zmiany w ratownictwie medycznym 2016
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Pomoc dla ratowników medycznych. Zmiany w ratownictwie medycznym 2016

Pomoc dla ratowników medycznych. Zmiany w ratownictwie medycznym 2016

Nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym wreszcie regulująca zawód ratownika medycznego zdążyła wejść w życie jeszcze przed 2016 rokiem.

Ustawa podaje definicję zawodu ratownika medycznego, precyzując jego kompetencje. Do tej pory – z punktu widzenia prawnego – możliwości działania ratownika zatrudnionego przy szpitalnych oddziałach ratunkowych były bardzo ograniczone.

Przed zmianami dochodziło do dziwnych sytuacji. Np. jeśli ratownik medyczny zatrudniony w SORze zabezpieczał stan pacjenta, według litery prawa nie wykonywał swojego zawodu. Działo się tak, ponieważ zapis poprzedniej ustawy stwierdzał, że ratownik wykonuje swój zawód tylko wtedy, gdy pomaga osobom poszkodowanym w miejscu zdarzenia (a SOR nie jest miejscem zdarzenia). W nowelizacji dodano zapis o tym, że również świadczenia zdrowotne dostarczane przez ratownika medycznego to wykonywanie jego zawodu. Poszerzył się więc znacznie zakres możliwych czynności wykonywanych przez ratowników zatrudnionych na SORach.

Poza tym dodano nowy zapis, umożliwiający zatrudnienie ratowników poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Mogą więc oni teraz pracować na oddziałach szpitalnych poza SORem jako pracownicy wykonujący swój zawód. Ratownikiem jest osoba ratująca ludzi na obszarach górskich, wodnych, wojskowych, lotniczych, a także osoby prowadzące zajęcia z zakresu pierwszej pomocy.

Ustawa niestety nie precyzuje tego, komu podlega ratownik pracujący na SORze – czy polecenia wydaje mu pielęgniarka oddziałowa, inny ratownik czy ordynator oddziału.

Poza nowościami dla ratowników nowelizacja określa zasady tworzenia centrów urazowych dla dzieci oraz sprzętu, jaki powinien się w nim znaleźć. A od 2021 r w życie wejdzie zapis mówiący o tym, że każde takie centrum ma dysponować lądowiskiem dla śmigłowców ratunkowych.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.
 • Emilia S.

  czy ratownik medyczny może być nosicielem HIV, czy są jakieś przepisy mówiące,że nie…. w warszawskim pogotowiu jeździ ratownik z bardzo aktywnym AIDS, komu to zgłosić ? nie wyobrażam sobie by do mnie lub mojego dziecka czy kogokolwiek przyjechał człowiek i naraził go jeszcze na dodatkowe niebezpieczeństwo!!

 • Tomi

  A swoją drogą, to bardzo ciekawe ile zapłacą ratownikowi za pracę pielęgniarki?

 • Tomi

  „Nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym wreszcie
  regulująca zawód ratownika medycznego zdążyła wejść w życie jeszcze
  przed 2016 rokiem.”
  Czyli to nie jest zarys ustawy, ta ustawa już działa i nie ma w niej ustalonej hierarchii. A taki brak będzie powodował zamieszanie.

 • Norek

  Ta ustawa trochę poprawia, niedociągnięcia, które były w poprzedniej ustawie, ale niestety tylko trochę. Poza tym, mam dziwne wrażenie, że chodzi o to, aby ratownikami uzupełnić luki, w zastępach pielęgniarek.

  • Róża

   Ja również mam takie wrażenie. Chorych i potrzebujących wciąż przybywa,
   pielęgniarki odchodzą, bo harują wiele godzin za naprawdę marne grosze.
   Przypuszczam, że nie byłoby to potrzebne gdyby nie fakt ,,dziury” w ilości
   stanowisk zajętych, a potrzebnych, wymaganych.

 • szym

  Brzmi dobrze, tylko zastanawiam się, czy faktycznie coś to zmieni w funkcjonowaniu SOR-ów, oraz w pracy ratownika medycznego. Bo na przykład, nie widzę większego sensu zatrudniać ratownika medycznego na oddziela np. ginekologicznym. Jakie miałby tam zadania wykonywać? Czy może zastąpić pielęgniarkę? Mam obawy, że to kolejna ustawa, która niewiele zmieni.

  • Eliza

   Nie szukajmy na siłę, dziury w całym. Bardzo dobra nowelizacja, z pewnością ułatwia życie ratownikom medycznym.

   • AAluniaa86

    Najlepiej żeby wypowiedział się ktoś z „branży”. Bo, dla ludzi z zewnątrz wiele niuansów nie jest znanych i przez to tak naprawdę trudno nam powiedzieć, czy to jest korzystna zmiana, czy wręcz przeciwnie.

  • Róża

   Ja również nie widzę większego sensu w zatrudnianiu ratownika medycznego na oddziale ginekologicznym, ale na ogólnym może on faktycznie okazać się wielką pomocą.

 • Tomi

  I proszę, kolejny przykład nieudolności naszych rządzących. Niby poprawiają ustawę, niby będzie lepiej, a zapominają (?) o tak ważnym aspekcie, jak ustalenie hierarchii w pracy. Brak wyznaczonej osoby, która będzie ratownikowi wydawać polecenia, podczas jego pracy na SORze, będzie sprzyjało konfliktom oraz wprowadzało niepotrzebny chaos.

 • Laura

  Bardzo dobra opcja, tym bardziej, że brakuje pomocy na oddziałach szpitalnych.

  • Norek

   Pomoc owszem, przyda się pielęgniarkom, tylko czemu zamiast łatania dziury, rząd nie pomyśli o tym, by zatrzymać w Polsce i na oddziałach te pielęgniarki, które kończą studia i wyjeżdżają za granicę. Nie ujmując nic ratownikom medyczny, bo w większości to świetni fachowcy, to jednak nie są pielęgniarkami.