Reformy ochrony zdrowia efekty skuteczność
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Służba zdrowia od nowa

Służba zdrowia od nowa

Nowy raport OECD (Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej) – „Health at Glance 2015″ nie pozostawia suchej nitki na polskiej służbie zdrowia.

Mamy za mało lekarzy: 2,2 lekarza przypada na 1000 pacjentów, co stawia nas w ogonie Europy. Poza tym jesteśmy na 36. miejscu (na 44 państwa) pod względem procentu PKB przeznaczanego na ochronę zdrowia (w Polsce to 6,4%). Mniej finansów na zdrowie przeznaczają np. Kolumbia, Indie… Ok. 1/3 pacjentów z Polski nie stać na realizację recept, ponieważ państwo refunduje tylko ok. 32% kosztów, podczas gdy w np. Luksemburgu – prawie 82%, a w Holandii – 80%.

Jakie rewolucje mają zmienić tę sytuację w najbliższym czasie? Przede wszystkim – jak zapowiedziało ministerstwo zdrowia – NFZ ma zakończyć swoje istnienie w 2018 r. Trochę więc jeszcze czasu zostało, tymczasem wciąż drogie utrzymanie tej instytucji daje w kość budżetowi państwa. NFZ rocznie kosztuje 734 mln zł i przez te dwa lata wciąż będzie podejmował ważne decyzje, mimo że skazanym na zakończenie swojej pracy dyrektorom raczej bardziej zależałoby na przygotowaniu się do zmian i szukaniu nowej pracy. Najgorszy jest bałagan informacyjny – pierwszy projekt ustawy o likwidacji NFZ oraz o finansowaniu służby zdrowia z budżetu państwa pojawi się w połowie 2016 r.

Inne zapowiedziane zmiany to głównie: informatyzacja służby zdrowia, refundowanie leków na nowych zasadach, ulepszenie działania pakietu onkologicznego, niekomercjalizowanie SPZOZów i zwiększenie liczby przyjęć na studia medyczne. A raporty co jakiś czas komentujące sytuację znajdują się m.in. na polskiej stronie OECD  http://www.oecd.org/poland/

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.