Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Samolot się spóźnia? Zobacz jakie prawa Ci przysługują

Samolot się spóźnia? Zobacz jakie prawa Ci przysługują

Podróż samolotem to jeden z najszybszych i najbezpieczniejszych środków transportu. Poza tym, jeżeli mamy szczęście, możemy je kupić dosłownie za kilka złotych. W innych przypadkach cena zależy od tego, z jakim wyprzedzeniem kupimy bilety oraz w jakim okresie planujemy podróż. Lot samolotem znacznie skraca czas przemieszczania się z miejsca na miejsce. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ten sposób transportu. Warto więc wiedzieć, jakie mamy uprawnienia w przypadku opóźnień samolotu.

Jeśli zapłacimy za bilet przysłowiową złotówkę to nie stanowi dla nas aż takiego problemu. Gorzej, gdy zapłacimy za bilet o wiele więcej lub mamy lot przesiadkowy i lądujemy samotnie w zupełnie obcym miejscu. Uprawnienia dotyczą opóźnień powyżej 2 godzin w przypadku lotów do 1 500 kilometrów oraz powyżej 3 godzin w przypadku dłuższych niż 1 500 kilometrów.

Pewnie wiele z Was ma przed oczami filmowe sceny, w których koczuje się na lotnisku. Dużo ludzi myśli, że są zdani wtedy tylko na siebie, nikogo ich los nie interesuje i muszą czekać na swój samolot. Otóż nic bardziej mylnego. Przewoźnik opóźnionego samolotu powinien dostarczyć pasażerom posiłki i napoje. Powinien też zadbać, aby mogli poinformować najbliższych o swoich perypetiach związanych z lotem. Dlatego należą im się dwie bezpłatne rozmowy telefoniczne, dwie przesyłki e-mailowe lub faksowe.

To wszystko już może trochę uspokoić, ale pojawia się inny problem. Co będzie, gdy samolot wystartuje dopiero następnego dnia? Czy będziemy zmuszeni spać na lotnisku? Dla dzieci to może być frajda, ale dla dorosłych nie ma w tym nic komfortowego. Na szczęście nie trzeba się tym martwić. Jeżeli nasz lot jest opóźniony co najmniej dzień, powinniśmy otrzymać zakwaterowanie w hotelu. Wówczas pojawia się kolejne pytanie: jak mamy się dostać do hotelu w zupełnie obcym mieście? Tym również nie należy się martwić – to przewoźnik powinien nam zapewnić transport do hotelu i z powrotem na lotnisko.

Przez opóźnienie samolotu Twój wyjazd stracił sens? Nie martw się, masz prawo domagać się pełnego kosztu biletu w terminie siedmiu dni, jeżeli opóźnienie wyniosło więcej niż 5 godzin. To nie wszystko. W uzasadnionych przypadkach można żądać od przewoźnika bezpłatnego lotu powrotnego w najwcześniejszym możliwych terminie.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.