Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Telefon od szefa w czasie urlopu? Nie musisz odbierać

Telefon od szefa w czasie urlopu? Nie musisz odbierać

Wyjeżdżasz na starannie zaplanowane wakacje. Jedyne, o czym myślisz to relaks i odpoczynek od pracy. Nie masz ochoty przejmować się swoimi obowiązkami. Marzy Ci się plaża, morze i tropikalna temperatura lub masz ochotę wyjechać na narty do uroczej górskiej miejscowości. Albo bierzesz urlop świąteczny i chcesz ten czas spędzić w spokoju jedynie w gronie rodzinnym. Niestety w obu sytuacjach przeszkadzają Ci maile, smsy lub telefony od pracodawcy. Co robić?

Polskie prawo nie nakłada obowiązku na pracownika, aby odbierał telefony od pracodawcy, ani odpowiadał na maile czy smsy służbowe w czasie urlopu.

Spokojnie można zostawić telefon służbowy w domu lub go wyłączyć. Pracodawca nie ma prawa karać pracownika za takie postępowanie. Jeżeli to zrobi, możemy odwołać się do sądu pracy. Wyjątkiem w tej sytuacji są pewne grupy, które wg wewnętrznego regulaminu firmy powinny odbierać telefony nawet w dni wolne. Mogą się do nich zaliczać m.in. osoby odpowiadające za naprawę różnych awarii, pracownicy wyższego szczebla lub kadra menadżerska.

Zgodnie z polskim prawem szef może przeszkodzić pracownikowi w wypoczynku, tylko gdy musi odwołać go z urlopu. Jednak nawet w tej sytuacji nie można karać pracownika za brak lub wyłączony telefon służbowy w czasie wyjazdu. Pracodawca prawdopodobnie ma w aktach prywatny numer pracownika, więc może się z nim skontaktować w taki sposób.

Jednak to tylko teoria. W praktyce większość pracodawców oczekuje, że podwładny w czasie urlopu pozostanie z nimi w stałym kontakcie. Wielu z nich się na to godzi, tylko nieliczni pracowniczy ignorują telefony i wiadomości od szefa w czasie wolnego. Jeżeli udowodnimy, że w czasie urlopu wielokrotnie pomagaliśmy pracodawcy, możemy się domagać wynagrodzenia albo innego wolnego dnia od pracy.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.