Dlaczego ludzie pobierają PiS. Pragnienie zmiany.
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Pragnienie Zmiany : część 6 na 7

Pragnienie Zmiany : część 6 na 7

7 nieoczywistych powodów, dla których ludzie popierają PiS.

Powód szósty: Pragnienie zmiany

Józef Amiens

Najbardziej trywialny, nieracjonalny i prosty powód, dla którego ludzie postanawiają zagłosować na inną partię to nuda. Często pomija się to w analizach politologicznych, bo przecież trudno przyznać, że ludzie są aż tak banalni i prości. Niemniej faktem jest, że ludziom raz na jakiś czas władza się po prostu nudzi i chcą zmiany. I nie pomogą tu kolejne kilometry autostrad, społeczeństwo chce oglądać inne twarze w telewizji, bo przecież ci poprzedni rządzili już długo i pewnie już się sporo „nachapali”. Szósty nieoczywisty powód poparcia dla PiSu brzmi: PRAGNIENIE ZMIANY.

Schemat jest zawsze podobny: Początkowo każda władza jest impregnowana na wszelkie wpadki i afery, a później najdrobniejsza sprawa może zachwiać sondażami. Zawsze jest jakiś punkt zwrotny, w przypadku Platformy była to afera taśmowa, a wcześniej jeszcze odejście Tuska. Platforma rządziła rekordowo długo w Polsce, bo aż 8 lat. Okazuje się, że był to limit, po przekroczeniu którego nic by tej partii nie pomogło, a wszystko zaszkodziło. Zrozumienie tego przyszło politykom PO trudno, niektórzy chyba do tej pory nie dowierzają, że naprawdę nastąpił koniec.

Wbrew pozorom cały opisywany mechanizm nudzenia się społeczeństwa władzą i pragnienia zmiany nie jest taki niedorzeczny. Łączy się bowiem poniekąd z powodem piątym, czyli walką z układem. Zapobiega on powstawaniu takich długotrwałych układów na szczeblu centralnym, eliminuje wiecznych dyrektorów, sprawia, że nowa władza ma szanse skorygować uchybienia poprzedników, nawet takie, które są niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. No i, co chyba powinno być najważniejsze, na tym polega demokracja przedstawicielska. Ludzie, którzy dziś krzyczą o obronie demokracji, zapominają, że PiS doszedł do władzy… właśnie dzięki demokracji. I dopóki nie zniszczy mechanizmu wolnych wyborów, rewolucja w obronie demokracji nie wybuchnie.

Prawo i Sprawiedliwość pod względem bycia partią polityczną niczym nie różni się od swoich poprzedników. To partie bowiem są największą bolączką demokracji. Partie powstają z różnych przyczyn, jednak najczęściej początkowo przyświecają im jakieś idee i prym w nich wiodą ludzie z poczuciem misji. Z biegiem czasu, a po przejęciu władzy zwłaszcza, w partii zaczynają dominować zawodowi politycy, cyniczni cwaniacy, jak również cały aparat zaufanych i wiernych funkcjonariuszy. Sprawa Misiewicza w Ministerstwie Obrony Narodowej, niedoświadczonego aptekarza, któremu wyraźnie szkodzi woda sodowa, to tylko skrajny przypadek. Znałem osobiście wielu takich Misiewiczów za poprzedniej władzy. Byli to co prawda ludzie lepiej wykształceni i obyci, niemniej absolutnie nie byli wybitni i jakoś szczególnie uzdolnieni, poza tym, że byli typowymi „zwierzętami politycznymi”, którzy dla swojej partii zrobią wszystko… dopóki ta jest przy władzy lub ma realną szanse na władzę.

Jednakże w przypadku PiSu droga do znudzenia się społeczeństwu jest jeszcze daleka. Na razie trudno nawet przewidywać, kiedy to nastąpi i co może być takim punktem zwrotnym. Ludzie ciągle pamiętają Platformę i wcale nie palą się do jej powrotu, tym bardziej, że przecież nic ciekawego nie ma ona im do zaoferowania. To co, może zrobić teraz opozycja to oczywiście opracowywać program i nowy przekaz, rozbudowywać struktury, werbować ludzi i czekać na swoją szansę. Gdy ona nadejdzie, będzie już jednak inna rzeczywistość niż jest teraz i na pewno nie będzie powrotu do stanu sprzed listopada 2014 roku. Obecny czas dany opozycji służy temu, żeby właśnie to zrozumiała.

Józef Amiens
Zawodowo kontroler projektów unijnych i ekspert oceniający wnioski. Naukowo wieloletni doktorant nauk ekonomicznych. Z zamiłowania historyk i obserwator życia publicznego.
 • AAluniaa86

  Bardzo ciekawa sprawa. Politykom wypadało by się nią zająć, a nam – społeczeństwu – patrzeć im na ręce i interesować się postępami. Czy ma pan ten rację, czy nie – temat nie jest błahy i nie można go zignorować.

 • Agata Neblo

  przynajmniej trzeba to podawać dalej, większa szansa, że się taki ktoś znajdzie.

 • Agata Neblo

  tak, masz rację, terroryzuję Cię teraz! Ale w jednym tylko celu: masz się mnie tak bać, że nie będziesz się już tak bała PRAWDY w sobie!

 • Agata Neblo

  Nattko, co tak usilnie próbujesz zakrzyczeć?

 • Agata Neblo

  niestety, jest jeszcze gorzej – to nie politycy są PM, ona kryje! się głębiej. Politycy kręcą sobie swoje interesiki, bo za chwilę ich nie będzie.
  PM jest narzędziem Globalnej Mafii, dlatego jest taka mocna.
  WŁAŚCIWA Zmiana musi być działaniem wynikającym ze zrozumienia tego i tak przy tym mądrym, żeby nie wymuszać na PM/GM żadnych, a zwłaszcza chaotycznych reakcji. WZ stojąc obok i dokonując się, ten SYSTEM po prostu rozpuści! Tym bardziej, że będzie w niej brać udział coraz więcej ludzi, grup…. które będą się rozwijały w tak wielu kierunkach, że GM/PM nię będą tego w stanie ogarnąć.

 • Agata Neblo

  „niczym niepoparte hasła ” – każdy wypełnia swoje życie sam, w każdej, pojedynczej chwili. I w ten sposób się uczy, a to czego się nauczy jest jego zyskiem. Wypełniając „puste hasła” właściwą treścią. Można jednak tego nie wybierać – wypełniając siebie……….. ?
  Czym, Nattko?

 • Agata Neblo

  Jasno widać, że jesteśmy na WŁAŚCIWĄ Zmianę skazani 😉

 • Agata Neblo

  „pokazać swoją, ,,lepszą” rację” – Amaretto, 🙂 czy właśnie tego nie robisz? Czy Twoja przyczyna tego różni się od przyczyny (w/g Ciebie) Nattki?
  Podziwiajmy się nawzajem, po to stworzyliśmy sobie te wszystkie ku temu okazje, szkoda byłoby je stracić! 🙂

 • Agata Neblo

  „nie przychodzi z dnia na dzień” – i bardzo dobrze, nastawiamy się na WŁAŚCIWE działania, a nie na łatwiznę. I tym dłużej będziemy mogli się naszym rozwojem delektować! 😉
  „zaskarbienie sobie zaufania i poparcie” – już choćby tylko dlatego warto w to wejść, a kontakty w taki sposób nawiązane pomogą każdemu.
  Z drugiej strony, dzięki temu będzie miała (WZ) solidne podstawy i odporność na wszelkie próby blokowania i niszczenia 🙂
  Wszystko przed Nami!

 • Uniti

  Czyli lepiej godzić się z tym, że jest źle i marudzić, że faktycznie, no kurde, jest źle niż chociażby PRÓBOWAĆ coś zmienić?

  • Norek

   Jak dla mnie, Kinia ma rację. Z tym, że właśnie ten fakt, jest dla mnie powodem by próbować coś zmienić. Bo nigdzie nie jest idealnie, a to by było lepiej trzeba powalczyć, bo nikt nam tego nie da w prezencie.

 • BB

  Być może nie jest aż tak spalone i ma szanse na wygranie wyborów, bo ludzie będą starali się odciągnąć PiS od władzy głosując na PO, które jest nieco po PiSie w sondażach.

  • Kris

   Mam wrażenie, że już niedługo. Bo PO „ciężko pracuje” by ostatnich swoich zwolenników do siebie zrazić. Ostatnio widziałem gdzieś migawki, jak Schetyna z Kopacz sadzili drzewa – komedianci.

 • Agata Neblo

  „bycie niegotowym jest również stopniem gotowości” – jeżeli nie jest to niegotowość 100-tu procentowa, to tak! 🙂
  „zmiany rozpoczęte przez niewielu…… zazwyczaj kończą się fiaskiem” – dlatego mówię o WŁAŚCIWEJ Zmianie, polegającej na dążeniu do wykonywania WŁAŚCIWYCH wyborów/kroków! Wtedy ryzyko błędów jest mniejsze jak zakończenia jej fiaskiem.

 • Agata Neblo

  „podejście takie, że nic nie zmieni” nie jest niezmienne! 🙂
  „frekwencja na ostatnich wyborach” pokazuje TYLKO, że jeszcze nikt im nie pokazał, że WŁAŚCIWA Zmiana jest możliwa i każdy może, w takim lub innym stopniu lub zakresie wziąć w tym udział, na miarę swoich możliwości i talentu 🙂

 • Agata Neblo

  żebym mogła dać jej fajną odpowiedź 😉

 • Agata Neblo

  „nie ma co liczyć, że zmiana miejsca czy władzy rozwiąże jakiekolwiek problemy – nie rozwiąże a jedynie je zmieni” – dlatego WŁAŚCIWA Zmiana nie rozwiązuje starych, ani tym bardziej nie tworzy nowych problemów, jest Drogą Właściwych Wyborów w TU i TERAZ!

 • Agata Neblo

  „I PO i PiS” – to tylko narzędzia!
  Dla lepszego zrozumienia polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook) (papug, to nie jest reklama!)

 • Agata Neblo

  „są w stanie wiele ugrać” – tylko tyle, na ile im pozwolimy!
  Ile razy trzeba być oszukanym, żeby zrozumieć, co jest tego przyczyną.
  A poz tym polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook) (papug, to nie jest reklama!)

 • Agata Neblo

  „A ludzie zapamiętali się” – ale też coraz bardziej są gotowi do WŁAŚCIWEJ Zmiany!
  Wystarczy spojrzeć choćby w komentarzach (do końca) tutaj:
  http://papug.pl/walka-z-ukladem-czesc-5-na-7/
  http://papug.pl/kto-rzadzi-swiatem/

  • pesymista

   Coraz bardziej są gotowi do właściwej zmiany? Wprost przeciwnie, coraz mniej. I te parę komentarzy tutaj na portalu tego nie zmieni, bo większość ludzi nie chce zmiany, chce jątrzyć, upokarzać innych, szukać winnych, ale nie są gotowi zmienić nawet siebie, a co dopiero kraj czy świat.

   • Agata Neblo

    Jeżeli piszę, że są gotowi, to domyślnie zakładam, że w różnym stopniu!
    Jeżeli WŁAŚCIWĄ Zmianę zacznie niewielu, to nie szkodzi, ważne jest to, że efekty i rezultaty będą dla następnych powodem do włączenia się w to również. To po prostu będzie lawina!
    WŁAŚCIWE Nastawienie będzie tworzyło Właściwe Rezultaty!

 • Agata Neblo

  a ja lubię być WOLNA! I używać wszystkiego z fantazją! 😉
  Po prostu płynąć swoim ŻYCIEM. Dziękuję, że w nim jesteś 🙂

 • elmer

  A teraz nagle nasz kraj dzięki PiSowi jest krainą miodem i mlekiem płynącym? Nie ma tu żadnych przekrętów, oszustw a tym bardziej niekompetencji? Wszystko jest dwa razy gorzej niż za PO, jak nie trzy razy.

 • Agata Neblo

  to, że taką – jedyną – zaletę ma, nie znaczy, że mi się przez to podoba!
  Masz rację, Nattka, że manipuluję i to o wiele bardziej jeszcze, ale tylko w jednym celu – zmobilizować jak największe rzesze do WŁAŚCIWEJ Zmiany!
  Przyznaję, że używam różnych pojęć dosyć swobodnie, ale zobacz np. na http://papug.pl/kto-rzadzi-swiatem/ co napisałam o motłochu: „bo to wspaniałe dusze są”

 • Agata Neblo

  „Niby nie dużo a z drugiej strony – to już coś” – rozbijanie układzików to zbyt mozolne i beznadziejne zajęcie, bo to ktoś inny wyznacza reguły gry.
  Lepiej bądźmy realistami i bierzmy się za WŁAŚCIWE rozwiązania! 🙂
  Więcej szczegółów na ten temat w komentarzach (do samego dołu) na: http://papug.pl/kto-rzadzi-swiatem/

 • Agata Neblo

  „walką z układem. Zapobiega on powstawaniu takich długotrwałych układów” – dyzmokracja jest tylko narzędziem Globalnej Mafii do zarządzania motłochem. A więcej na te tematy tutaj: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook) (papug, to nie jest reklama!)

 • jadzia

  Jest PiS bo ludzie nie chcieli już dłużej rządów PO.
  Proste.
  Logiczne.
  Łatwe.
  Ot, cała filozofia.

  • Norek

   Niby proste, logiczne i łatwe ale ludzie z PO i tak nie mogą tego pojąć.

   • jadzia

    Bo są ludzie, którzy nie są w stanie zauważyć niczego poza czubkiem własnego nosa, ot, cała filozofia.

 • Fikoł

  Jakby PO dobrze rządziło to by ludziom zmiany się nie zachciało. Całym kluczem do sukcesu PiS jest po prostu nieudolność, chamstwo i układy PO, które ludziom obrzydły. Dlatego PiS nie będzie się długo cieszyć władzą, bo robią to samo co PO.

  • Agata Neblo

   „nieudolność, chamstwo i układy PO” – to nie wszystko, posłuchajcie i poczytajcie Wojciecha Sumlinskiego, wtedy łatwiej będzie Wam zrozumieć, czym jest Państwowa Mafia naprawdę!

   • lans_lans

    Zwykłemu człowiekowi to chamstwo i układy wystarczyły by chcieć zmienić władzę w Polsce. O Państwowej Mafii mało kto wie, a jak nawet ktoś wie, to nie daje do końca temu wiary, bo brzmi to zbyt strasznie.

    • Agata Neblo

     jeżeli tak „niewiele” starczyło, to ta straszna prawda będzie dobrym bodźcem do wybrania WŁAŚCIWEJ Zmiany! Dlatego trzeba dzielić się tą prawdą jak najszerzej, żeby ludzie przestali się jej bać, a zaczęli rozumieć, że dłużej tak już być nie może! I że można wiele zmienić we WŁAŚCIWYM kierunku!
     Szczegóły w komentarzach (do samego dołu) na: http://papug.pl/kto-rzadzi-

     • Del

      Nie mafia, a masoneria!

     • szym

      Jak zwał, tak zwał – chodzi o to co robią, a nie o nazwę, którym może być kilka, tylko o system działania.

    • Bio

     Ja przepraszam, ale nie jestem w stanie uwierzyć w mafię, która rządzi państwem…

     • Agata Neblo
     • Gabi

      Też mi przykład. Ten gość próbuje się wylansować i nic więcej. Szkoda czasu na to jego gadanie.

     • Agata Neblo

      a co ty próbujesz i na czyje zlecenie?

  • Zyta91

   Nie każda zmiana jest lepsza, dowodzi temu obecny stan rzeczy.

 • Lulu42

  Jedno jest faktem. Demokracja, jakie ma wady to ma, ale chociaż można od czasu czasu w sposób pokojowy odsunąć od władzy partię, która się nie sprawdza. PO odczuła to na własnej skórze, a PiS prędzej czy później też taką lekcję życia odbierze.

  • mastiff

   Problemem jest tak naprawdę zebranie się ludzi i solidarność oraz to, czego nienawidzę, nie trawię – podejście ,,jakoś to będzie” lub ,,co ja mogę zmienić” – pomyślały setki tysięcy i wszystko wygląda jak wygląda.

  • Agata Neblo

   Jedyną zaletą dyzmokracji jest właśnie to: za jej pomocą można manipulować motłochem!

 • Tomi

  Niestety, pragnienie zmiany było w społeczeństwie już bardzo silne, szkoda tylko, że wybór był taki ograniczony. I czasami mam wrażenie, że z całą tę zmianę, można podsumować starym powiedzeniem: zamienił stryjek siekierkę na kijek.

  • Ingriddd

   Tylko jest naprawdę ogromna różnica pomiędzy ,,siekierą” a ,,kijkiem”.

   • Tomi

    Nikt nie twierdzi, że jest inaczej. Aczkolwiek i jednym i drugim można zatłuc człowieka.

 • Lukas

  A dlaczego jest chwytliwe? Bo ludzie tej zmiany bardzo potrzebuja. Tylko nie wiem czy akurat PiS jest w stanie ja nam dac.

  • Ingriddd

   Oczywiście, że nie jest. Wszystko robi pod przykrywką katolicyzmu, patriotyzmu i empatii byle tylko mieć poparcie. Nie oszukujmy się, że te trzy wartości brzmią dobrze, bo każdy chciałby aby o niego ,,dbano” i dawano mu pieniądze.

   • Agata Neblo

    „aby o niego ,,dbano” i dawano mu pieniądze” – jak to naprawdę funkcjonuje, opisane jest tutaj: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook) (papug, to nie jest reklama!)

   • Eliza

    Nie każdy chce by o niego dbano i dawano pieniądze. Są ludzie, którzy chcą „jedynie” by im nie przeszkadzano realizować siebie i rozwijać swój biznes. Nie czekają na przysłowiową mannę z nieba, bo sami potrafią o siebie zadbać, pod warunkiem, że państwo nie rzuca im kłód pod nogi.

    • Agata Neblo

     ……. bo uczucie bycia WOLNYM autorem swoich doświadczeń jest bezcenne! Trzeba pomagać tym jeszcze zaspanym, obudzić się do tego – „bo nie wiedzą, co ich czeka” 😉

    • Ingriddd

     A ile z tych ludzi pogardziłoby dodatkowymi pieniędzmi gdyby mieli możliwość ich otrzymywania? Wiele osób się wzbrania, ale jak przychodzi co do czego to ręce wyciągają.

 • Lr

  Być może hasło ,,dobra zmiana” jest dla wielu tak chwytliwe…

 • Dodo

  Prawda jest taka, że często wydaje się nam (ludziom), że tam dobrze, gdzie nas nie ma, lub to dobre, co obecnie nie jest u nas.