ranking najlepszych paszportów na świecie
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Nie ma granic nie do przekroczenia dla ludzi z najsilniejszym paszportem

Nie ma granic nie do przekroczenia dla ludzi z najsilniejszym paszportem

* dotyczy obszaru 147 państw

Portal www.passportindex.org zaprezentował niedawno najaktualniejszy wykaz „mocy” paszportów (Passport Power Rank) wydawanych w poszczególnych państwach. Dla zainteresowanych – zestawienie publikuje także okładki wszystkich szeregowanych paszportów.

Polska wraz ze Słowacją trafiły na całkiem dobre 10. miejsce wśród najmocniejszych paszportów światowych. Możemy ze swoim dokumentem podróży przekroczyć granice 137 państw. Szczegółowe zasady wjazdu Polaków do poszczególnych państw opisuje MSZ

https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/

Z kolei nasi południowi sąsiedzi – Czesi znaleźli się jedno miejsce wyżej niż my, Węgry są na 6. miejscu – paszport węgierski pozwala na wjazd do 141 państw. Niemcy (i Francuzi) legalnie przekroczą granice 145 państw, co daje im 2. miejsce. Na szczycie podium plasują się USA i Wielka Brytania (147 krajów).

Spierając się o wagę dokumentów, trzeba jednak pamiętać o innych zasadach pozwolenia na wjazd do danego kraju. Po wizycie w niektórych państwach nie wpuszczą nas na inne – skonfliktowane z nimi terytoria. Tak jest np. z pieczątką z Izraela w paszporcie. Z takim prezentem oficjalnie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie wjedziemy (choć podobno celnicy nie robią problemów). Inne kraje arabskie zakazujące wjazdu przybyszom, którzy przebywali w Izraelu to: Kuwejt, Liban, Jemen, Libia, Syria, Arabia Saudyjska, Sudan, Irak oraz Iran. W trakcie próby przeprawy do niektórych innych – niewymienionych państw arabskich możemy się np. spotkać z dopytywaniem o przyczyny pobytu w Izraelu. Jeśli chcemy obejść tę trudną sytuację można poprosić celnika izraelskiego o to, żeby nie wbijał nam do paszportu stempla.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Jola

  Odległa przyszłość… patrząc na to co się dzieje, to bardzo odważna opinia. Mnie się wydaje, że to rozpad Unii jest bardzo bliski.

 • Conor

  ,,Nie ma granic nie do przekroczenia dla ludzi z najsilniejszym paszportem” – ogólnie rzecz biorąc nie ma granic do przekroczenia w szczególności dla człowieka, który czegoś bardzo chce i przede wszystkim ma przez siebie wyznaczony tudzież wytyczony cel. Często przy takim podejściu (jakże można się zdziwić) paszport od danego państwa będzie odgrywać drugorzędną rolą.

  • Kris

   Autorce chodziło raczej o legalne przekraczanie granic. Ale jeśli chodzi ci, o granice w naszych głowach i granice naszym możliwości, to absolutnie masz rację.

 • Norek

  W porównaniu z jakimi krajami: Uzbekistanem, Rumunią, Grecją?

  • szym

   Zgadzam się! Zawsze porównuje się do państwa o lepiej rozwiniętej gospodarce i narzekamy, a przecież patrząc na wszystkie kraje świata to Polska ma się całkiem nieźle.

 • Michal

  Gdy rozpadnie się Unia, najmniejszym problemem będzie zmiana pozycji w rankingu mocy paszportów.

 • Tomi

  Jeszcze prostsze – nie jeździć do żadnych krajów, gdzie mają jakieś dziwne obostrzenia. To w końcu oni tracą na braku turystów.

 • Tomi

  Ciekawe zestawienie, ale i tak nic nam to nie daje, że jesteśmy na 10 miejscu.

  • Kris

   Tomi, to chyba w ogóle nie podróżujesz, skoro twierdzisz, że nic nam to nie daje.

   • Tomi

    Chodziło mi o to, że mimo dobrego miejsca w rankingu mocy paszportów, Polska niewiele znaczy na arenie międzynarodowej. Nie samymi podróżami żyje człowiek.

    • szym

     Tomi, ale czasami warto ruszyć tyłek poza nasz kraj. Można na przykład taką wycieczkę wykorzystać do poprawy wizerunku Polaków za granicą.

     • Tomasz

      Tomi, daje szerszy wachlarz możliwości zobaczenia czegoś nowego, poznania. Owszem, nie samymi, ale nie przyjemnie jest móc wyjechać w wiele interesujących miejsc i odciąć się od naszej polskiej rzeczywistości? 🙂

   • Anonimowa

    Ja (jeszcze nie podróżuję) i chciałam zapytać jako laik jak nam taki pierwszodziesiątkowy paszport pomoże?

    • szym

     No, nie wiem czy poważnie pytasz. Na polskim paszporcie możesz bez problemów wjechać do 150 państw. A na paszporcie Jemenu do 42 państw. To chyba bycie w pierwszej 10-tce, ułatwia podróżowanie?

     • Kris

      No chyba, że Anonimowa woli przekraczać zielone granice. Wtedy faktycznie paszport (obojętnie jaki) jest jej zupełnie niepotrzebny.

     • Tomasz

      Zakładam, że to pytanie od osoby, która nie miała nigdy styczności z jakimkolwiek
      wyjazdem poza granice naszego kraju. Cóż, każdy zawsze jakoś zaczyna. Tak jak
      piszą – to ułatwienie, bowiem są szersze horyzonty względem możliwości wybrania się do krajów.

     • Tomi

      Chyba zostałem trochę niezrozumiany. Nie twierdzę, że nie warto podróżować i nie twierdzę, że źle, że nasz paszport ma wysoką pozycję. Chodzi mi tylko o to, że moc paszportu wcale się nie przekłada na znaczenie naszego kraju, a to boli.

 • Jul

  Jestem zaskoczona jak reprezentuje się ,,mocą” polski paszport.

 • szym

  Zerknąłem na stronę http://www.passportindex.org i według przedstawionego tam rankingu, Polska jest na miejscu 9 (razem z Malezją) – możemy odwiedzić na nasz paszport 150 państw, zaś USA są na na miejscu 4 (155 państw). Na miejscu 1 są Niemcy i Szwecja (158 państw).

 • Norek

  Ciekawe czemu się nie zdziwiłem, że na pierwszym miejscu, w tym (dość dziwacznym) rankingu jest USA?

  • Martini

   Ja również się nie zdziwiłem. A przyznam, że sporo rzeczy ze świata wprowadza mnie w zdziwienie.

 • AAluniaa86

  Nieźle. Nie sądziłam, że polski paszport ma taką moc:)