Powody dlaczego Polacy popierają PiS cykl część 3 na 7
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Wrogowie PiSu : część 3 na 7

Wrogowie PiSu : część 3 na 7

7 nieoczywistych powodów, dla których ludzie popierają PiS.

Powód trzeci: Wrogowie PiSu

Józef Amiens

Znana w piłce nożnej zasada, że gra się tak, jak przeciwnik na to pozwala, sprawdza się doskonale w każdej dziedzinie życia, także w polityce. Nikt bowiem w swoich działaniach nie jest kompletnie niezależny od otoczenia, w którym działa. Niby truizm, a jednak to jest coś o czym kompletnie zapomina opozycja. Powód trzeci poparcia dla partii rządzącej brzmi: WROGOWIE PiSu.

Nie przypadkiem użyłem słowa „wrogowie”, gdyż obecnie temperatura sporu narosła już do tego stopnia, że słowo „przeciwnicy” jest zbyt łagodne. Atmosfera taka sprzyja oczywiście opcji rządzącej, w szczególności, jeśli nie musi nawet specjalnie kompromitować swoich adwersarzy. Sami bowiem to robią.

Kogo zatem mamy po drugiej stronie barykady? Kto chce odsunąć PiS od władzy? Otóż są to: zgrane twarze Platformy, zbieranina żenady i politycznego niedoświadczenia spod znaku Nowoczesnej, KOD będący w swoim anachronizmie i obciachu współczesnymi moherami (ktoś dziś pamięta jeszcze, kim były „mohery”?), kasta starego układu, której pali się grunt pod nogami, wulgarne i agresywne feministki, dyżurni aktorzy, piosenkarze i celebryci, którzy uroili sobie, że kogoś obchodzą ich polityczne przemyślenia… Przecież ci ludzie są najlepszą zachętą do głosowania na PiS! Opozycja stając się opozycją przejęła od PiS szklany sufit „niewybieralności”. Kiedyś śmieszył Kaczyński z koszykiem w markecie, dziś śmieszy Hartman postulujący onanizm w ramach protestu.

Kogo nie przekonywało, że problem leży w słabości wrogów PiSu, mógł się przekonać o tym w ciągu kilku pierwszych dni nowego roku. Liderzy opozycji zapomnieli, że osobie publicznej naprawdę mniej wolno, i tak Ryszard Petru podał PiSowi na tacy skandal obyczajowy, a Mateusz Kijowski aferę z wyprowadzaniem pieniędzy z KOD. Uniknięcie obu tych samobójstw politycznych było banalnie proste. Wystarczyło żeby Petru pamiętał o tym, że jest osobą rozpoznawalną i że jeśli koniecznie musi jechać podczas protestu w Sejmie na urlop z koleżanką, to powinien zachować przy tym szczególną ostrożność. Wystarczyło też, żeby Kijowski jako szef KOD miał stałą i jawną pensję, zamiast wystawiać lewe faktury i do końca twierdzić, że przecież nic się nie stało.

Opozycji nie pomagają też tzw. celebryci, którzy co jakiś czas zarzucają media swoimi przemyśleniami, jak bardzo źle im się żyje pod władzą PiSu. Panuje bowiem wśród aktorów, piosenkarzy, modelek itp. jakieś dziwne przekonanie, że ich zdanie w sprawach publicznych znaczy więcej niż zdanie przeciętnego zjadacza chleba. A tymczasem coraz mniej ludzi interesują narzekania kogoś, kto w ogóle żyje w innym świecie i ma zupełnie inne problemy. Także mimo nieustannego odgrzewania tych „autorytetów” przez media, skuteczność kolejnych pamfletów Hołdysa czy Jandy jest coraz mniejsza.

Jednak nawet jeśli przełkniemy irytację i zażenowanie, aby skupić się na przekazie opozycji, to tutaj jest jeszcze gorzej. Jaki jest program tej opozycji? Odsunąć PiS od władzy oczywiście! I co dalej? I przywrócić stary porządek, żeby było tak, jak było. Można? Otóż nie, nie można. Nie będzie już powrotu do starego porządku, jeśli chcecie przejąć władzę, to musicie opracować całkiem nowy przekaz. Tamten ład został odrzucony i powrotu do niego nie będzie. Trzeba to przełknąć, odesłać co niektórych na emeryturę, zastanowić się, czego chcą ludzie i dopiero pretendować do przejęcia władzy. Trzeba wypracować nowy przekaz i nie, nie wystarczy tutaj powtarzanie, że demokracja jest zagrożona.

Oczywiście można zrobić też coś najgorszego, czyli zjednoczyć całą opozycję. Nawoływania do takiego rozwiązania słychać co jakiś czas z ust któregoś z polityków lub autorytetów medialnych. Zebranie pod jednym sztandarem umiarkowanych konserwatystów, liberałów, socjalistów, postkomunistów, ludowców i wszelkich innych, którym nie po drodze z PiSem, to prosta recepta na kolejne przegrane wybory. Podobne „zjednoczenie w poglądach” mieliśmy już podczas tzw. czarnego protestu. Całkiem rozsądni ludzie, którzy są za status quo w kwestii aborcji, protestowali razem z ludźmi, dla których aborcja to hobby, a walka o nią jest sposobem na życie. Długo ten sojusz nie potrwał. Wszystko to doskonale rozumie Kaczyński, który proponuje opozycji w Sejmie stanowisko… lidera opozycji! Niezależnie od tego, czy lider ten wyłoniłby się po zaciekłej walce w szeregach opozycji czy też w wyniku konsensu ponad podziałami, i tak byłaby to najprostsza droga do większości konstytucyjnej dla PiS po następnych wyborach.

Opozycja ma jeszcze czas, wybory parlamentarne są dopiero za prawie 3 lata, samorządowe za prawie 2. W polityce to bardzo dużo. Jest więc spora szansa, że z kompletnego bezhołowia wyłoni się w końcu jakaś rozsądna formacja. Na razie jednak to wrogowie PiSu stanowią jeden z fundamentów poparcia dla tej partii.

Józef Amiens
Zawodowo kontroler projektów unijnych i ekspert oceniający wnioski. Naukowo wieloletni doktorant nauk ekonomicznych. Z zamiłowania historyk i obserwator życia publicznego.
 • AAluniaa86

  Cała ta afera z opozycją ma jeszcze drugie dno. Ludzie, którzy PiS-u nie popierali, patrząc na to co robią jego przeciwnicy, zaczynają z PiS-em sympatyzować. Nie wiem, czy na złość tym wszystkim, co się do koryta pchają, czy dlatego, że przekonują ich argumenty rządu, ale u mnie w otoczeniu wyraźnie to widzę.

 • AAluniaa86

  Trafna uwaga. Należy rozdzielić poglądy polityczne kogoś, od jego działań zawodowych. A De Niro co by nie zrobił i co by nie powiedział, jest jednym z najlepszych współczesnych aktorów.

 • Agata Neblo

  „Ciężko też żeby przeciętny człowiek był im w stanie zaufać” – i to jest nadzieja na to, że WŁAŚCIWA Zmiana nastąpi szybciej i będzie miała ogromne poparcie (za którym nareszcie będzie stało ZROZUMIENIE)
  Dlatego polecajmy!: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • AAluniaa86

  No cóż, u nas w Polsce to nowe zjawisko, że aktorzy są aktywni politycznie i wspierają takich czy innych polityków. W USA natomiast jest to na porządku dziennym i nikogo nie dziwi, ani nie bulwersuje, że np. taka Meryl Streep czy Robert de Niro wypowiadają się na temat polityki i to w dość ostry sposób.

  • Agata Neblo

   „Robert de Niro wypowiada się na temat polityki” – po jego ostatniej wypowiedzi straciłam do niego wszystkie pozytywne uczucia 🙁
   A był dla mnie wielkim aktorem! Myślę tutaj o arcydziele (w moim mniemaniu) „Dawno temu, w Ameryce”. Szkoda, bycie dobrym aktorem, piekarzem czy księdzem nie chroni przed zidioceniem 🙁

 • AAluniaa86

  Co to drugiego się zgadzam. Czy faktury czy pensja – przekręt jest przekrętem. Co do Petru – to naprawdę nie obchodzi mnie z kim sypia i cały ten rozgłos był dla mnie sztucznie nadmuchaną aferą – zupełnie zbędną i nic nie wnoszącą do polityki.

 • Agata Neblo

  Właśnie, WŁAŚCIWA Zmiana musi się zacząć od zlikwidowania koryta!
  I będzie wtedy łatwiejsza do przeprowadzenia, bo nagle zrobi się luźniej 🙂

  • Pogromca plagiatorów

   Słusznie, tym bardziej, że korytem jest demokracja.

   • Agata Neblo

    raczej dokładniej – demokracja usprawiedliwia istnienie koryta dla „wybrańców”! (jakoś dziwnie kojarzą się z popaprańcami)
    W ten sposób bardziej zrozumiała jest potrzeba jego likwidacji.

  • Bobi

   A to teraz na topie jest nie dobra a właściwa zmiana? Ciekawe tylko kto ma to koryto likwidować? i żeby się nie okazało, że będzie jak w Folwarku Zwierzęcym Orwella.

   • Agata Neblo

    „to teraz na topie……” – takie można byłoby odnieść wrażenie 😉
    Ale tutaj chodzi o WŁAŚCIWĄ Zmianę! A pierwszym w niej krokiem jest zrozumienie, jak funkcjonuje SYSTEM (koryto wtedy zniknie samo!), a nie wynajdywanie obszarów w nim, które można by dla siebie wykorzystać! (bo czyim kosztem? Twoim!)
    W tym ma pomóc ten materiał: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • Agata Neblo

  „co według niej zasługuje na uwagę” – TO jest chyba najważniejsze, zaistnieć jako jedyna racja – jaka pożywka dla własnego EGO!

  • Głupi

   A pani się świetnie wpisuje w ten schemat. Też tylko pani ma rację i pragnie pani wszystkich oświecić.

   • Agata Neblo

    Dziękuję! Pozwalasz mi nie popaść (za bardzo) w samozachwyt!
    Czy jednak Ty nie przesadzasz w drugą stronę? Wcale (taki) głupi nie jesteś 🙂
    Masz rację, że pragnę wszystkich oświecić, ale to akurat nie po to, żeby mieć rację, ale dlatego, że jest to TERAZ obiektywnie potrzebne! I dlatego proszę WSZYSTKICH którzy to rozumieją, o pomoc w propagowaniu materiałów, które choć niektórym mogłyby pomóc w zrozumieniu ( bit.ly/1XiSi1W ).
    A każdemu kto chce poznać fakty na temat tego, gdzie się naprawdę znajdujemy, polecam posłuchać i poczytać Wojciecha Sumlinskiego. Wtedy i to poniżej będzie bardziej zrozumiałe! TO jest po prostu Horror!!!
    https://youtu.be/22P4jddQEZU
    https://www.youtube.com/watch?v=Rka_KYlJKJM

 • Agata Neblo

  dobrze zapłacone sondaże zawsze dają właściwe wyniki 😉

  • dobrazmiana

   Jasne, jak coś jest nie po waszej myśli, to od razu zapłacone, kupione. Nie możecie się pogodzić, że demokratycznie wybrany rząd ma duże poparcie. Bo przecież wszędzie słyszycie tylko narzekanie na ten rząd. A może przykładacie ucho nie tam gdzie trzeba?

   • Agata Neblo

    Czy naprawdę dyzmokratycznie wybrany rząd to wartość dodatnia?
    Cz nie miał racji Regan, twierdząc, że rząd nie rozwiązuje żadnych problemów, on je tylko stwarza, dożywiając się z suto zastawionego koryta?
    Czy poprzedni rząd też nie był wybrany dyzmokratycznie?
    Może dobrze byłoby poznać fakty na temat tego, czym się zajmował (polecam posłuchać i poczytać Wojciecha Sumlinskiego. Wtedy i to poniżej będzie bardziej zrozumiałe! TO jest po prostu Horror!!! Dziejący się za tego dyzmokratycznie wybranego rządu!)
    https://youtu.be/22P4jddQEZU
    https://www.youtube.com/watch?v=Rka_KYlJKJM

 • Agata Neblo

  „zastanowić się, czego chcą ludzie i dopiero pretendować do przejęcia władzy.” – TO już było! Za każdym razem! Dlaczego jednak rezultat zawsze taki sam? Może dlatego, że stoi za tym SYSTEM? Który nie tylko dokładnie wie, czego chce, ale przede wszystkim zawsze potrafi to idealnie (w swoim interesie) rozegrać! Dlatego jest absolutnie nieważne, czego ludzie „chcą” (bo oni sami nie wiedzą) tylko na czym powinna polegać WŁAŚCIWA Zmiana!
  Dlatego, jako materiał do przemyśleń polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)
  I proszę polecać go dalej!

  • Papug prosi Agatę Neblo o umiarkowanie z reklamami..

   • Agata Neblo

    to NIE JEST reklama!
    Agata prosi o czytanie ze zrozumieniem! 😉

 • Eliza

  Ok, rozbawiliście mnie w poniedziałek rano. Test emotek – no i jak tu się nie uśmiechnąć?

 • Pogromca plagiatorów

  Trzeci odcinek, w którym autor coraz bardziej utwierdza mnie w ocenie, że albo niczego nie rozumie, albo pisze na zlecenie. Ponieważ jednak autor nie reaguje na komentarze, więc najwyraźniej pisze na zlecenie. W jakim celu można pisać tak, jak to czyni autor? W celu niedopuszczenia do sytuacji, w której czytelnik mógłby postawić pytanie: A może między tym PiSem a PO czy inną partią nie ma w istocie żadnej różnicy, może ta cała polityka w III RP to jakaś upiorna – jak mówią młodzi – ustawka i takie kopanie się po kostkach i przepychanka przy korycie?

  • Norek

   Ciekawe, jak każdy może inaczej odbierać przeczytany artykuł. Jak dla mnie właśnie z tych artykułów wyłania się taki obraz polskiej polityki, w której społeczeństwo wodzone jest za nos przez jedną i drugą partię. Pokazuje, że różnice między rządzącymi są kosmetyczne. A problem tkwi zupełnie gdzie indziej.

   • Agata Neblo

    „Ciekawe, jak każdy może inaczej odbierać przeczytany artykuł” – czy ja się mylę, sądząc, że odbieracie go identycznie?
    Oczywiście, że problem tkwi gdzie indziej!
    Dlatego właśnie stale i z uporem polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

    • Papug prosi Agatę Neblo o umiarkowanie z reklamami

     • Agata Neblo

      to NIE JEST reklama!
      Agata prosi o czytanie ze zrozumieniem! 😉

 • amelia

  Nie doszukiwałabym się wszędzie jakiegoś drugiego dnia. To, że ktoś ma jakiś zawód nie jest wyznacznikiem tego, że on zmienia daną osobę w stu procentach i krzywi poszczególne wartości.

 • Xc

  Bo tak łatwo mówić o kimś źle, stąd mówienie o jej nieudolności. Do tego po prostu czysta zawiść czy też nienawiść.

 • Olga

  No pewnie. Bo szare myszki zawsze są najmądrzejsze, bo nie są wystawione na opinię publiczną sfrustrowanych, szarych myszek.

 • Eliza

  Do mnie jednak nie do końca trafiają ich argumenty, tym bardziej, że są to osoby, które, podobnie zresztą jak polityce, nie mają za bardzo pojęcia o życiu normalnego człowieka. Żyją w swoim świecie, gdzie codzienne problemy większości z nas, nie występują.

 • Jerry

  Jak uważacie, czy kiedyś opozycja będzie miała szanse w kolejnych wyborach z PiS’em? Odnoszę wrażenie, że stanowi ona zdecydowaną mniejszość.

  • Tomi

   Oczywiście, że tak. Wcześniej PiS było w opozycji i też wydawało się, że nie ma żadnych szans. To tylko kwestia czasu, kiedy ludzie dojdą do wniosku, że mają dość ich rządów.

   • Agata Neblo

    „To tylko kwestia czasu” – niestety długiego, bo SYSTEM tak to sprytnie rozgrywa, żeby ludzie nie doszli do właściwych wniosków, a tym bardziej, żeby nie wpadli na pomysł przeprowadzenia WŁAŚCIWEJ Zmiany!
    Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

  • Agata Neblo

   „czy kiedyś opozycja będzie miała szanse w kolejnych wyborach z PiS’em? ” – to jest dla poprawy naszej sytuacji absolutnie bez znaczenia!
   Jedyną ważną rzeczą jest przeprowadzenie WŁAŚCIWEJ Zmiany!
   Dlatego polecam: bit.ly/1XiSi1W (darmowy ebook)

 • amelia

  Nie każda serialowa gwiazda jest osobą bez wiedzy. Nie lubię takiego szufladkowania.

  • Tomi

   Ale Zołza nikogo nie szufladkuje. Mówi o tych, którzy wiedzy nie mają i zgadzam się, że takie osoby należy lekceważyć i to nie tylko tzw. gwiazdy, ale ogólnie osoby, które wypowiadają się w tematach, o których nie mają pojęcia. A niestety u nas w polityce tego typu osób jest zdecydowanie za dużo.

 • Jaroslaw Zolopa

  Ano prawda.

 • Lukas

  Dobre zdjecie do artykulu – swietnie pokazuje to co robi obecnie opozycja. Szkoda tylko ze to wszytko kosztem naszego kraju.

  • Agata Neblo

   „swietnie pokazuje to co robi obecnie opozycja” – ale mimo wszystko pokazuje to w nie kompletnym wymiarze, na środku brakuje WIELKIEJ KUPY!

 • Bobi

  Bo i media (i to wszystkie) lansują nie wiedzieć czemu tylko tę pozycję krzyczącą i rozhisteryzowaną. A przecież są ludzie, którzy chcą rozmawiać i nawet mają jakie-takie pomysły, tylko ciężko im się przebić przez ten cały tabun „autorytetów”.

 • Jaroslaw Zolopa

  Jawohl! 🙂

  • Eliza

   Nie za bardzo rozumiem skąd ten kpiący ton. Artykuł bardzo trafny, skompromitowana opozycja, bez programu, bez osób godnych zaufania, to najlepszy prezent dla każdego rządu.

   • Jaroslaw Zolopa

    A gdzie tu kpina? Radosna aprobata jedynie.

    • Eliza

     Wolałabym radosną aprobatę wyrażoną w języku polskim, tak to nadal uważam, że jest to kpina, podobnie jak wypowiedź pod komentarzem Otto.

     • Jaroslaw Zolopa

      Na odczucia nic nie poradzę. Kod ASCII nie obsługuje emocji. Najwyżej emotikony.
      P.S. A jeśli jestem Niemcem?

     • Eliza

      I w gruncie rzeczy o to chodzi, żeby pogodzić się z tym, że każdy z nasz czuje inaczej:) I niezależnie czy jesteś Niemcem czy Polakiem.

     • Jaroslaw Zolopa

     • Otto

      Ja nie odczułem w wypowiedzi Jaroslawa żadnej kpiny.