Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Pielęgniarka wypisze Ci receptę

Pielęgniarka wypisze Ci receptę

Dostanie się do lekarza to często nie lada wyzwanie. Trzeba wstać wcześnie rano i iść do przychodni lub zadzwonić z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby się zarejestrować. Gdy nadchodzi termin naszej wizyty oczywiście nie dostajemy się od razu – często pomimo rejestracji na konkretna godzinę, musimy odstać swoje w kolejce.

Jeżeli dopadnie nas nagła choroba, to raczej nie ma wyjścia z tej sytuacji. Jednak są osoby przewlekle chore, które od wielu lat przyjmują te same leki. Niestety, gdy im się skończą, muszą znowu iść do lekarza po receptę. 1 stycznia 2016 roku ta sytuacja uległa zmianie. Recepty będą mogły wypisywać również pielęgniarki. Nowe uprawnienia nabędą pielęgniarki oraz położne z wyższym wykształceniem pielęgniarskim (studia licencjackie i magisterskie), a także pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, które ukończyły kurs specjalistyczny. Pielęgniarki będą mogły również kierować pacjenta na badania diagnostyczne takie jak morfologia krwi, badanie EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej.

Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie kolejek w przychodniach. Jednak, czy jest to taki dobry pomysł? Od dawna pojawiają się glosy sprzeciwu. Pielęgniarki protestowały, że będą miały więcej obowiązków, a ich pensja nie ulegnie zmianie. Pozostają też wątpliwości, czy kurs specjalistyczny odpowiednio je przygotuje do wypisywania recept. W przypadku wystawienia recept na leki, które pacjent przyjmuje od wielu lat, nie powinno być żadnych pomyłek. Jednak pielęgniarki z tytułem magistra będą miały prawo zmienić pacjentowi lekarstwa, a w tej sytuacji powinno się jednak odbyć badanie lekarskie.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.