Sekrety Zabezpieczeń Dokumentów Systemy
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Sekrety Zabezpieczeń w Dokumentach Ujawnione

Sekrety Zabezpieczeń w Dokumentach Ujawnione

Wraz z euro-afrykańskim „zamieszaniem” związanym z migracją milionów osób rośnie niepewność wobec możliwości skontrolowania tożsamości wszystkich przybywających na stary kontynent.

Dla wszystkich zmartwionych powstała specjalna platforma Rady UE, ułatwiająca dostęp do informacji nt. właściwego wyglądu autentycznego – niepodrobionego – dokumentu tożsamości i dokumentu podróży. System ten znany jest pod nazwą PRADO (Public Register of Authentic travel and identity Documents Online) i jest rejestrem publicznym (i bezpłatnym), w związku z czym każdy zainteresowany może się tą wiedzą nacieszyć.

Do czego służy PRADO? Przede wszystkim gromadzi opisy techniczne dokumentów pochodzących z różnych państw, a w związku z tym pomaga sprawdzić, czy np. paszport ma potrzebne zabezpieczenia.

Jakie zabezpieczenia umieszcza się w dokumentach? Są to między innymi znaki wodne (jak na banknotach) i elementy recto-verso (sprawdzane pod światło) oraz nici zabezpieczające. Zalecenia twórców rejestru zwracają też uwagę na zdroworozsądkowe zwyczaje – np., by przyjrzeć się uważnie osobie i podobiźnie na fotografii, uwzględniając wpisane obok dane o wzroście i inne, ocenić stan samej fotografii,  zmieniać kąt patrzenia na dokument, sprawdzać palcami wypukłości druku. Niektóre, bardziej wyrafinowane zabezpieczenia, wymagają np. światła UV do ich weryfikacji.

Baza – choć jeszcze nie funkcjonuje w pełni – przyda się wszystkim pracodawcom chcącym mieć pewność co do wiarygodności zatrudnianych pracowników. Paszport polski można na czarnym rynku zdobyć już za ok. 800 zł, co nie jest poważną barierą finansową. Rada UE proponuje więc listę osób, którym korzystanie z bazy PRADO jest szczególnie zalecane – to m.in.: banki, instytucje kredytowe, urzędy pocztowe, notariusze prawnicy itp.

Rejestr jest systematycznie aktualizowany o informacje z innej bazy – tzw. FADO (Fałszywe i Autentyczne Dokumenty Online), do której dostęp mają nieliczni.

Niektóre zabezpieczenia bardzo trudno jest podrobić fałszerzom. Na przykład recto-verso, czyli grafika złożona z dwóch druków na obu stronach dokumentu, złożonych tak, by tworzyły dopasowaną całość – w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwy do podrobienia. Gdy więc wie się na co patrzeć, zmniejsza się ryzyko przyjęcia fałszywego dokumentu. Z tego względu PRADO może być prawdziwym wyzwaniem dla fałszerzy.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.