Jaka stawka VAT, pośrednictwo praw autorskich 8% vat czy 23% vat
© Can Stock Photo / MrKornFlakes

Strona główna / Prawa autorskie: stawka VAT 8% czy 23%

Prawa autorskie: stawka VAT 8% czy 23%

Ustawa o VAT zawiera katalog usług, które mogą korzystać z preferencyjnych stawek. W ten sposób Państwo chce promować szczególnie istotne z perspektywy społeczeństwa usługi, żeby ich koszt był niższy przynajmniej o wartość obniżonego VAT. Jedną z kategorii, która może korzystać z obniżonej 8 procentowej stawki są usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Usługi te polegają na stworzeniu pewnego dzieła, projektu, pracy, która objęta byłaby prawami autorskimi. Warto wskazać, że w obecnym stanie bardzo wiele rzeczy może być objętych prawem autorskim, a zasadniczą rolę w tym aspekcie odgrywa prawidłowo sporządzona umowa. W konsekwencji powyższego wiele firm zastanawia się nad modelem biznesowym polegającym na zatrudnianiu (zrzeszaniu) twórców lub artystów i następnie odsprzedawaniu ich dzieł korzystając z obniżonej stawki VAT. Kwestia ta jest jednak bardzo ryzykowna i organy podatkowe mogą uznać, że spółka jest de facto pośrednikiem i nie przysługuje jej prawo do skorzystania z obniżonej stawki VAT.

Takie stanowisko wynika między innymi z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21-10-2016 r. nr IBPP2/4512-572/16-2/BW, w której organ uznał, że honoraria przysługujące architektom są opodatkowane 8-proc. stawką podatku. W konsekwencji gdy licencje sprzedaje ktoś inny, musi zapłacić 23-proc. VAT. Twórcą może być wyłącznie osoba fizyczna będąca autorem utworu. Jeżeli utwór powstaje w ramach funkcjonowania określonej osoby prawnej, np. spółki z o.o., to de facto jest on kreowany przez osoby fizyczne przez tę osobę prawną zatrudnione. Organ wskazał, że: Na podstawie zawartej z architektem umowy (zlecenia) na wykonanie projektu wnętrza będzie Wnioskodawcy przysługiwało autorskie prawo majątkowe do projektu stworzonego przez architekta. Jednakże nie będzie Mu przysługiwało autorskie prawo osobiste, a w szczególności prawo do autorstwa utworu (projektu). Niespełniona więc będzie przesłanka do uznania Wnioskodawcy za twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Do możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku organy podchodzą różnorodnie. W przedstawionej powyżej sytuacji spółka chciała jedynie pośredniczyć w sprzedaży usług wykonywanych przez architektów, którzy dodatkowo byliby zatrudniani jedynie na podstawie umów zlecenia. Spółka w celu skorzystania z obniżonej stawki mogła w nieco inny sposób ukształtować swój model biznesowy. Jedna z opcji zakłada, że spółka mogła wprowadzać zmiany, nawet drobne, które prowadziłyby do powstania zupełnie innego dzieła. Wtedy praca przygotowana przez architekta, który przekazał prawa autorskie spółce oraz ewentualne (nawet małe) zmiany spółki mogłyby prowadzić do powstania nowego dzieła i w konsekwencji spółka przy sprzedaży mogłaby korzystać z obniżonej stawki VAT. Kolejny sposób to zatrudnienie twórców/artystów na podstawie umowy o pracę, która musiałaby być odpowiednio ukształtowana, tak żeby spółka nie była tylko pośrednikiem, ale sprzedawcą usług.

Podsumowując warto jest przed rozpoczęciem biznesu zastanowić się nad jego funkcjonowaniem. Można w tym celu skorzystać z pomocy doradców, którzy wyjaśnią wszelkie wątpliwości oraz skierują działania firmy na prawidłowe tory, tak, żeby była również efektywna podatkowo. Może to przynieść także spore oszczędności finansowe.

Michał Malesa
Doradca Podatkowy. Uprzednio związany z PricewaterhouseCoopers oraz Deloitte. Prywatnie pasjonat sztuk walki i sportów zespołowych. Opiekun działu pomocy podatkowej Papug.pl
 • szym

  Pomoże całkowita zmiana kadry politycznej. Obecnie mamy cały czas przy władzy osoby z poprzedniej epoki, czas najwyższy by ich obecność w polityce została zakończona.

 • Norek

  Bez przesady. Owszem można trochę poukrywać długów tu i tam, ale jednak nie da się wszystkiego pochować tak, żeby się o tym nikt nie dowiedział. I twarde dowody przemawiają przeciw PiS-owi. Zadłuża nasz budżet na całego, mimo iż grzmiało na PO, że rujnują państwo wydatkami.

 • Norek

  Ale mimo wszystko postawa tego pana (swoją drogą jest on wicemarszałkiem) napawa nadzieją, no i przede wszystkim zawstydza pozostałych polityków, którzy myślą tylko o tym, jak najwięcej dla siebie zagarnąć.

 • DeeDee

  A którzy to tacy?

  • Bobi

   Ano są tacy. Poseł Stanisław Tyszka oddał premię (około 13 tysięcy), którą przyznał mu marszałek sejmu.

 • Max

  A co mi innego zostaje jak nie nadzieja? Racjonalizm już dawno przestał być jakkolwiek barwny. Może jakiś szaleniec w końcu podłoży bombę pod sejm lub spanie jakiś kataklizm?

 • Eliza

  Czyli jak złodziej coś ukradnie i podzieli się z tobą, to już nie jest złodziejem?

 • Mi
 • seven-t

  Wszystkie to firmy to jedno wielkie złodziejstwo, a jak chce sie to ukrócić to oczywiście wychodzą złodzieje na ulicę i krzyczą jakieś śmieszne hasła.

  • AAluniaa86

   Złodziej wszędzie widzi złodzieja. A śmieszne hasła to ty wypisujesz.

  • DeeDee

   Ludzie wychodzą przeciwko złodziejstwu. Czy to finansowemu czy to w formie ograniczenia (ukradnięcia) ich wolności.

   • szym

    Tak naprawdę to złodziej wychodzą przeciw złodziejom. To co zrobił p. Kijowski stawia go w jednym szeregu z innymi politykami-złodziejami.

    • Kris

     Ano jaka demokracja, tacy i jej obrońcy. Nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać. W każdym razie dla mnie p. Kijowski jest skończony. Choć broni się rękami i nogami.

 • Otto

  Mam wrażenie, że spółki próbują podpiąć się pod cudze prawa autorskie aby tylko kolokwialnie mówiąc zakręcić się jako współautor. Nawet gdyby miałby to być utwór współautorski czy połączy aby tylko żerować na cudzych zyskach.

 • Jul

  Idąc tematem praw autorskich, warto dodać, że możemy przenieść tylko i wyłącznie swoje prawa majątkowe na firmę tylko wtedy, gdy mamy umowę o pracę.

 • Karina

  Nie ma się co ekscytować, bo PiS i tak niedługo wszystkie podatki podniesie, a te ulgowe VAT zlikwiduje i będzie po kłopocie. Wszyscy będziemy płacić takie daniny, ze się nie pozbieramy.

  • Sandra

   Już ceny poszły w górę i odczuwam to po swojej ,,kieszeni”. Strach pomyśleć co będzie później, bo cały czas nas zadłużają, a nie mają już skąd brać pieniędzy.

   • kingkong

    O czym ty kobieto piszesz? Obecnie jest deflacja – ceny spadają a nie idą w górę. Ale każdy pretekst jest dobry na narzekać na obecny rząd – prawda?

    • Roman

     Ceny za paliwo powinny być po nowym roku niższe, to akurat da się odczuć. Nie zmienia to faktu, że tuż przed świętami pięły się ku górze.

     • AAluniaa86

      Być może i tak będzie, co i tak nie wpłynie na obniżenie cen innych produktów i usług. Zawsze mnie to zastanawiało – cena paliw – w górę- wszystko w górę. Paliwo tanieje – pozostałe ceny zostają bez zmian.

     • Max

      Bo skoro już podnieśli ceny to nie widzą sensu aby ponownie te ceny obniżać. Ba, raczej by nie dali ich jakkolwiek zmniejszyć. Ale patrząc logicznie, powinna być równowaga – paliwo w dół, ceny w dół.

    • Kris

     Już niedługo. W 2017 pieniądze będą tracić na wartości (inflacja) i z pewnością odczujemy to w naszych kieszeniach.

 • adiplus

  Jedną ręką rząd daje jakieś uprawnienie, a drugą ją odbiera. Cóż, tak to już u nas wygląda.

  • K.

   Rząd prosi o palec. A raczej karze nam dać jeden palec ,,dla dobra i potrzeby” państwa, a gdy zobaczy, że go niechętnie wyciągamy to wyszarpuje nam dłoń i walczy o całą rękę.

   • Amanda

    Rzad prosi? a to dobre. Rzad wyrywa nam ciezko zarobione pieniadze jak pierwszy lepszy kieszonkowiec. O nic nie prosi.

 • Tomi

  Kolejny raz, przekonuję się, że te wszystkie przepisy zamiast ułatwiać funkcjonowanie tylko je utrudnia, i tworzy kruczki do robienia większych lub mniejszych machlojek. Przecież to wydaje się oczywiste, że z obniżonego prawa do podatku powinien mieć tylko twórca, który jest faktycznym twórcą, wszystkie inne sposoby opisane w artykule, to po prostu kombinowanie, żeby płacić niższy VAT.

  • Filip_Piotr

   To chyba nie wina ustaw i praw tylko ludzi, którzy cały czas tylko myślą, jak tu wszystkich i wszystko oszukać. A na takich to najlepsze prawo nie działa, zawsze będą szukać jakiegoś kruczka.

   • Tomi

    Masz rację, ale nie znaczy to, że nie można jednak ustawy napisać tak by kombinowanie ograniczyć. Inna sprawa, czy u nas są ludzie, którzy umieją pisać dobre ustawy? Bo patrząc na większość to można w to wątpić.

    • Max

     Ja liczę na to (bowiem tylko to mi pozostaje), że jednak w przyszłości jednak tacy ludzie się znajdą.