Wstrzymaj się z ogłaszaniem upadłości
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Wstrzymaj się z ogłaszaniem upadłości!

Wstrzymaj się z ogłaszaniem upadłości!

W ramach tzw. polityki „nowej szansy” od 1. stycznia 2016 roku zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące procesów likwidacyjnych w firmach. Uchwalona przez sejm w kwietniu ustawa przyspiesza likwidację i ułatwia restrukturyzację przedsiębiorstw mających problemy finansowe.

Doświadczeni mówią, że kilka pierwszych biznesów trzeba przegrać, żeby te następne były mądrzejsze o porażki poprzednich. Są jednak przyczyny porażek, których wystąpienie trudno przewidzieć. Jeśli działalność twojej spółki nie powiodła się z powodu niekorzystnej zmiany warunków ekonomicznych, to od 2016 roku otrzymasz ciekawe warunki nowego startu.

Zmiany wprowadzone przez ustawę Prawo restrukturyzacyjne dążą przede wszystkim do tego, żeby przedsiębiorca mógł uniknąć ogłoszenia upadłości. Osiągnąć to będzie można przez stosowanie procedur restrukturyzacyjnych wymienionych w dokumencie: 1) przez postępowanie o zatwierdzenie układu, 2) przyspieszone postępowanie układowe, 3) postępowanie układowe i 4) postępowanie sanacyjne.

Niewątpliwą zaletą nowej regulacji jest to, że skraca ona czas postępowania o zatwierdzenie układu do 2 tygodni i czas przyspieszonego postępowania układowego – do 2 miesięcy. Przy czym wszystkie procedury zostają maksymalnie odformalizowane. Dodatkowo część działań będzie można zrealizować wykorzystując nowe narzędzia teleinformatyczne. Od lutego 2018 roku zacznie funkcjonować bezpłatny internetowy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, zbierający informacje o danej sprawie i umożliwiający wymianę elektronicznej dokumentacji.

Postępowanie restrukturyzacyjne wszczyna się na wniosek dłużnika. Ustawa chroni także prawa wierzycieli, którym pozwala na większą kontrolę nad swoimi wierzytelnościami. Nowe regulacje mają w zamierzeniu zapobiec likwidacji wielu przedsiębiorstw. Efekty ocenimy wkrótce.

Zdolności restrukturyzacyjnej nie będą mieć jedynie Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego, banki państwowe, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • AAluniaa86

  Brzmi dobrze, ale… Ale nic to zmieni jeśli nie pójdą za tym kolejne zmiany. Przede wszystkim uproszczenie przepisów podatkowych i wszelkich innych. Czy to tak trudno zrozumieć, że im prostsze przepisy tym trudniej kombinować nieuczciwym, a tym łatwiej funkcjonować uczciwym.

 • Róża

  Mam ogromną nadzieję, że coś takiego dojdzie do skutku. Sama mam z mężem swoją działalność i przyznam szczerze, iż świadomość takiego rozwiązania dałaby mi większe poczucie stabilności, bowiem wychodzę z założenia, że nigdy w życiu nie wiadomo jak dalej będzie. Oczywiście, wszystko mamy poukładane, przemyślane, ale życie lubi kłaść kłody pod nogi w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami są to nawet całe drzewa z jakże rozmaitymi korzeniami.

 • Dorota Chamerska

  Może faktycznie nowa ustawa w jakiś sposób pomoże przedsiębiorcom. Trzeba czekać i zobaczyć jak będzie to wyglądać w rzeczywistości.

 • Lukas Maik

  Na pierwszy rzut oka wygląda fajnie. Ciekawe jak to wyjdzie w praktyce. Czy ktoś z Was faktycznie czeka na to nowe prawo?

 • Mario

  No byłoby dobrze, gdyby rzeczywiście doszło do skutku . Wiele przedsiębiorstw większych i mniejszych dałoby się uratować.

 • Marwitek

  jak to w powiedzeniu ” pożyjemy, zobaczymy”

 • puchatek

  Ciekawe jak to w realu będzie wyglądało, brzmi ładnie , ale czy się spełni?

 • Jula

  A niechaj pomogą tym biednym przedsiębiorcom , może więcej będzie w Polsce naszych rodzimych działalności

 • Ksenia

  No ale miejmy nadzieję,że ta ustawa choć trochę zmieni.

 • Ksenia

  Hehehe jasne, żeby przegrywać swoje biznesy to trzeba mieć na to kapitał , aby zaczynać od nowa, od tzw zera. Ktoś to startuje z niczym i przegra swój biznes też można powiedzieć, ze zostaje z niczym choć nie do końca , bo z pewnością towarzyszy mu łańcuszek długów.

 • Marwitek

  Polska zrujnuje każde małe przedsiębiorstwo podatkami, opłatami i swoimi chorymi rządami