Bezpieczeństwo i higiena pracy są równie ważne w biurowej jak i w zakładach produkcyjnych. W wielu serwisach internetowych można przeczytać o wypadkach spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rola szkolenia bhp

Zazwyczaj pierwszy dzień w nowej pracy to przywitanie i zaznajomienie się z rozmaitymi zasadami, regulaminami, w tym również zasadami BHP. Zwykle organizowane jest spotkanie ze specjalistą do spraw zasad bhp, który to specjalista przeprowadza specjalny kurs, instruktaż.

Odbywa się także przeszkolenie na stanowisku pracy. Testy bhp pytania i odpowiedzi są różne w zależności od stanowiska pracy, ponieważ różne są zagrożenia na każdym ze stanowisk. Inne zagrożenia czyhają w pracy biurowej, a inne przy linii produkcyjnej, a jeszcze inne przy pracy na wysokości. Testy bhp zwykle nie są trudne, ale trzeba podejść do nich poważnie i odpowiedzialnie, zamiast starać się spisać odpowiedzi od kolegi siedzącego obok. Test bhp odpowiedzi muszą być udzielone poprawnie by dobrze wykonywać swoje obowiązki na miejscu pracy. Test bhp odpowiedzi udzielone poprawnie to duża szansa na to, że pracownik nie będzie podejmował ryzykownych działań w miejscu pracy a co za tym idzie maleje ryzyko wypadku. Testy bhp pytania i odpowiedzi zwykle czas na odpowiedzi jest długi i można spokojnie zastanowić się nad odpowiedzią.

Najczęstsze wypadki

Każda branża ma swoje najczęstsze wypadki, które zdarzają się na określonych stanowiskach pracy. W pracy biurowej chodzi nie tyle o wypadki, chociaż wypadki również się zdarzają, co o zagrożenia dla zdrowia związane z pracą biurową. Przeciążenia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka to tylko niektóre przykłady. Stojąc przy linii produkcyjnej jest wiele zagrożeń, ale stosując się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy można je wyeliminować praktycznie do zera. Tam gdzie trzeba nosić osłony, na przykład na palce czy twarz, albo też czepek na głowę, tam trzeba to robić bez słowa sprzeciwu. Wiele wypadków zdarza się na budowach, na wysokości. Tutaj również przestrzegane przepisów bhp mogłoby uchronić wielu pracowników przed bólem, cierpieniem i utratą możliwości zarobkowania. Co prawda po wypadku w pracy można wziąć zwolnienie lekarskie i otrzymywać zasiłek, jednak zdecydowanie lepiej wypadków unikać.