Katowice obecnie zdecydowanie są miastem, które prężnie się rozwija. Rokrocznie powstaje tu coraz więcej firm, które oczywiście potrzebują rzetelnych księgowych do prowadzenia swojego interesu. Co jest zatem całkowicie zrozumiałe – wiele osób zastanawia się jakby to było założyć własne biuro księgowe w Katowicach. Jak to zrobić?

Przede wszystkim – studia

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie studia z zakresu księgowości. Zasadniczo trwają one pięć lat i później już można inwestować w prowadzenie własnej działalności.

Jednak tylko teoretycznie. Praktycznie jeśli zaraz po studiach bez żadnego doświadczenia weźmiemy się za prowadzenie biura w Katowicach, to skutki tego mogą być dość opłakane. Zdecydowanie lepiej jest albo zainwestować w różne kursy, albo w praktyki na studiach, lub w ogóle pomyśleć nad popracowaniem chwili w dużej firmie, aby zdobyć doświadczenie. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie tych trzech rzeczy naraz.

Krok drugi – odpowiedni charakter na księgowego

Warto także zastanowić się, czy na pewno pasujemy na księgowego pod kątem swojego charakteru oraz predyspozycji. Jaki musi być księgowy? Oczywiście musi to być osoba sumienna, dokładna i bardzo precyzyjna. Jednak to stanowczo nie wszystko.

Księgowy chcąc prowadzić własne biuro księgowe w Katowicach musi posiadać również dość mocno rozwinięte umiejętności interpersonalne. Musi on umieć rozmawiać z ludźmi, współpracować z nimi. I oczywiście – musi się ciągle rozwijać.

Dobrej jakości biuro księgowe w Katowicach

Na koniec warto jeszcze powiedzieć trochę o tym, czym powinno charakteryzować się takie dobrej jakości biuro księgowe na Śląsku. Otóż przede wszystkim powinno mieć ono ciekawą i nieco bardziej rozbudowaną niż standardowo ofertę. Oczywiście zazwyczaj biura księgowe zajmują się klasyką księgowości, czyli prowadzeniem ksiąg rachunków, przychodów, rozchodów, rozliczeń ryczałtu , sporządzaniem i rozliczaniem deklaracji podatkowych itp.

Warto jednak nieco rozszerzyć tę ofertę przede wszystkim o monitorowanie ogólnego stanu finansowego firmy, o doradztwo w zakresie inwestycji finansowych oraz o sporządzanie raportów oceniających przychody i rozchody w konkretnych odcinkach czasu. Co więcej, dla wielu osób duże znaczenie ma obecnie także księgowość online – część firm bowiem po prostu chce mieć wykonane np. rozliczenie PIT bez konieczności jeżdżenia gdziekolwiek i załatwiania czegoś. Oczywiście bardzo ważne jest też dobre wrażenie!