Zmiany w ordynacji podatkowej
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Zmiany w ordynacji podatkowej

Zmiany w ordynacji podatkowej

W 2016 wchodzi w życie nowelizacja, której głównym celem jest stworzenie sprawniejszej komunikacji między podatnikami i organami podatkowymi przez uproszczenie procedur i zwiększenie efektywności zbierania podatków.

Nowa regulacja wprowadza sporo zmian, z których najważniejsze to: wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego, nowe stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych i wyznaczenie jednego urzędu do spraw podmiotów powiązanych.

Po pierwsze – następują zmiany w instytucji pełnomocnictwa procesowego. Od lipca 2016 będą funkcjonować: pełnomocnictwo ogólne – do reprezentacji we wszystkich sprawach podatkowych, pełnomocnictwo szczególne – dla jednej sprawy i pełnomocnictwo do doręczeń. Składać je będzie można elektronicznie do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw, bez opłaty skarbowej. Nowelizacja ustala określone wzory pełnomocnictwa i jego zmiany.

Po drugie – by zachęcić podatników do samodzielnego korygowania deklaracji podatkowych – zmieniają się zasady spłaty odsetek za zwłokę. Wprowadza się różne stawki odsetek: w przypadku, gdy podatnik sam wykryje błąd i zgłosi to organom podatkowym, zapłaci tylko 50% stawki podstawowej (a nie jak dotąd – 75%). Jednocześnie, żeby zniechęcić do oszustw podatkowych, kwota do zapłacenia rośnie, gdy błąd znajdzie organ podatkowy, np. wykryje podczas kontroli zaniżenie zobowiązania podatkowego. Podatnik będzie musiał wtedy spłacić odsetki w wysokości 150% stawki podstawowej. Preferencyjną stawkę 50% podatnik będzie mógł zapłacić jednak tylko, jeśli złoży korektę deklaracji w ciągu 6 miesięcy od końca terminu do składania deklaracji i jeśli wyrówna zaległość podatkową w ciągu 7 dni od złożenia korekty.

Po trzecie – w celu przeprowadzania szybszej kontroli podatkowej podmiotów powiązanych – nowelizacja wyznacza jeden urząd, który ma prowadzić ich sprawy. Ma to również pomóc w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości gospodarczej.

Pozostałe zmiany to m.in. ujednolicenie formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych, czy większa elastyczność systemu wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Milena

  A ja
  bardzo wierzę, że zmiany w ordynacji podatkowej jednak nie będą miały żadnego
  drugiego dna i będzie to dobra i korzystna zmiana. Za dużo rzeczy było
  szkodliwych, ile jeszcze można? W końcu coś musi pójść pomyślnie i na plus.

 • Celina

  Teraz wszyscy ochy i achy, jaka to dobra zmiana, a za parę miesięcy się okaże, że to kolejny bubel, który nic nie ułatwia. Podobnie było z prawem budowlany. Niby takie ułatwienia, a w gruncie rzeczy nic się nie zmieniło dla przeciętnego obywatela. Ten kto buduje, wie o czym mówię.

  • Tomasz

   Zgadzam się. Przeważnie coś, co brzmi wyjątkowo dobrze przeważnie ma swoją drugą, już nie tak urodziwą stronę.

 • Violetta

  Brzmi dobrze, a jak będzie w praktyce? Czy faktycznie to, że do kontroli będzie wydelegowany jeden urząd, zwiększy skuteczność? Szczerze powiedziawszy, mam wątpliwości. Większość zmian, nawet tych dobrych, na początku sprawia pewne problemy. Ale zdecydowanie na plus, zmiana w naliczaniu odsetek. Po prostu opłaca się przyznać do błędu:)

 • Igor

  Zmiany jak najbardziej na plus, aczkolwiek sprawy urzędowe powinny być realizowane drogą elektroniczną. Szybciej, prościej i bez kolejek.

 • Jula

  Zgadzam się z poprzednikami , świetne rozwiązanie i wspomoże tych , którzy mają problemy z pełnomocnictwem. A co do oszustw to ten, który chce oszukać zawsze znajdzie sposób.

 • Ksenia

  Doskonałe rozwiązanie z tym jednym urzędem wydelegowanym do kontroli podatkowej , myślę,że będzie o wiele bardziej skuteczne i z pewnością będzie mniej bałaganu .

 • puchatek

  Powinniśmy już większość urzędowych spraw załatwiać drogą elektroniczną , oszczędza to czas , pieniądze i nerwy – te ostatnie przede wszystkim. Dobrze ,że wprowadzili różne stawki , podatnik sam chętniej zgłosi błąd i więcej kaski mu zostanie.

  • Jul

   Zgadzam się. Opcja elektroniczna byłaby naprawdę wygodnym rozwiązaniem…a i nie trzeba by było użerać się z ,,Paniami z okienek”…bo ja zawsze trafiam na osoby, które zachowują się jakby za karę tam siedziały i wylewały całą swoją żółć na innych…

 • Marwitek

  Bardzo fajne rozwiązanie , wydaje się być uczciwe i pomocne.