Zmiany w prawie egzekucyjnym. Rachunki bankowe egzekucja 2016 zbieg.
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym na rachunkach bankowych

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym na rachunkach bankowych

Podchodzisz rano do bankomatu a tu … odmowa wypłaty, bankomat oddaje kartę beznamiętnie. Próbujesz jeszcze jeden i drugi raz, nic, cały czas brak realizacji. W głowie mętlik. Co się stało?

Biegniesz do swoich zajęć bez grosza przy duszy. Jednak gdy tylko nadarza się okazja, logujesz się na swoim koncie i widzisz, że „wisi” tam sobie zajęcie komornicze. Suchy nic nieznaczący numer czynności egzekucyjnej. Brak jednak jakichkolwiek dodatkowych informacji.

Nic nie rozumiesz. Konto zajęte, środki są, a ty bezradny jak dziecko. Jeśli czegoś nie zapłaciłeś to, dlaczego bank nie realizuje zajęcia.

Z niedowierzaniem idziesz do oddziału swojego banku, prosisz o wyjaśnienie sprawy. Okazuje się, to nie koniec niespodzianek, zajęcie nie jest jedno, lecz dwa. Pierwsze dotyczy egzekucji komorniczej prowadzonej przez komornika sądowego, drugie administracyjnej prowadzone na żądanie urzędu miasta. Ponieważ masz środki na koncie, prosisz obsługującego twoje konto opiekuna o realizację roszczeń. Niestety nic z tego, doradca finansowy informuje, że doszło do zbiegu egzekucji administracyjnej z sądową i potrzebny jest wyrok sądu. Wyrok Sądu? — przecież sprawa dotyczy zaledwie kilkuset złotych, po co ta biurokracja.

Niestety prawo jet prawem, nic nie wskórasz. Pieniądze leżą na koncie w banku i czekają na rozstrzygnięcie zbiegu, a ty zostajesz bez środków.

I tu nadchodzi wielka zmiana.

Taka sytuacja mogła mieć miejsce tylko do początku września tego roku, ponieważ od ósmego września 2016 roku zgodnie z art. 69 par 1 pkt 1 ustawy w razie zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej do tej samej wierzytelności z rachunku bankowego bank przekazuje należność niezwłocznie na rzecz tego organu, który pierwszy dokonał czynności, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa na rzecz organu, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie.

Krótko mówiąc, pieniądze przekazane są do wierzycieli bez dodatkowej biurokracji, konto zostaje odblokowane, a rozstrzygnięcie zbiegu dokonuje się z „automatu” bez sądowej biurokracji. Wydaje się, że wszyscy są zadowoleni, tylko stan środków na koncie trochę zmalał, ale no cóż, nieuchronne są śmierć, podatki i … postępowania komornicze.

Jacek Bach
Starszy Inspektor. Biegacz wyznający zasadę, że administracja publiczna to tylko praca a żadna przeciwność nie stanowi przeszkody. Otwarty na świat i jego problemy.