Bezpłatna Pomoc Prawna Od 2016 Roku
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Problemy prawne? Bezpłatnie poradź się fachowca

Problemy prawne? Bezpłatnie poradź się fachowca

Dzięki uchwalonej  w sierpniu 2015 r. ustawie – od nowego roku zacznie funkcjonować bezpłatna pomoc prawna w siedzibach rozlokowanych w całej Polsce.

W styczniu uruchomione zostają punkty, w których spotkamy wykwalifikowanych doradców i prawników świadczących – nieodpłatnie – swoje usługi przez 5 dni w tygodniu, po co najmniej 4 godziny dziennie.

Działalność takich miejsc finansowana będzie z budżetu państwa (ok. 5 tys zł miesięcznie). Z całej dotowanej kwoty tylko 3% jest przeznaczone na utrzymanie punktu przez gminę (lokale mają udostępniać gminy lub powiaty). Samorządy już wcześniej zgłaszały problem niewystarczających środków na pokrycie podstawowych opłat dotyczących lokali (rachunki za prąd i światło). Sekretariatów ma nie być – bo są za drogie, a system zapisów niepotrzebnie zabiera czas. O przyjęciu decydować ma kolejność zgłoszeń.

<div class=”servit-sliderinposts”>


</div>

Dla kogo pomoc?

Tylko dla osób, które są na etapie przedsądowym, które nie skończyły 26 roku życia lub skończyły 65 lat, dla tych, którzy dysponują Kartą Dużej Rodziny, dla kombatantów i weteranów oraz osób, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, a także poszkodowanych (lub zagrożonych) katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Jaki będzie zakres pomocy?

Po pierwsze – udzielanie informacji nt. obowiązujących przepisów; po drugie – pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu prawnego. Punkty prawne nie będą się zajmowały prawem celnym, dewizowym, handlowym ani działalnością gospodarczą (chyba że chodziłoby o przygotowanie do jej rozpoczęcia).

W samej Warszawie otwarto 35 takich punktów. Można je zlokalizować, wchodząc na stronę: http://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl/

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.