to rząd woli na szybko załatać dziurę.

  • Róża

   Mam ambiwalentne odczucia co do tego. Z jednej strony przyznaję rację, a z drugiej mam wrażenie, że nasz kraj powinien być bardziej pomocny swoim rodakom. Jednak on sam daje ,,nam” powód aby go opuszczać, szukać zza jego granicami lepszego, godniejszego oraz wygodniejszego życia.

   • AAluniaa86

    Pani Różo, oczywiście że nasz kraj powinien pomagać swoim rodakom. Tylko to wszystko, to jest działanie długofalowe, na którego efekty trzeba czekać, no i trzeba mieć też dobry pomysł. Łatwiej jest natomiast podpisać parę ustaw, które dają szybkie efekty, lub przynajmniej złudzenie, że coś się w temacie robi.

    • Róża

     Nasz rząd – mistrz iluzji. //A jak byłam malutka to tak bardzo ją lubiłam…//
     Czyżby te ustawy były tańsze? Bo i tak , i tak się w państwie nie przelewa. Może po prostu są prostsze… Albo po co robić coś, co może dokończyć w przyszłości inny rząd i wziąć na siebie zasługę?

 • Lolek

  Efektem tego często na budowach łatwiej porozumieć się po ukraińsku niż po polsku, a do budowy autostrad zatrudnia się Chińczyków.

  • Tomi

   Wniosek jest prosty, pora zacząć uczyć się Ukraińskiego. Patrząc na to co robi nas rząd – jest to jedyne słuszne posunięcie.

 • Jakub

  Popieram Tomiego, o uchodźców dbają, a co z nami Polakami ? O nas się nie martwią ? Śmiech na sali..

  • Anubis

   Łatwiej
   o pracę w Polsce, ale dlaczego nie dla Polaków? Deptać swoich i im utrudniać!

 • Tomi

  Nic tylko się cieszyć. A kiedy łatwiej będzie o pracę w Polsce, dla ludzi 50+, dla samotnych matek, które nie mają z kim zostawić dziecko, dla młodych ludziach zaraz po studiach?

  • Jul

   Dokładnie to samo miałam napisać, ale w tej wypowiedzi zostały zawarte wszystkie moje myśli. Mam jednak wielką nadzieję, że kiedyś doczekamy się momentu, że nam, Polakom będzie łatwiej o pracę (oraz godną płacę).

  • Anubis

   W tej samej bajcie co żyją smoki. Niestety.