Aglomeracja Ślaska na przestrzeni ostatnich kilku lat zanotowała ogromny rozwój inwestycyjny. Widać to chociażby po rynku nieruchomości komercyjnych w jednym z największych miast tego regionu, Katowicach. Pod względem inwestycyjnym Katowice plasują się na 5 miejscu w kraju. Pierwsza, jak wiadomo, jest Warszawa.

W Katowicach przybywa biur do wynajęcia

Warto zacząć od liczb. Tylko w 2019 roku w Katowicach przybyło aż 50 tysięcy metrów kwadratowych. Świadczy to o ogromnym popycie na tego typu nieruchomości w mieście Katowice. Zmiany na tym rynku nieruchomości można zauważyć od 2018 roku. Do tego jeszcze czasu w Katowicach znajdowało się mnóstwo opuszczonych budynków. Ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe sprawiło, że wielu deweloperów zdecydowało się inwestować w stare, duże budynki poprzemysłowe. Dla wielu spośród nich była to też doskonała okazja do uzyskania dobrze położonego placu w centrum miasta. Na starych, nieużywanych od dziesięcioleci budynkach wznoszą nowoczesne centra biurowe. Tanie biura do wynajęcia w Katowicach znajdziemy głównie na obrzeżach miasta. To jak wiadomo nie zawsze jest korzystne, rodzi konieczność dojeżdżania do danej lokalizacji.

Liczby a rynek nieruchomości komercyjnych w Katowicach

Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Katowicach widać chociażby po wskaźnikach procentowych. W stosunku do 2017 roku rok 2018 dla miasta był rekordowy. Zainteresowanie powierzchniami biurowymi wzrosło aż o 25%. Coraz mniej jest również powierzchni biurowych w stolicy śląska mających problem ze znalezieniem nabywcy. Aktualny trend sprawia jednak, że inwestorzy celują w bardziej prestiżowe adresy. Dlatego też niezmiernie popularne są pustostany położone blisko centrum. Największym zainteresowaniem cieszy się bowiem biuro do wynajęcia w Katowicach zlokalizowane blisko serca miasta.

Rosnące ceny wynajmu

Trzeba również nadmienić, że za rosnący popyt na nieruchomości biurowe przekłada się na rosnące ceny za jeden metr kwadratowy tego typu nieruchomości. Na wyższe czynsze za wynajem powierzchni biurowych mogą sobie pozwolić głównie posiadacze nowych obiektów, bądź świeżo remontowanych. Cena za wynajem jednego metra kwadratowego uzależniona jest również od miejsca wynajmu Jak była już wcześniej mowa im lepsza lokalizacja, tym wyższe koszty wynajmu.

Biurowce usytuowane w Katowicach pod względem jakości oraz zastosowanych rozwiązań w niczym nie ustępują analogicznym inwestycjom w Warszawie czy nawet Europie Zachodniej. Katowiccy inwestorzy starają się nadążać za aktualnie obowiązującymi trendami oferując swoim klientom biurowce posiadające sporą powierzchnię, dobrze doświetloną, którą można spokojnie zaaranżować według własnych potrzeb.