uregulowania prawne przestrzeni kosmicznej
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Nowy wymiar kolonizacji. Czyja jest przestrzeń kosmiczna

Nowy wymiar kolonizacji. Czyja jest przestrzeń kosmiczna

„Gwiezdne Wojny” na nowo budzą marzenia widzów o odkryciu kosmosu jako nowej przestrzeni do eksploracji. Na przeciw ich fantazjom wychodzą bogaci przedsiębiorcy projektujący loty w kosmos dostępne zwykłym śmiertelnikom.

Jeszcze do niedawna jako przywilej jedynie wybranej grupy kosmiczne loty zależały od rządów najbardziej rozwiniętych technicznie państw. Pierwszą stacją kosmiczną, do budowy której przyłożyło się kilka państw (USA, Rosja i europejski projekt Columbus), jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ma anteny skonstruowano w Polsce!) wyrzucona w kosmos w 1998 r.

Do 2004 r., według prawa obowiązującego w USA, prywatne loty w kosmos były nielegalne. Dziś – wycieczki w kosmos proponuje kilka konkurujących firm. Spółka Virgin Galactic – dziecko brytyjskiego miliardera Richarda Bransona planuje wprowadzenie kosmicznych taksówek oferujących regularne loty pasażerskie w kosmos za 250 tys. dolarów. Depozyt wpłaciło już kilka gwiazd – m.in. Angelina Jolie z małżonkiem.

Czyja jest przestrzeń kosmiczna? Na odpowiedź chyba nie ma jeszcze sensu czekać, ale już status prawny międzynarodowej stacji kosmicznej jest dobrze uregulowany. Stacja składa się z kilkunastu modułów należących do danych państw – i w zależności od tego, na którym pokładzie przebywa załoga – tego państwa prawo obowiązuje.

Kto zajmuje się aspektami prawnymi związanymi z eksploracją przestrzeni kosmicznej? Najwięcej regulacji znajdziecie w dokumencie: Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi – inaczej: Traktat o Przestrzeni Kosmicznej (1967 r.). Główne problemy, nad którymi zastanawiają się korzystający z terytorium kosmosu dotyczą takich spraw jak: zakres badania i korzystania przez poszczególne państwa z przestrzeni kosmicznej, porozumienia w kwestii ratowania kosmonautów i operowania wyrzucanymi w kosmos drogimi przedmiotami, rejestrowanie tych obiektów, zasady dzielenia się danymi z badań wykonywanych z kosmosu.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.