UFG wykrywa nieubezpieczone auta
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Wirtualny policjant w 2016

Wirtualny policjant w 2016

Elektroniczny System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów sprawdza typowanych kierowców pod kątem tego, czy wykupili obowiązkowe ubezpieczenia. Podobno jest wyjątkowo skutecznym kontrolerem. Strzeżcie się niedbali kierowcy, bo w 2016 roku kara za brak OC posiadaczy samochodów osobowych wzrośnie o 6%.

Wyniki pracy wirtualnego policjanta to prawie 40% – tzn., że ze wszystkich sprawdzanych kierowców aż tyle nie ma aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Tradycyjne kontrole drogowe wykrywają tylko 7% faktycznych braków, bo większość „złapanych” kierowców po prostu zapomina zabrać dokumentu z domu (za co grozi 50 zł kary). Pieniądze z kar za brak OC trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wysokość kary jest ustalona w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i wynosi tyle co wielokrotność albo część minimalnego wynagrodzenia na dany rok (maksymalnie 300%). Najniższe wynagrodzenie w 2016 r. wynosi 1850 zł brutto. Tak więc konsekwencje finansowe braku OC sięgną 3700 zł dla samochodów osobowych lub 5550 zł – dla ciężarówek, autobusów i ciągników samochodowych. Motocykliści i motorowerzyści zapłacą 620 zł.

Te kwoty zależą też jednak od długości czasu, jaki minął od utraty ważności ostatniego ubezpieczenia. Jeśli przerwa wynosiła od 4 dni do dwóch tygodni to właściciele samochodów osobowych płacić będą 1850 zł kary, jeśli krócej – o 80% mniej niż podstawowa stawka.

W 2014 r. System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów wykrył 26000 osób bez OC i ta liczba z roku na rok rośnie. System przeszukuje też bazę danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, żeby zweryfikować, czy pojazd został ubezpieczony przy pierwszej rejestracji. Sprawdzanie odbywa się również przy likwidacji szkody po kolizji.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Lukas

  Ciekawe czy tak samo bys mówiła jakbys miała wypadek nie ze swojej winy a potem nie miałabyś skad sciagac pieniedzy na naprawe swojego auta. Wtedy pewnie bys uwazała ze to skandal ze ludzie nie płaca oc.

 • Lukas

  Może troche w tym racji jest ale mnie sie wydaje że akurat ci co mają niewiele to tych obowiązkowych opłat bardzo pilnuja i się z nimi godzą a najwiecej na nie narzekaja ci co mają więcej pieniedzy. Przynajmniej tak jest w moim otoczeniu.

 • Milena

  A ja popieram, bo bezpieczeństwa na drodze nigdy nie za wiele. Praktycznie codziennie słyszę w radiu lub czytam w wiadomościach na portalach o jakimś wypadku samochodowym. Dzień w dzień ktoś umiera na trasie, dlatego dość bezwzględnie podchodzę do tematu zaostrzeń.

  • Eliza

   Dzień w dzień na polskich drogach ginie około 8 osób, więc tak jak piszesz, warto zrobić wszystko by ten bilans zmniejszyć. Ale akurat nie wiem, czy wirtualny policjant, będzie miał wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

   • Lukas

    No chyba nie taki jest cel tego programu. Chodzi raczej o to by wychwycić osoby nie płacące oc. Samo oc nie wpływa na bezpieczeństwo na drogach ale ułatwia dochodzenie odszkodowan gdy już cos sie nie dobrego stanie.

 • Norek

  Czyli rozumiem, że najlepsza byłaby anarchia, bez żadnych praw, obowiązków i ustaw? Wtedy mógłbyś żyć według własnych reguł. Ale pewnie by Ci się to nie udało, bo wtedy kontrolę nad Twym życiem, przejęli by Ci, którzy byli by silniejsi od Ciebie.

  • Eliza

   Cóż, to jest odwieczny problem człowieka. Na ile dać się zniewolić by nie być niewolnikiem, a równocześnie czuć się bezpiecznie? Na ile pozwolić państwu ingerować w swoje prywatne sprawy, na ile zrezygnować ze swoich pragnień by móc funkcjonować w społeczeństwie? Niestety, są to pytania bez odpowiedzi.

   • szym

    Nie robiłbym z obowiązku płacenia OC, filozofii na temat wolności człowieka. Żyjemy w społeczeństwie i w związku z tym musimy przestrzegać pewnych zasad. Komu się nie podoba niech znajdzie miejsce, gdzie będzie mu się lepiej podobać.

    • Bobi

     Ale czy takie miejsce jest? Przecież nawet pierwotne plemiona w Afryce mają jakiś swój wewnętrzny kodeks, którego muszą się trzymać. Niestety, albo „stety” życie w społeczeństwo to nie tylko prawa, ale i ograniczenia i nakazy.

    • Eliza

     A czemu nie? Każdy pretekst jest dobry by zastanowić się nad sensem życia i jego różnymi aspektami. Zresztą żyjemy w świecie, gdzie coraz rzadziej zadaje się takie pytania, a wszystko obraca się wokół konsumpcji, więc tym bardziej promować myślenie o czym więcej niż tylko o pieniądzach.

 • Conor

  Mogę podpytać o ich nazwy? Bardzo chętnie się dowiem, Jeżeli to rzetelne źródło to nie tylko mnie, ale i innym papugowiczom się przyda.

  • Norek

   Najlepsza strona to http://www.ufg.pl. Niestety trzeba się tam zarejestrować.

   • Conor

    Dzięki. Właśnie przeglądam. Przyznaję, że pomimo tego systemu rejestracji, co napisał On, strona ma wiele potrzebnych i rzetelnych informacji. Leci do zakładek.

 • Eliza

  Cóż społeczeństwo jako masa, jest na tyle głupie, że czasami dla jego dobra, trzeba je do niektórych rzeczy zmusić. Po to w końcu wybieramy ludzi, którzy rządzą nami i naszymi pieniędzmi.

 • Norek

  A mnie to nie denerwuje. Jest to bardzo słuszne postępowanie. Gdyby sprzedawano oc tylko na kilka miesięcy to zawsze istniej ryzyko, że właściciel korzystałby z auta także poza tymi miesiącami. Niestety wobec wielu osób-kombinatorów jedyne sposób to po prostu twarde prawo.

 • szym

  Może cię to denerwować, ale gdyby oc nie było obowiązkowe, to sądy byłby sparaliżowane tysiącami spraw o odszkodowanie. Już nie wspomnę o tym, że cofałoby nas to w rozwoju o jakieś 100 lat.

 • Karolina Przepiórka

  Zastanawia mnie fakt sąd u ludzi brak hamulców oraz umiejętności przewidywania. Oczywiście, można być dobrym kierowcom z wieloletnim doświadczeniem, ale wypadki chodzą po ludziach. Czy to choroba, czy jakiś problem i nasza koordynacja ruchowa jest zdecydowanie gorsza. Niestety, jesteśmy tylko ludźmi.

  • szym

   Może również ktoś w nas wjechać i mimo że to nie będzie nasza wina, to jeśli nie mamy oc, to i tak kara nas nie minie. Więc tym bardziej dziwię się tym, którzy nie wykupują oc, bo liczą, że im się uda.

   • Tomi

    Słuszna uwaga. Na drodze obowiązuje prawo ograniczonego zaufania i to ograniczone zaufanie powinniśmy mieć nie tylko do innych kierowców, ale i do siebie. I właśnie dlatego warto wykupić OC.

    • Anubis

     Popieram, chociaż ja uważam, że najlepiej mieć ,,cały pakiet”, czyli OC i AC. Na wszelki wypadek, bo wychodzę z założenia, że jestem tylko człowiekiem i nawet mając poczucie rozsądku mogę w danym momencie nie mieć refleksu czy po prostu przytrafi się coś ,,z kosmosu”.

     • Bobi

      Pewnie, że dobrze mieć wykupione AC. Ale akurat w Polsce mało kto je ma, bo po pierwsze u nas przeważają dość wiekowe samochody, których albo się nie opłaca ubezpieczać, albo nawet ubezpieczyciel nie chce tego zrobić. A po drugiej, większości osób żal na to kasy.

 • Conor

  Uważam, że to dobre rozwiązanie. OC jest jednak dobrym rodzajem zabezpieczenia, a przede wszystkim w najgorszym razie wypadku nie ucierpi nas budżet ani skrajnie go nie zadłuży.

  • Tomi

   To jest najlepsze z możliwych rozwiązań. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dba zarówno o interes sprawcy, jak i pokrzywdzonego. I jedna i druga strona może się czuć bezpieczna.

 • Lukas

  Nie wiedziałem że za brak OC są takie wysoki kary. Aż sie dziwie że ich wysokośc nie odstrasza nieuczciwych kierowców. Bo moim zdaniem taniej wychodzi płacic OC niż załapać się na kare.

  • Bobi

   Logicznie myślisz, ale widać nie każdy tak myśli, patrząc na to ile osób OC nie wykupuje. Bo jednak ludzie myślą, że akurat może im się uda i ich nie złapią. Ale miejmy nadzieję, że dzięki wirtualnemu policjantowi większa będzie wykrywalność takich cwaniaków, a co za tym idzie, więcej osób zdecyduje się wykupić OC.

   • Conor

    Lekkoduchów w negatywnym słowa tego znaczeniu nie brakuje. Liczą liczą, a prędzej przy później się przeliczą. Ciekaw jestem jak to wygląda w sprawie ubezpieczeń zdrowotnych lub na życie. Też aż tak ryzykują?

    • AAluniaa86

     Z tego co wiem, to ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe (chyba, że masz kredyt hipoteczny) więc trudno porównywać te dwa zagadnienia. Zaś ubezpieczenie zdrowotne odprowadza pracodawca od zarobków.

     • Conor

      Chyba się zgadza. Ogólnie wychodzę z założenia, że i również to powinno być wymogiem jeżeli chodzi o obowiązki składkowe. Szkoda, że większość nie dba o swoje życie i przyszłość.

     • Lukas

      To juz by była przesada. Obowiązkowe ubezpiecznie na zycie czy zdrowie? To chyba tylko firmy ubezpieczeniowe by się cieszyły.

 • Norek

  Bardzo dobrze, że się w końcu za to wzięto. Może uda się w zlikwidować ten problem, tym bardziej, że jest on – jak widać po statystykach – bardzo duży.

  • Karolina Przepiórka

   Ja również mam taką nadzieję, że to pomoże w likwidacji tego problemu. Jestem przerażona jak to w statystykach wygląda. Aż strach, bo ludzie nie chcą przewidywać i mieć możliwości jakieś formy zabezpieczenia.