Rząd Zmiany Dla Seniorów 2016
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Rząd Nie Zwalnia Tempa: zmiany dla seniorów

Rząd Nie Zwalnia Tempa: zmiany dla seniorów

Według szacunków GUS-u w 2100 r. 1/3 populacji świata będzie w wieku 60+. Starszych ludzi już teraz jest coraz więcej. W związku z tym aktualizacji ulegają warunki prawne wpływające na jakość ich życia.

Jeszcze niedawno – od 2013 r. – stopniowemu podwyższeniu ulegał wiek emerytalny dochodzący do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. Przed końcem 2015 r. Prezydent zainicjował zmiany związane z jego obniżeniem do 60 lat – dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Zwolennicy tej modyfikacji podkreślają, że istotą nowego projektu jest umożliwienie seniorom dokonania wyboru, czy chcą przejść na emeryturę wcześniej, czy wolą jeszcze popracować.

Większość głosów komentujących temat skupia się na względach ekonomicznych, wysokości emerytur itp. Tymczasem statystyki pokazują, że po 56. roku życia bardzo trudno jest znaleźć pracę (średnio zajmuje to ok. 2 lata). Poza tym wiele osób uważa, że już lepiej dostawać niską emeryturę niż chodzić do pracy za grosze. Praca podtrzymuje dobre funkcjonowanie mózgu, ale nie wszyscy mają lekką pracę sprzyjającą rozwojowi. A niektórzy potrzebują zmiany trybu życia ze względu na choroby, jakie pojawiają się z wiekiem.

Drugą zmianą są darmowe leki dla osób w wieku 75+. Spis leków będzie widniał na liście refundacyjnej.  Projekt przewiduje też mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami. W 100% refundowane będą leki dla osób, które pobierają maksymalnie 130% najniższej emerytury (która wynosi 880 zł brutto) czyli – 1144 zł. Te osoby najczęściej nie stać na realizację recept kosztujących 200-300 zł miesięcznie…

W krajach rozwiniętych obserwuje się większą długość życia seniorów. Oceniają też oni swoją jakość życia jako lepszą. U nas chyba przeważają jeszcze kulturowe wzorce dyktujące konieczność zwolnienia z własnym rozwojem na starość. Niemniej aktywność seniorów – robi się powoli modna: spotkania w ośrodkach kultury, uniwersytety trzeciego wieku, wspólne wyjazdy – oferta efektywnego spędzania czasu dla osób starszych stale się powiększa. To zjawisko wspierają przełomowe odkrycia naukowe zapoczątkowane pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Okazuje się, że nawet w starzejącym się mózgu mamy stały dopływ nowych neuronów (i tak aż do śmierci), a spadek sprawności umysłowej zależy od sposobu życia.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.