Japonia od zawsze kojarzyła się z ogromną jakością i rozwojem technologicznym. To właśnie tam narodził się system andon tak niezbędny do prawidłowego zarządzania pracą w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Andon to system kontrolowania przebiegu procesów produkcyjnych na liniach i taśmach, dzięki któremu bardzo szybko można informować o pojawiających się błędach i problemach.

Rodowód systemu andon

Samo słowo andon wywodzi się z języka japońskiego i oznacza sygnał lub też sygnalizator. Ten system informowania o pojawieniu się różnego rodzaju błędów po raz pierwszy został zastosowany w koncernie Toyoty. Dzisiaj systemy andon są wdrażane to bardzo wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym również tych znacznie mniejszych, w których przykładach się jednak bardzo dużą rolę do odpowiedniego zarządzania produkcją i kontrolą produkcji. Do tego właśnie służy system andon – jest on wykorzystywany przez operatorów konkretnych linii produkcyjnych do sygnalizowania o pojawieniu się błędów.

Jak działa system andon

System andon pierwotnie działał w oparciu o sygnalizację świetlną. W ramach rozwoju systemu wprowadzono jednak różne inne sposoby sygnalizowania, w tym również za pomocą sygnałów dźwiękowych czy muzyki, czy wreszcie za pomocą różnych grafik. Informacje o pojawieniu się różnego rodzaju błędów i problemów są sygnalizowane właśnie za pomocą konkretnych kolorów świateł lub konkretnych dźwięków. Dzięki temu są bardzo szybko wizualnie rozpoznawane, co umożliwia szybką reakcję i wprowadzenie odpowiednich działań. System andon jest tak naprawdę systemem prostym i przez to niezawodnym. Każdy pracownik odpowiedzialny między innymi za kontrolę określonego odcinka linii produkcyjnej, pracy na tej linii, ale też manager czy pracownik działu logistyki, może bardzo szybko i bezbłędnie opanować podstawowe sygnały.

Co daje wprowadzenie systemu andon do przedsiębiorstwa

Jakie zyski daje wprowadzenie systemu andon do przedsiębiorstwa produkcyjnego? To po pierwsze zyski finansowe polegające między innymi na zmniejszeniu odpadów i produktów, które są wadliwe i nie nadają się do dalszego wykorzystania czy sprzedaży. Odpowiednio szybkie sygnalizowanie awarii i większych usterek to możliwość zatrzymania maszyn przeciwdziałania ich zniszczeniu. Dzięki temu praca na stanowiskach produkcyjnych przebiega sprawniej, awarie są usuwane szybciej, a praca w konkretnych działach może szybciej powrócić do normalnego trybu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.