Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Legalnie nabyte treści internetowe dostępne w całej Unii

Legalnie nabyte treści internetowe dostępne w całej Unii

Obecnie większość ludzi sporo rzeczy robi w internecie. Wiele osób słucha muzyki czy ogłada filmy lub seriale online. Istnieją też strony, na których można wykupić abonament na e-booki oraz gry. Problem pojawia się, gdy ktoś prowadzi mobilny tryb życia – często wyjeżdża w delegację za granicę lub dużo podróżuje.

Zazwyczaj wykupione prawa do treści internetowych obowiązują na terenie jednego kraju. Po wyjeździe za granicę dostęp do nich zostaje zablokowany. Przykładowo osoby, które chcą oglądać filmy za pomocą polskich serwisów VOD po opuszczeniu granic kraju muszą ponieść dodatkowe koszty. Znowu abonenci Netflix nie mają dostępu do serwisu na terenie Polski. W przypadku niektórych filmów czy teledysków na YouTube również pojawia się komunikat, że wybrany utwór nie jest dostępny na terenie kraju. Komisja Europejska przygotowała zmiany w unijnych przepisach dotyczących tej sprawy.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw wspólnego rynku cyfrowego Andrus Ansip powiedział: Chcemy, by mieszkańcy UE mieli możliwość korzystania ze swoich abonamentowych usług w sieci – muzyki, e-książek, gier, filmów, seriali transmisji z wydarzeń sportowych – w każdym miejscu w Europie, które odwiedzą”. Jedną ze zmian ma być zniesienie geoblokowania, czyli ograniczenia dostępu do treści lub usług online nakładanych przez usługodawców na użytkowników przebywających w określonych regionach geograficznych.

Komisja chce wprowadzić zmiany od 2017 roku. Prawa do treści będą powiązane z miejscem stałego zamieszkania użytkownika. Obowiązek sprawdzenia, czy użytkownik faktycznie mieszka w kraju, w którym wykupił usługę, będzie spoczywał na dostawcy. Również w 2017 roku zostaną zniesione opłaty roamingowe, co może jeszcze bardziej zachęcać użytkowników do korzystania z treści online.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.