tajemnice archiwum x policji
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Tajemnice Archiwów Policyjnych

Tajemnice Archiwów Policyjnych

Aż 22 lata po dokonaniu zbrodni, kiedy zatarły się wszystkie ślady i pamięć świadków, rozwiązano głośną sprawę zabójstwa 15-latki z Wrocławia. Podejrzany w końcu trafił do policyjnego aresztu dzięki policjantom z  prężnie działającego zespołu do spraw niewykrytych przestępstw. A takich jest sporo. Wiosną 2015 r. liczba nierozwiązanych spraw kryminalnych wynosiła już 167.

Są nazywani przez kolegów z pracy i rozpoznawani powszechnie jako Archiwum X. Ich praca w rzeczywistości bliższa jest raczej działaniom z serialu „Dowody zbrodni” (Cold Case) niż fantastycznego „Archiwum X”.

Pierwszy taki zespół zawiązał się w Krakowie w latach 90-tych. Obecnie jednostka taka funkcjonuje przy każdej komendzie wojewódzkiej. Zajmują się głównie sprawami umorzonymi z powodu niewykrycia sprawcy zabójstwa, rabunku, itp. Funkcjonariusze ponownie analizują zgromadzone dane, wracają do niejasnych wątków, wykrywają ewentualne błędy w śledztwie i sprawdzają ślady kryminalistyczne przy użyciu nowych technologii.

Co można jeszcze zrobić po tylu latach? Przede wszystkim sprawdza się ślady linii papilarnych i DNA w – powiększonych przecież przez upływ czasu – bazach danych. Informacje o „właścicielach” linii papilarnych są gromadzone w bazie AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej). Dzięki niej w ciągu kilku minut można wyszukać ślady linii papilarnych z miejsca zbrodni i połączyć je z personaliami podejrzanych. Wcześniej były papierowe rejestry, przez co sprawa się przeciągała i narażała na pomyłki.

Ważne! Informacja uzyskana z porównania z bazą AFIS nie stanowi jeszcze dowodu w sensie prawnym. Przekonali się o tym boleśnie śledczy prowadzący sprawę zamachowca z madryckiego metra w 2004 r., kiedy to – zamiast właściwego sprawcy zatrzymano – adwokata z USA, którego odciski palców wg bazy danych – „pasowały”. Dopiero po dokładnej analizie naukowej zauważono błąd i skierowano śledztwo na właściwe tory.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.