UFG wykrywa nieubezpieczone auta
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Wirtualny policjant w 2016

Wirtualny policjant w 2016

Elektroniczny System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów sprawdza typowanych kierowców pod kątem tego, czy wykupili obowiązkowe ubezpieczenia. Podobno jest wyjątkowo skutecznym kontrolerem. Strzeżcie się niedbali kierowcy, bo w 2016 roku kara za brak OC posiadaczy samochodów osobowych wzrośnie o 6%.

Wyniki pracy wirtualnego policjanta to prawie 40% – tzn., że ze wszystkich sprawdzanych kierowców aż tyle nie ma aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Tradycyjne kontrole drogowe wykrywają tylko 7% faktycznych braków, bo większość „złapanych” kierowców po prostu zapomina zabrać dokumentu z domu (za co grozi 50 zł kary). Pieniądze z kar za brak OC trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wysokość kary jest ustalona w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i wynosi tyle co wielokrotność albo część minimalnego wynagrodzenia na dany rok (maksymalnie 300%). Najniższe wynagrodzenie w 2016 r. wynosi 1850 zł brutto. Tak więc konsekwencje finansowe braku OC sięgną 3700 zł dla samochodów osobowych lub 5550 zł – dla ciężarówek, autobusów i ciągników samochodowych. Motocykliści i motorowerzyści zapłacą 620 zł.

Te kwoty zależą też jednak od długości czasu, jaki minął od utraty ważności ostatniego ubezpieczenia. Jeśli przerwa wynosiła od 4 dni do dwóch tygodni to właściciele samochodów osobowych płacić będą 1850 zł kary, jeśli krócej – o 80% mniej niż podstawowa stawka.

W 2014 r. System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów wykrył 26000 osób bez OC i ta liczba z roku na rok rośnie. System przeszukuje też bazę danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, żeby zweryfikować, czy pojazd został ubezpieczony przy pierwszej rejestracji. Sprawdzanie odbywa się również przy likwidacji szkody po kolizji.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.