Referendum Szwajcaria Uniwersalny Dochód Podstawowy 5 czerwiec 2016
0 Liked
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Szwajcarski Uniwersalny Dochód Podstawowy – wyniki referendum z 5.06.2016

Szwajcarski Uniwersalny Dochód Podstawowy – wyniki referendum z 5.06.2016

Gdy większość obywateli ma pokaźny majątek, względną stabilizację życiową oraz czas wolny na czytanie i myślenie to demokracja może przez jakiś czas funkcjonować

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/szwajcarzy-odrzucili-propozycje-pensji-dla-kazdego-w-referendum,649803.html

Gdy większość ludzi tonie w rachunkach, tyra żeby utrzymać się na powierzchni a w czasie wolnym marzy tylko by się wyłączyć to demokracja jest nieśmiesznym żartem. Sucharem na stypie. Pomyłką, która wpływa na wszystkie sfery życia prowadząc do licznych dramatów osobistych.

Uniwersalny Dochód Podstawowy

Jaką trzeba być głupiutką, leniwą i chciwą małpką żeby popierać U.D.P. (63% Polaków popiera jeszcze przed kampanią reklamową). Jaką trzeba być zdemoralizowaną (lub zmanipulowaną) małpeczką żeby jednocześnie sprzeciwiać się całkowitym podatkom na poziomie 5 – 10%.

Chwilowo nie chwyta idea, że jak sobie zarobisz to będziesz miał. Idea nieprzewłaszczenia z tego co zarobisz 70%. Nie kusi Uniwersalny Podatek Podstawowy w wysokości 7% albo najlepiej 170 zł; prosta i niska składka na nienatrętne Państwo, które nie będzie się zajmować wszystkim.

Ludzie bowiem dziecinnieją stając się coraz bardziej niesamodzielni i głupi. Chcą by ktoś inny zarobił lub wydrukował (whatever) i przelał im na konto. W Europie poza Szwajcarią nie rozumieją, że to niemożliwe do utrzymania, nieuczciwe, demotywujące produktywnych i na wskroś złe. Nie przypuszczają, że ostatecznie fundują sobie wszystko sami przepłacając. Wszakże pośrednik jest utracjuszem i złodziejem a bogaci mają dobre papugi od podatków.

Cywilizacje, które trzymają swoje małpki w zoo już nas prześcignęły a za chwilę podbiją.

W Gazeta.pl, w Partii RAZEM i o zgrozo w PiS jest sporo hodowców małpek, którzy nieźle żyją z obiecywania i rozdzielania. Odpowiedzią opozycji na to jest obiecać i rozdać więcej. Przez tysiąclecia tak zawsze wyglądało ostatnie stadium każdej demokracji.

Do Partii RAZEM oprócz hodowców małpek należy sporo małpek.

Stworzonka mieszkały całe życie na poddaszach u rodziców więc przywykły do takich rozwiązań ekonomicznych. Nie wyobrażają sobie życia bez cudzego portfela (Mamy lub Taty) a że od pewnego wieku coraz trudniej i mniej elegancko tak żyć to kombinują jak dobrać się do portfeli obcych ludzi. Są cykorami, leniuchami i asekurantami więc nie robią tego w przejściu podziemnym tylko zarejestrowały sobie partię.

Gdy małpki wszystko roztrwonią pojawi się silny człowiek i historia zatoczy kolejne koło.

Cezary Graf
Prawnik. Inwestor. Miłośnik jogi i boksu. Opiekun działów Nieruchomości i Inwestycje Papug.pl
 • Tomasz

  Ja również nazwałbym to lenistwem niżeli wiarą w innych.

 • Gość

  Niszczy nas przede wszystkim nasza naiwność oraz wiara w ludzkość (która już dawno temu powinna zostać pochowana). Polegamy na innych, dajemy się nabrać, że ktoś chce dla nas dobrze, że ktoś chce nam pomóc i, że ktoś faktycznie chce się nami w tym państwie zaopiekować. Zaufanie wycisza naturalne reakcje, instynkty, dlatego stajemy się (uogólniając) małpkami.

 • Tomi

  No i proszę, małpki się nabrały i teraz pięknie się same krytykują, że są małpkami. Jak to dobrze mieć wszystko podane na tacy. Nie trzeba myśleć, wystarczy uznać pogląd za swój i cieszyć się, że się jest takim mądrym. A może jednak, warto czasami pomyśleć i mieć jednak inne zdanie, niż to, które autor przedstawił tak błyskotliwe.

  • AAluniaa86

   Poważnie Tomi myślisz, że Cezary „wpuszcza nas w maliny”? I prowokuje by narzekać, właściwie na swoją własną głupotę? Aż dziw, że jeszcze nikt Cię tu nie zmieszał z błotem. Czyżby nie wszyscy zrozumieli, co chciałeś powiedzieć?

   • Tomasz

    Co poniektórzy mogą się buntować, za nazwanie ich ,,małpkami”. Każdy z nas odgradza się od tego określenia, bo uważa się za myślącego, decyzyjnego i świadomego. I faktyczny myślący i ,,małpka”.

    • Tomi

     Głupi nie wie, że jest głupi, a mądry to wie.

 • Cezary Graf
  • Tomasz

   Albo Brajanka!

 • Anubis

  A dzieje się tak, ponieważ większość
  społeczeństwa to leniwa, czarna masa, którą praca mózgu uwiera w czuprynę, a
  państwo uwielbia taką masą sterować, bo jest plastyczna oraz nie ma swojego
  zdania.

  • Karolina Przepiórka

   Pomyślałam dokładnie o tym samym, ale nie ujęłabym tego tak dosadnie.

 • Kris

  Aby zrozumieć, nasze zniewolone społeczeństwo, trzeba zwrócić uwagę, na to, co autor tylko zasygnalizował. A mianowicie, że większość osób, walczy o przetrwanie. Może nie dosłownie, ale jednak, zadbanie o to, by utrzymać rodzinę na jakim-takim poziomie, pochłania większość energii, przeciętnego obywatela. A zgodnie z piramidą potrzeb Masłowa, najpierw trzeba zaspokoić potrzeby elementarne (głód, pragnienie, dach nad głową), by wytworzył się potrzeby wyższe. I właśnie to jest klucz, do zrozumienia, tego co się dzieje w Polsce.

  • Anubis

   Zgadzam się. Popieram. A taki ciemnogród nie będzie myślał o czymś więcej, bo przecież
   jakoś sobie żyje. Pije, je, śpi, pochodzi do pracy, obejrzy telewizję,pohejtuje w internecie i zatoczy koło.

 • Tomi

  A nie uważacie, że UDP, to kolejny temat zastępczy? Nasi politycy są w tym mistrzami. Rzucają jakieś hasło, które wzbudzi duże emocję i mogą przez pół roku, nic nie robić (albo jeszcze gorzej, działać na szkodę państwa), a ciemny lud się podnieca. Może by politycy w końcu wzięli się za prawdziwe problemy, a nie wymyślali kosmiczne sprawy. Tylko brakuje, żeby zrobili referendum, czy Polacy są za kolonizacją Marsa.

  • Róża

   A byłam pewna, że to tylko moje ,,widzimisię” względem UDP.

 • Jul

  Niestety, taką małpkę łatwo omamić, uporządkować pod siebie i dopasować do swojego świata. A małpka jest szczęśliwa, szczerze przekonana żyje w wyidealizowanym złudzeniu, że chce się dla niej dobrze, a zabieranie części jej jej bananów przeznacza się na dobre cele i pomoc państwu. Jest leniwa, ale i naiwna.

 • Tomasz

  ,,Nie przypuszczają, że ostatecznie fundują sobie wszystko sami przepłacając”. Odniosę się do tego cytatu. Jest inna możliwość? Zewsząd dodatkowe opłaty, podatki, wydzieranie i zdzieranie przez państwo.

  • Kris

   No niestety, w tym momencie innej możliwości nie ma. Jak to mówią – płać i płacz. Nie można się wypisać ani z ZUS-u, ani z opieki zdrowotnej, o podatkach już nie wspominając.

   • Tomasz

    Dokładnie. I zaciskaj dodatkowo zęby odkładając ostatnie grosze na prywatny fundusz emerytalny.

 • AAluniaa86

  Nie przesadzałabym z tą chciwością naszych rodaków. Ot, po prostu usłyszeli, że mogliby dostać coś „za darmo”, to się nie zastawiają, tylko mówią – „tak chcę”, bo w naszym kraju, gdzie to raczej nam skarb państwa odbiera ciężko zarobione pieniądze, taki bonus wydaje się kuszący. Ale jak przyjdzie, co do czego, to myślę, że każdy (albo większość) zda sobie sprawę, że to nie jest za darmo i będzie umiała rozsądnie wybrać.

  • Cezary Graf

   Jest na koncie historia rozsądnych, bardzo rozsądnych i bardzo, bardzo rozsądnych wyborów więc tak samo rozsądnie byłoby i teraz. Albo bardziej.

   • AAluniaa86

    Z Pana, to straszny pesymista. Jasne, że historia Polski, nie nastraja nas zbyt optymistycznie, ale sama znam bardzo wiele osób, które są rozsądne i wbrew pozorom nie dają się tak łatwo manipulować. Kwestia tylko tego, że póki co, tym rozsądnym osobom nic się z tym całym bałaganem nie chce robić. A właściwie, to nie tyle nie chce, co brak jest jakiejś wybitnej jednostki, która by dała sygnał, do wprowadzania zmian.

    • Tomasz

     Jako miłośnik czarnego humoru, któremu również załącza się lampka z elementem pesymisty muszę dodać od siebie, że czarno widzę przyszłość tych wszystkich małpek.

    • Nina

     Lecz niestety na naszej scenie politycznej nie ma żadnej wybitnej jednostki, która była by w stanie pociągnąć za sobą społeczeństwo. Nasi politycy, to mali, zawistni i pazerni ludzie, nie widzący nic poza czubkiem swojego nosa.

  • Tomasz

   Przypomniał mi się cytat mojej byłej nauczycielki od fizyki z liceum: ,,Polakowi zawsze wszystko się przyda, nawet jeżeli tego nie potrzebuje”- mruknęła do naszej męskiej klasy gdy zniknęły wszystkie kredy z półki przy tablicy.

 • Kris

  Z tym popieraniem UDP, to może być tak, jak z pytaniem, czy jest pan/pani za przyjęciem euro? 99% Polaków, odpowiedziało – TAK, w każdej ilości.

  • Anubis

   Bo wówczas Ci ludzie czuli się tacy światowi! (Chodzi mi o osoby oddające głos
   na ,,tak” bez zapoznania się z tematem, nie piszę o świadomych wyborcach)