podatek od wygranych w lotto
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Podatek od wygranej w lotto

Podatek od wygranej w lotto

Mimo że szansa na wygraną jest niewielka, masy ludzi codziennie kupują los w totalizatorze, licząc na szybką odmianę życia. Ile wygrywamy i jak nie zmarnować zysku?

Wygrać w lotto może każdy pełnoletni – od 2010 roku ustawa anty-hazardowa zabrania wzięcia udziału w losowaniu osobom poniżej 18 roku życia. Oczywiście każdy z graczy ma równe szanse, które wynoszą: 1 do ok. 14 milionów (dla trafienia szóstki).

Najwyższa wygrana w Polsce to jak na razie ponad 35 milionów złotych (sierpień 2015). Jednak  już „tylko” kilka milionów może znacząco odmienić życie – np. czyniąc z nas dożywotnich rentierów. Oczywiście – jeśli nie spanikujemy z powodu nagłego przypływu możliwości, jakie otwiera przed nami majątek. Dlatego najlepiej jest jeszcze przed całą akcją wypełniania losów dokładnie zaplanować sobie, co zrobimy z pieniędzmi. Warto też zadbać o kupon, żeby wszystko było na nim czytelne. Można go też podpisać na wszelki wypadek, gdyby nam się np. zgubił – osoba chcąca z niego skorzystać mogłaby mieć problem z pobraniem pieniędzy, ponieważ Totalizator Sportowy może wstrzymać wypłatę do ok. 30 dni, jeśli są wątpliwości co do właściciela kuponu.

I na koniec – tak – od wygranej w lotto odlicza się podatek w wysokości 10%. Nie musi tego jednak robić zwycięzca osobiście – organizator gry sam wypłaca już kwotę pomniejszoną o podatek. Tak samo jest w przypadku np. wygranych w konkursach w mediach. Zwycięzcy nagród w kasynach nie płacą natomiast żadnego podatku. Ponadto małe sumy w lotto – poniżej 2280 zł – są zwolnione z podatku.

Badania pokazują że lubimy grać, bo cieszą nas emocje pojawiające się przed losowaniem. Niektórzy potrafią wydać na losy sporo zaoszczędzonych pieniędzy. Prawa losowania są niestety okrutnie nieczułe na poziom desperacji graczy. Opłaca się to czy nie?

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.