energetyka polska szczyt w Paryżu co dalej
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Węglowy sukces Polski

Węglowy sukces Polski

Mimo niedawnych zamachów w Paryżu bez zakłóceń odbyła się konferencja klimatyczna ONZ (tzw. COP-21). Przyjęto na niej porozumienie mające zatrzymać – poniżej 2 stopni Celsjusza – globalne ocieplenie klimatu.

Jednym z najważniejszych efektów paryskich ustaleń jest przeforsowanie przez polską delegację zapisu o neutralności węglowej (zamiast wcześniejszego o „dekarbonizacji”). Dzięki temu Polska nie musi rezygnować z węgla jako surowca energetycznego. Słowo „neutralność” oznacza tu korzystanie z technologii neutralizujących emisje gazów cieplarnianych powstających przy spalaniu węgla oraz inwestycję w tlenodajne lasy.

Kurs polityki klimatycznej Unii Europejskiej zmierzał niedawno w niebezpiecznym dla Polski kierunku. Planowana eliminacja węgla z energetyki Europy wieszczyła koniec polskiego górnictwa w przyszłości oraz upadek wielu firm z tą branżą związanych (np. dostarczających maszyny, a także jednostek naukowo-badawczych itp.). Polska w 90% opiera się energetycznie na zasobach węgla.

Troska o klimat oczywiście nakazuje potrzebę zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednak jeśli mielibyśmy tego dokonać przez porzucenie górnictwa, najprawdopodobniej musielibyśmy zbudować elektrownie gazowe. W dekarbonizacyjnym scenariuszu szybko uzależniłoby to kraj od Rosji i imperialnych zapędów Putina oraz podwyższyło opłaty za energię.

Porozumienie klimatyczne zaakceptowało 197 państw. Wprowadzanie w życie postanowień traktatu ma być sprawdzane co 5 lat. Ponadto państwa biedniejsze, które odczuwają najboleśniej skutki zmian klimatycznych, mają otrzymywać od państw bogatszych 100 mld dolarów – co roku do 2020 r.

Energetyka jest jednym z najważniejszych silników działania państwa. Dlatego tak ważne jest, żeby źródła energii pozostały w polskich rękach.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.