wzrost płac 2015 2016

Strona główna / Płace: powoli, ale jednak rosną…

Płace: powoli, ale jednak rosną…

Wysokość wynagrodzenia pracownika z zachodniej części Europy jest ok. 4 raza większe niż w Polsce. Nie dziwi więc, że już 2,3 mln Polaków znalazło zatrudnienie za granicą. Jednym z powodów tak dużej różnicy w zarobkach jest fakt, że w Polsce powstają tańsze i mniej stabilne miejsca pracy w porównaniu z bogatszymi krajami UE.

Wg autorów raportu Fundacji Pomyśl o Przyszłości, porównującego poziom wynagrodzeń w Polsce i zagranicą, wzrostowi zamożności sprzyjają m.in. dobre warunki do inwestowania oraz zrozumiałe i przejrzyste regulacje prawne dla przedsiębiorców, a tym zjawiskom poświęca się u nas za mało uwagi.

Statystyki pokazują jednak (wg wskaźnika PKB na osobę z uwzględnieniem siły nabywczej), że w ciągu ostatnich 15 lat  poziom życia w Polsce podnosi się sukcesywnie. Np. z danych GUS-u wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach stale wzrasta: w lipcu 2015 roku wynosiło ono 4095,30 zł – to o 3,3 % więcej niż rok wcześniej.

Rośnie płaca minimalna – w 2016 roku pracownik pełnoetatowy ma zarabiać minimum 1850 zł brutto (to wzrost o 100 zł w porównaniu do poprzedniego roku), czyli 1355zł netto. Osoby, które zaczną w 2016 roku swoją pierwszą pracę, otrzymają minimum 1480 zł brutto.

Oznacza to także wzrost składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, które na rzecz pracownika musi odprowadzić pracodawca. Mimo to związki zawodowe, przedstawiając swoje wyliczenia, twierdzą, że płaca minimalna mogłaby być trochę wyższa w nadchodzącym roku. Pracodawcy jednak uprzedzają, że zbyt duże zwiększenie płac wiąże się z ryzykiem zwolnienia pracowników najgorzej opłacanych.

Niestety wciąż jeszcze do płacy minimalnej wlicza się dodatki, takie jak premie i nagrody – także np. dodatek za pracę w nocy. Resort pracy planuje wkrótce zmienić te zasady tak, by najniższa płaca równała się wynagrodzeniu zasadniczemu pracownika – czekamy na konkrety!

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Tomasz

  ,,Rośnie płaca minimalna – (…) (to wzrost o 100 zł w porównaniu do poprzedniego roku), czyli 1355zł netto.” Niestety wokół mnie nie jest tak kolorowo, bo kilku moich znajomych, pracujących w korporacji na pełnym etacie (9:00-17:00) + dodatkowe godziny zarabia ,,aż” 1350! Także niestety mnie (mam nadzieję, że jeszcze) nie dane było zauważyć wzrostu płac.

 • Lukas Maik

  Fajnie, że płace rosną, ale czy tylko ja mam wrażenie, że ceny rosną szybciej niż płace ?!

  • Milena

   Bo tak niestety jest. Coś za coś. Zawsze jeden aspekt musi ciągnąć za sobą drugi. Wszystko jest ze sobą powiązane i nierozerwalne. Mam nadzieję, że do czasu…

 • Mario

  Dobrze by było, aby rząd zmienił nieco swój tok rozumowania, bo niedługo to Polak z głodu zdechnie;)

 • alicja

  Dla wielu ludzi ta najniższa krajowa to jedyny dochód w rodzinie, więc 100 zł więcej i obietnica wyżej wymienionych rzeczy to naprawdę dużo, tyle,że nie wszyscy potrafią to zrozumieć:)

 • puchatek

  ja zarabiam najniższą ale drugie tyle mam pod stołem.. takich jak ja jest mnóstwo,a dlaczego? bo pracodawca woli dać mi , niż tym rządowym złodziejom

 • ramka

  Komu rosną ? by chyba nie szaremu człowieczkowi … statystyki to statystyki a prawda gdzie leży?

 • Marwitek

  Oj przydałaby się Polsce jakaś rewolucja w tej dziedzinie, tak by nie trzeba było szukać pracy za granicą i zostawiać swoich rodzin.W Polsce niestety jest tak, że godzimy się na to co dają , bo nic innego nie ma .