Zmiany w Ustawie o Karcie Polaka
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Zmiany w Ustawie o Karcie Polaka. Jakie nowe korzyści otrzymają rodacy ze Wschodu?

Zmiany w Ustawie o Karcie Polaka. Jakie nowe korzyści otrzymają rodacy ze Wschodu?

Jak wszyscy wiemy Karta Polaka to dokument, który stanowi potwierdzenie przynależności do Narodu Polskiego. Otrzymać ją mogą osoby polskiego pochodzenia, którzy zamieszkują państwa ościenne, za wschodnia granicą. Ubiegają się o nią rodacy, mający na względzie kwestie patriotyczne, ale nie oszukujmy się, jest wśród nich i taka grupa, która liczy wprost na korzyści, które płyną z jej posiadania.

Zgodnie bowiem z ustawą z 7 września 2007 roku o Karcie Polaka, osoby z Kartą Polaka maja prawo do uzyskania nieodpłatnie wizy pobytowej długoterminowej, która uprawnia ich do wielokrotnego przekraczania polskiej granicy, umożliwia podjęcie pracy w Polsce, założenia działalności gospodarczej, daje dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, a młodym pozwala pójść na bezpłatne studia na uniwerek, co często zresztą przeciągają „żeby tutaj zostać”.

Nowa poprawka do ustawy daje nowe profity. Ułatwia bowiem osiedlanie się w Polsce. Zawiera także kwestie dotyczące przyznawania świadczenia pieniężnego, w ramach zasiłku finansowego z przeznaczeniem na utrzymania i zagospodarowania się w nowej przestrzeni. Kolejnym punktem jest także możliwość nadania tego dokumentu dzieciom, których rodzice nie żyją, a w czasie życia nie byli posiadaczami Karty Polska, ale posiadali obywatelstwo polskie lub byli polskiej narodowości.

Jakie to niesie za sobą skutki?

Z jednej strony pozytywne, bo pomoże naszym rodakom wrócić do Polski. Ci pójdą do pracy i będą odprowadzać podatki w naszym pięknym kraju. Jak szacuje Pan Michał Dworczyk ( przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą w Sejmie RP) w Polsce może osiedlić się nawet 1 000 000 osób, głównie z Ukrainy. Jest wobec tego szansa, że staną się konkurencyjni na rynku pracy (chcą mniej, więcej zniosą). Zastanowić się jednak warto, czy przesłanki tych przybyszy będą czysto patriotyczne, czy będzie to jedna z form uchodźstwa (bo wojna), łatwiejsza jednak w osiągnięciu.

Magda Mogan
Z wykształcenia politolog, życiowo niepoprawna optymistka. Stara się nie mnożyć pytań, ale szukać odpowiedzi. Interesuje ją wszystko to, co w świecie bieżące, a w szczególności kontrowersyjne i sprzeczne.